UZUNÇALAR

Ghost - Opus Eponymous

Altuğ Kanbakan - 1 Nisan 2012

Ghost ile tanışmam, James Hetfield' ın bir röportajında giydiği Ghost tişörtü ve kendisine bu grup kimdir sorusuna verdiği "metal müziğe yeni bir soluk" cevabıyla oldu. Büyük bir merak ile grubun bir şarkısını bulabilmek için arandıktan sonra "Opus Eponymous" -kendi adını taşıyan albüm- ile karşılaştım. İsveçli Ghost' u anlatabilmek için sanırım King Diamond ve Mercyful Fate' in ismini dahi anmak yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Elbette bu isimleri zikretmekle Ghost' un basit bir 70' lerin saykodelik ve hafif satanik lirikli "türevi" olduğunu düşünebilirsiniz ancak albümün genel havası ve tekniğin basit olmasına rağmen tüm şarkılar akılda kalıcı yapıları ve melodileri ile oldukça güçlü kanımca.

Soundu tanımlamak dediğim gibi güç olsa da, biraz saykodelik rock, biraz doom, biraz mercyful fate ve black metal' in lirikal yapısının daha imalı, soft bir yorumu ve muhteşem bir ses.. Elbette grubun bu türden bir müzikle ortaya koyabilecekleri enteresan da bir imajları var. Şu ana kadar vokal "Papa Emeritus" un Tobias Forge olduğuna dair söylentiler dolaşsa da, halen grubun diğer elemanları "Nameless Ghouls" hakkında bir bilgi yok ortada. Seçtikleri sahne kıyafetleri ile de oluşturmaya çalıştıkları müzikal ambiyans insanı havaya sokan cinsten. Bu arada itiraf etmem gerekir ki black metal dinle(ye)meyen bendeniz bu akdar satanik sözün bu kadar naif bir biçimde dile getirildiğini duymamıştım.

Gelelim albüme. Hammond dolu Deus Colpa introsundan sonra Con Clavi Con Dio ile şeytan çağırma ritüeli başlıyor ve hemen ardından albümün en akılda kalıcı ve basit bir şaheseri olan Rituel ile kurban töreni devam ediyor. Albümde bir diğer dikkat çeken parça Elizabeth. Elizabeth' in şeytanla yaptığı anlaşmayı anlatan parça, kanımca vokalin naif ve liriklerin satanik sözlerinin en iyi karışımını oluşturmakta. Stand by Him ise teknik olarak, solonun basit ve akılda kalıcı yapısını düşünürsek, albümde sıyrılan bir diğer parça. Son olarak albümün son şarkısı Genesis' i grubun etkilenimi içerisinde bulunduğu türleri özetlemek açısından en uygun parça olduğunu düşünüyorum.

Kısacası son dönemlerde çıkan grupların içerisinde kendine has sound ve vokal yapısı ile bir değil birkaç kes dinlenmesi gereken bir albüm olan Opus Eponymous, James' in de dediği gibi metal müziğe yeni bir soluk getirmekle kalmıyor, müziğin klasik ticari formlarından daha iyisinin yapılabileceğini de gözler önüne seriyor.
 

Ghost - Opus EponymousYazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: