UZUNÇALAR

Funeral For A Friend - Hours

Sayat Ayık - 27 Ocak 2006

"Casually Dressed And Deep In Conversation" (2003) adlı ilk albümleri ile olumlu tepkiler alan FFAF "Hours" ile bunun rastlantı olmadığını kanıtlamaya çalışıyor. "Green Day, The Offspring yumuşak, Bad Religion, Rancid, Million Dead de kafa şişiriyor" diyenlere ikisinin ortası bir grup Funeral For A Friend. Sert fakat melodik.

Bir Punk grubundan ciddi politik mesajlar vermesi veya ahlâki sorgulamalara girişmesi beklenebilir -haklı olarak- (adaletsizliği sorgulamaya teşvik, kafa karıştırmak, rahatsız etmek, silkelemek, kış uykusundan uyandırmak v.s.). Grup daha çok ikili ilişkilere kafayı takmış durumda. Bu alanda çok ciddi bir sorgulamaya girişmeselerde, konu ekseninde süregiden klişelere değinmeye çalışmış ve onlara karşı isyan bayrağı açmışlar. "All The Rage" ile grup tarzının farkını hissettirmek istercesine melodik yapısı, tatlı-sert vokali ve agresif davul ataklarıyla karşılıyor dinleyenleri. İkinci şarkı ve aynı zamanda ilk single "Streetcar" aslen albümün en sert şarkısı. Gereksiz diyebileceğimiz bir makyajı, bir farkı var albümün kalanıyla.
"Roses For The Dead" ve "Hospitality" grubun kimliğini yansıtan hızlı şarkılar. Gitarlarda punkın dışına çıkan, basit akorları aşan, müzikaliteyi öne çıkarmak isteyen bir çaba var. Bu çabanın zorlama olduğunu düşündüğünüz an, grubu bitirdiğiniz andır. "Drive" ve "History" yavaş şarkılar, grubun gazı alıp gitmediğinin iyi örnekleri. Bu iki şarkının ortasında kalan "Monsters" vasat değilse de diğer şarkılar içinde güme gidiyor.
Sekizinci sıradaki "Recovery" ve özellikle arkadan gelen "The End Of Nothing" ile vokallerin patlayan bomba niteliğindeki şarkıları nasıl söndürebildiğini daha iyi görüyoruz. "The End Of Nothing"de kullanılan brutal geri vokaller de bu zıtlığı iyice ortaya çıkarmak için olsa gerek. Vokallere iyice değinmek gerekirse, grubun seçtiği konuları içli fakat asi bir tonla ifade edebilmiş olması konseptleriyle uyumlu. "Alvarez", sondan bir önceki şarkı, yine kötü değil ama eksik bir şeyler var, aynı "Monsters" şarkısındaki gibi. Son şarkı "Sonny" albümün genel yapısına tamamen zıt bir synth girişe sahip. Gelecekte grubun izleyeceği yol bu şarkıdaki gibi olabilir.
Grupta Progressive Metal etkisi zaman zaman öne çıkıyor. Bunu elektronik denemelerle daha farklı bir noktaya oturtmayı tercih edebilirler. En azından bunun yakıştığını görebiliyoruz (Saf punk isteyenlere ise Anti-Flag, Bad Religion, Rancid ilaç gibi gelir). Grup tarzını oturtma aşamasında olabilir ama bunu yaparken bile farkını ve kalitesini hissettiriyor.
Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: