UZUNÇALAR

Franz Ferdinand - You Could Have It So Much Better

Sayat Ayık - 9 Şubat 2006

Franz Ferdinand: Rock müziğin yenilikçi İngiliz kanadı. İkinci albümlerinin, ilkinin yerini tutmayacağını düşünenlere sıkı bir cevap ile karşımızda. "You Could Have It So Much Better". Rock müziği ve alternative rock'ı yeniden alevlendiren gruplardan Franz Ferdinand. Kasabian, The Bravery, The Arcade Fire da akla gelen diğer önekleri bu tarzın.

Franz Ferdinand'ı diğerlerinden ayıran farkı: yoğun ve hızlı Rock'N'Roll ve Punk etkisi. İlk albümleri ile oldukça iyi bir derece elde etmişlerdi. Önemli olanın yükseklere çıkmak değil orada kalmak olduğunu iyi biliyorlar. İlk albümlerinden arka arkaya çıkardıkları single'larla arayı soğutmamaya özen gösteren elemanların, müzik kanallarının ilgi ve desteğiyle klipleri sürekli döner olmuştu. Üretim aşamasında sıkıntı yaşamadıkları ortada ki ikinci albüm de ilki kadar ilgi gördü ve görüyor. Hatta "You Could Have It So Much Better"ın yeni çıktığı dönemde bir diğer albümün hazırlanıyor olduğunu öğrendik. Daha doğrusu 14 yeni bestenin ocak ayı itibariyle stüdyoda üzerinde çalışılmaya başlandığını ve bu bestelere Kanye West'in ilham kaynağı olduğunu biliyoruz. Herkes merakla bu bestleri bekliyor. Grup çalışırken biz de şimdilik elimizdekilerle yetinelim.
İkinci Franz Ferdinand bombası 13 şarkıdan oluşuyor. "The Fallen" ve çıkış parçası "Do You Want To" ile albümün açılışını yapıyoruz. "This Boy" ve ikinci single "Walk Away" ile yolumuza düz devam ediyoruz. Grubun yaramaz, yer yer şımarık ama bitirim çocukları anımsatan müzikal yapısı "Evil And A Heathen"da öyle bir öne çıkmış ki ilk notalar ile gülümsemeye başlamanız aynı saniyeye denk geliyor. "You're The Reason I'm Leaving" ile dansa davet ediliyor, "Eleanor Put Your Boots On" ile bu haraketli dansı biraz ağırlaştırıyoruz. "Well That Was Easy", "What You Meant", "I'm Your Villain" arka arkaya gelen hareketli, gitar melodileri ile akılda kalıcı ve akıcı şarkılar.
Sıra geliyor albüme adını veren şarkıya; "You Could Have It So Much Better": iyice hızlanan elemanlar artık burada da frene basma gayreti içine girmiyorlar. "Fade Together": nasıl olduysa durulduk. Bir önceki şarkıda çok mu ileri gitti acaba grup? Onu telafi etmeye mi çalışıyor? Albüm "Outsiders" ile son buluyor olmakla birlikte; bu, albümün ikinci uzun şarkısı. Uzun dediysek dört dakika civarında. Genelde kısa ama etkili olmayı tercih ediyorlar. Değişen bir şey yok; yine hareketli, yine eğlenceli, yine başarılı. Ters giden bir şey mi var? Dert etmeyin. Franz Ferdinand dinlemek demek: sizi sevmeyenlere, çekinmeden orta parmağınızı göstermeniz demek


 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: