UZUNÇALAR

Flaming Row - Elinoire

Altuğ Kanbakan - 23 Ağustos 2011

Bir müzisyenin dileyip de yapabileceği en büyük şeylerden biridir herhalde esinlendiği müzisyenlerle beraber bir albüm kaydetmek. Bu hayalini gerçeğe dönüştüren Martin Schnella, uluslar arası bir konsept albümün mimarı da aynı zamanda.

Flaming Row aslında "Flaming Row Project". On beşten fazla müzisyenin çabaları ve performansları ile ortaya konan bu projenin başı çekenlerinin içinde Niklas Kahl, Kiri Geile, Marek Arnold ve Martin Schnella bulunuyor.

Albüm, genç bir İngiliz ailesinin, Lea ve Adam Baltwin' in dramatik hikâyesini anlatmakta. İyi işlere sahip ve bolluk içerisinde yaşayan bu ailenin kaderi Lea' nın hamile kalması ile değişir. Lea, Elinoire' un doğumu sırasında tıbbi nedenlerden dolayı hayatını kaybeder ve Adam Lea' nın kaybından dolayı Elinoire' ı suçlar, babası ile iyi bir ilişkisi olmayan Elinoire' ın baba figürünü ise Adam' ın babası Cyrus Baltwin dolduracaktır. Zamanla annesi ve annesinin geçmişi hakkında daha çok şey öğrenmeye başlayan Elinoire, Lea' nın ölümünün, gerçekten tıbbi nedenlerle meydana gelen bir kaza olup olmadığından şüphelenmeye başlar.

Bir romanı aratmayan hikâye altyapısı ve karakterlerin tamamının farklı sanatçılar tarafından seslendirilmesi bu albümü ilginç ve dikkate değer kılan yönlerden. Başından sonuna kadar kulaklarınızın pasını silecek cinsten riffler ve sololarla bezenmiş albümün kötülenebilecek, yavan bulunabilecek bir yanı dahi yok. Tüm albümün intronun üzerindeki çeşitlemeler olması da oldukça etkileyici.

Initiation Fugato' nun muhteşem vokal gücü, Nightingales Chirp' in Hard Rock ve Funk esinlenimi, Do You Like Country Grandpa' nın basit ve bir o kadar inanılmaz yapısı, bu albümün ciddi anlamda progresif metal klasiği olduğunu gözler önüne seriyor. Sadece bir türü değil, hem mainstream öğeleri hem de kuvvetli balladları bir arada sunuyor. Albümü uzun süre dinleyeceğinize garanti veriyorum.


9/10

Flaming Row - Elinoire
 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: