UZUNÇALAR

Exodus - Shovel Headed Kill Machine

Sadi Tirak - 29 Ekim 2005

Bayanlar baylar Karşınızda 21'inci yüzyılın en iyi Thrash Metal grubu Exodus!!! 2004 yılında piyasaya sürdükleri "Tempo Of The Damned" adlı albümleri ile 2000'li yıllarda Thrash Metal'in hala ne denli güçlü, ne denli öfke dolu ve ne denli hızlı olabileceğini kanıtlamış olan grup, bir yıl aradan sonra çıkardığı bu albümle de dehşet saçmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz yıl içinde vokalist Steve Souza'nın gruptan ayrılmasının ardından türün ve grubun müdavimleri yeni vokalistin kim olacağını merakla bekliyorlardı. Rob Dukes ismi yeni vokalist olarak açıklandığında kafalarda bazı soru işaretleri oluşmuştu. Acaba Steve Souza'nın yerini doldurabilecek miydi? Steve'in bir önceki albüm "Tempo Of The Damned"deki müthiş performansına ulaşabilecek miydi? Fakat "Shovel Headed Kill Machine" adlı bu albümü ilk dinlemeye başladığınızdan itibaren, tüm bu soru işaretlerinin hepsi uçup gidiyor. Rob Dukes'un performansı tüm albüm boyunca harika.
Grubun bu albümdeki bir başka eleman değişikliği ise davulcu mevkiinde yaşandı. Tom Hunting'in yerine, daha önce Forbidden, Slayer ve Testament'daki performanslarıyla bizi kendine hayran bırakan Paul Bostaph geçmişti. Albümde Bostaph da döktürenlerin başında geliyor nitekim. Zaten Thrash Metal tarihinin en iyi gitaristlerinden biri olan Gary Holt'un yazdığı pasajların arkasına davul partisyonları yazmak kadar zevkli bir iş olamaz bir Thrash Metal davulcusu için sanırım. Zira bu albümde de ortaya çift kros bolluğuyla birlikte inanılmaz bir gitar-davul uyumu çıkmış durumda.
Grubun beyni Gary Holt tıpkı "Tempo Of The Damned"deki gibi bu albümde de inanılmaz bir iş çıkarmış. Gitarının tonundan, attığı büyüleyici sololara ve bulduğu son sürat tempodaki rifflere kadar her şey bit Thrash Metal albümü için 4x4'lük!
Albümdeki favori şarkılarım ve tüm Thrash Metal severler için öncelikle önerdiğim şarkılar açılış parçası olan "Raze", hemen ardından gelen 8 buçuk dakikalık "Deathamphetamine", muhteşem solo bölümüyle "Karma's Messenger" ve oldukça gaz nakarat kısmıyla "Going Going Gone" olacaktır. Albüme adını veren son parça "Shovel Headed Kill Machine" ise dinlerken tüylerinizin diken diken olabileceği güzellikte bir Thrash Metal marşı olmuş adeta.
Bu albümü daha fazla anlatmak için fazla zorlamayacağım kelimeleri. Sadece alın ve dinleyin diyeceğim. Hayatınız boyunca dinlediğiniz en iyi Thrash Metal albümleri arasındaki yerini hemen alacaktır garantisini vermekten daha fazla bir şey yapamam herhalde.
Sert müzik böyle yapılmalı!!! Thrash Metal işte böyle olmalı!!!
Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: