UZUNÇALAR

Dr.Skull Hershey Yolunda (1994)

Tunca Arıcan - 17 Mart 2011

Dr.Skull Hershey Yolunda (1994)

Öyle İnternetin, CD'lerin, CD yazıcılarının, mp3'lerin cirit attığı zamanlar değildi seksenler, doksanların ortaları. Hatırlıyorum da 1990 yılında Manowar "Kings of Metal" (1988) albümünü dinlemeye başladığımda grup elemanlarının neye benzediğine dair herhangi bir fikrim yoktu. Hatta o zamanlar şarkı sözleri genelde kasetlerin içinden çıkmadığından Ankara'da metal işlerine bakan bir müzik dükkânından sözlerin fotokopilerini alır, kırık dökük İngilizcemizle bu sözleri, lisede, üniversitede okuyan ahbaplar sayesinde anlamaya çalışırdık. Manowar'ın ilk gerçek fotoğrafını yıllar sonra Avrupa menşeli bir dergide görmüştüm. Çok heyecan vericiydi ki bundan yıllar sonra Yedikule Zindanları'nda grubu canlı izledim. Bu heyecanı tarif etmek imkânsız!

Her neyse, işte o dönemlerde kasetleri kalemlerle sarmaya çalıştığımız zamanlarda kapağında punk kafatası a.k.a Vehbi olan bir albüm dolaşmaya başladı ortalıkta: "Wory Zover (1990)". Başladık dinlemeye bu Ankaralı grubu. Sözleri tabii anlamakta zorlanıyorum. Malum sözler İngilizce ve benim bu dile olan ilgim "Mistır Brown end Misis Brown"un tatil maceraları ve ev halleri ile başladığından henüz karmaşık işlerle başa çıkamıyorum ama tatile giderken derdimi anlatmayı beceriyorum (Tatil yerinde işe yaramıyor anca gidene kadar). Uzun süre sözlükten "Zover" kelimesini bulmaya çalıştım. Wory kısmı kolaydı; her ne kadar tek harf "r" eksik olsa da. Dedim herhalde kısalttılar ve Zover her kimse biraz kafası bozuk, üzgün. Sonunda anladık ki, yahu "savaş bitmiş" biz bunu çözene kadar. Meğersem ilk şarkıda cevap gizliymiş. İşte çocukluk ya da biraz şakınlık hali...

O zamanın şartlarıyla söylenecek olursa çok başarılı bir albümdü. Öylesine samimi bir çalışma bulmak şimdi bile zordur TR'de. Gitar tonlarından, davul kayıtlarına kadar belki de şu anki durumla kıyaslandığında çoğu genç dinleyiciye tuhaf gelecektir fakat bence albümün havası belki de benim biraz duygusal ruh halimle ilintili olarak çok iyiydi. Bu çalışmanın iki sene sonrasında, "Rules 4 Fools (1992)" piyasaya çıkar. Tabii ki, yine kaset olarak elimizdedir. Tekrardan aynı şeyleri söylemeyeceğim ama bu albümün havası da bir önceki kadar samimi, şık ve tatminkârdı ki hala dinlediğim keyif aldığım iki albümdür bunlar.

....Ve Dr.Skull "Hershey Yolunda (1994)"yı yarattı. Çok kesin ve net bir şey diyeceğim. Bu albümü dinlememiş ama hala Türkiye'de punk/rock üzerine birkaç kelam etmeye çalışan arkadaşlar varsa bence başlarının çaresine başka bir müzik sahnesinde baksınlar. Kendi namıma konuşuyorum, bugüne kadar çıkmış en başarılı, en özgün, en sıkı sözleri olan punk rock albümlerinden birisidir. Türkçe sözlerle farklı bir vokalle ve saksafon desteğiyle çıkartılmış bu albüm, bence Türkçe sözlerle nasıl rock yapılabileceğini herkesin gözüne sokmuştur.

Bu üç albüm de maalesef yalnızca kaset ortamında mevcut. Fakat ilerleyen teknoloji sayesinde oturup üşenmeden hepsini dijital ortama aktararak sürekli dinleme şansını yarattım kendime ki daha sonra öğrendim, birçok Dr.Skull sever aynı şeyi yapmış. Hatta bazı paylaşım programları kullanarak da edinebiliyorsunuz albümleri.

Doksanlardan kalma iki efsanevi gruptan biridir benim için Dr.Skull. Diğeri ise Nekropsi'dir. Bu yazı sadece onların isimlerini tekrar, saygıyla zikretmek için birkaç dakikada karalanmıştır o kadar.

Asıl mesele biraz da geçmişi idrak etmektir ama bugünün aklıyla değil…

SALUTE...Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: