UZUNÇALAR

Dredg - Catch Without Arms

Sadi Tirak - 31 Ağustos 2006

Bazı gruplar vardır, varlıkları ile bile sizi mutlu ederler. Bazı gruplar vardır yaptıkları müzikle size yalnız olmadığınız hissi enjekte ederler. Bazı grupları sadece dinlemek yetmez o şarkıları yaşadığınızı düşünürsünüz. Ve bazı gruplar vardır ki anlatmakla, yazmakla, çizmekle olmaz, dünyasına girip o atmosferi solumalısınızdır!

Piyano ve davullarda Dino Campanella, gitarda Mark Engles, vokal ve gitarda Gavin Hayes ve bass gitarda ise Drew Roulette'den oluşan kadrosu ile 2005 yılında imza attıkları "Cath Without Arms" adlı albümle Dredg 1 yıl boyunca beni en çok oyalayan grup oldu diyebilirim.
80'li yılların başında bir biri ardına çıkardığı Thrash Metal gruplarıyla adından söz ettirmiş olan meşhur San Francisco yerleşim birimi Bay Area, müzik dünyasına son olarak bir mucize daha sunmuş durumda.
1996 yılında rapcore tarzının ağırlıklı olarak kullanıldığı bir demo ile müzikal kariyerine başlayan grup, ardından 4 şarkılık "Concious" ile müzik firmalarının kapılarını aşındırmaya başlar. Kendi bestelerinin yanı sıra cover parçalara da yer verdikleri 1 yıllık bar konserlerinin ardından ilk E.P.'leri olan "Orph"u ise 1997 yılında çıkarırlar. "Is Not Everything", "Orph" ve "Kayasuma" adlı 3 şarkıdan oluşan bu E.P. ile isimlerini yavaş yavaş Bay Area civarında duyurmaya başlarlar.
Grubun ilk albümü "Leitmotif" ise 1999 yılında piyasaya çıkar. Grup bu albümdeki şarkıların bestelerini; Amerika'da bir vadide, çöl ortamı koşullarına sahip oldukları bir kamp süreci içerisinde ortaya çıkarır. Bu ilk albüm aynı zamanda grubun müziğine piyano, çello, zaylafon ve çeşitli perküsyon çalgılarının da eklendiği ilk eserdir.
Grup bu albümün ardından çıktığı turne sırasına kariyerlerinin dönüm noktasını yaşar ve 2000 yılında Amerika'nın en büyük müzik firmalarından biri olan Interscope Records ile anlaşır.
Eylül 2002'de grubun ikinci albümü "El Cielo" raflardaki yerini almış ve grup tüm dünyada giderek büyümeye başlayan hatırı sayılır bir fan kitlesine sahip olmaya başlamıştır. Dolayısıyla değerlendirmesine bir türlü başlayamadığım "Catch Without Arms" albümü de "El Cielo" sayesinde grupla tanışıp, o tılsımın büyüsüne kapılan her bünye için adeta günler iple çekilere bekleniyordu.
2004 yılının Mayıs ve Haziran aylarında Amerika'nın Metal müzik dahilinde en uzman prodüktörlerinden biri olan Terry Date (Pantera, Deftones, Soundgarden, White Zombie vs) ile kayıtları tamamlayan grup, 21 Mayıs 2005 tarihinde ise "Cath Without Arms" adını verdiği bu albümü yayınladı.
Albümü sizlere daha yeni tanıtıyor olmamın sebebi ise bir yıl boyunca yazacak çok daha kolay gruplar ve albümlere ağırlık vermemdir. Dredg'in ve özellikle söz konusu albüm "Catch Without Arms"ın hakkını verebilecek bir tanıtım yazısı için uygun zamanı bir türlü yaratamadım. Hatta bu yazıyı da iki arada bir derede yazıyorum. Fakat biraz daha geciktirirsem suçluluk hissetmeye başlayacaktım.
Albüm, beste aşamasında gruba yardımcı olan eski Queensryche gitaristi Chris De Garmo'nın ve prodüktör Terry Date'in de katkılarıyla grubun en kolay dinlenebilir ve içine en kolay şekilde girilebilir albümü olmuş. Ve bir "bence" ekleyerek yorumumu şöyle bağlayacağım: "Bu şimdiye dek Dredg'den dinlediğim en iyi şey!"
Grubu ilk günden beri takip eden die-hard fanlar için ise kabul etmesi zor bir albüm bu, anlıyorum. Zira grup bu albümle ilk defa yer üstüne çıktı ve dolayısıyla Dredg'e olan sevginin sayısız insan tarafından paylaşılması süreci de start almış oldu. Dredg işte bu anlamda sevgisini paylaşmaya dahi kıyamayacağınız derece özel bir gruptur fanları için! Bu yüzden koyu Dredg hayranlarının en iyi albüm olarak "El Cielo"yu gösterdiklerini okursanız şaşırmayın.
Daha ilk albümüyle fanlarının şarkılarına David Lynch filmleri vari bakış açısı yansıttıkları bir grubun en cathcy(kolay yakalayabilen) şarkılarından oluşan bu albümde tema olarak "kontrast" seçilmiş. Zıtlıkların meydana getirdiği uyum ve denge
İlk yedi şarkı "Perspective 1"i, son 5 şarkı ise "Perspective 2"yi temsil ediyor. Şarkıları teker teker değerlendirmek durumunda değilim. Bir yıldır dinlememe rağmen henüz her birine aynı oranda hakim olduğumu düşünmüyorum. Daha önce de söylemeye çalıştığım gibi "zor" bir grup Dredg.
Fakat albümün müzikal olarak Alternatif Rock'ın en eşsiz örneklerinden biri olduğu da bir gerçek. Evet, karşımızda rengârenk bir Rock albümü var ve kontrast'ı anlatıyor. Sizce de garip değil mi?
Genel sound yapısının çok derin müzikal tınılar barındırdığını belirtmeden geçmek ise büyük eksiklik olur. Albüm sizi içine çekmek için masumca göz kırpıyor olacak kaygılı bakışlarınıza, korkmayın. İçinde yalnız olmadığınızı hissedeceğiniz rengârenk bir hava soluyacaksınız, siz de o masumiyete dahil olarak. Ve müziğin hissel dünyasındaki yolculuğun kutsallığına bir kez daha erişeceksiniz!
Aklınıza gelebilecek tüm zıtlık kavramlarına değinen, "sertlik"le bir işi olmayan, üzerinde durduğu şeyin naiflik ve bilgeçlik olduğu, yer yer sakin, yer yer coşkulu, fakat kesinlikle kırılgan ve ruhani bir albüm bu! Hazırsanız açıklıyorum: Bir şaheser!
Grupla tanışmak için hala sabırsızlanmamış olanlara sesleniyorum: Uyanın artık!
Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: