UZUNÇALAR

Doro - Warrior Soul

Sadi Tirak - 31 Ağustos 2006

Bugün dinlediğimiz kadın vokalli Rock/Metal gruplarının çoğalmasını sağlayan ve ilk kadın vokalli Heavy Metal gruplarından biri olan Warlock'un "Mrs. Rock'N'Roll" lakaplı Alman vokalisti Doro Pesch, Warlock dağıldıktan sonra kariyerine 16 yıldır solo olarak devam ediyor. Heavy Metal aşkıyla albümler yayınlamaya da

Kapağında Zeyna tarzı bir savaşçı kadın imajı ile çizilmiş ve biraz gençleştirilip güzelleştirilmiş :) Doro motifinin olduğu "Warrior Soul" (Savaşçı Ruhu) adlı bu albüm, Doro'nun 9'uncu solo albümü.
İlki 2004 yılındaki Rock The Nations Festivali'nde tek şarkılık ("All We Are"), ikincisi ise 2005 yazında Rock Republic Festivali'nde 70 dakikalık full performans olmak üzere iki kez izlediğimiz Doro ablamız ve grup arkadaşları; klasik 80'ler Heavy Metal'i icra etmeye, türün 2000'li yıllarda da dinlenebielecek örneklerini sunmaya devam ediyorlar. Geçtiğimiz yıl Rock Republic'te tanıştığım ve ilerlemiş yaşına rağmen güzelliğinden pek bir şey kaybetmemiş olduğuna tanık olduğum "Bayan Rock'N'Roll", bu albümde sesinden de hiçbir şey kaybetmediğini hatırlatıyor bizlere yeniden.
Kendisini yıllar boyunca yalnız bırakmayan ve her daim destekleyen die-hard fanlarına yazdığı "You're My Family" (Siz Benim Ailemsiniz) adlı şarkı ile başladığı albümde Doro, grup arkadaşlarının klasik Heavy Metal kalıpları dışına çıkmadığı bir müzikal yapı sunuyor bizlere.
İlk single ve albüme adını veren şarkı "Warrior Soul" ise 2005 yılı içerisinde çekilen ve başrollerinde Doro'nun oynadığı "Anouk - The Warrior's Way" isimli bir film hakkında. Film; M.Ö. 2000'lerde geçiyor ve avcı bir kızın bir savaşçıya dönüşü konu ediliyor. Fantastik bir hikâye yani Doro fanatikleri bu filmi arşivlerine katmak için can atacaklardır.
"Warrior Soul" genel itibariyle Judas Priest esintilerinin hat safhada hissedildiği fakat dinledikçe sıkmayan, aksine özellikle de nakarat bölümleriyle her seferinde eşlik etme hissi uyandıran şarkıların bir kolâjı adeta. Fakat biraz fazla klişe Şöyle 80'ler ruhunu hala koruyan kaç müzisyen kaldı diye arşivinizi sorguladığınız an karşınıza çıkacak ve sizi tatmin edecek fakat asla "ne dinleyeyim?" diye düşünürken aklınıza gelebilecek çekiciliğe sahip olmayan bir albüm. Hele ki 80'lerde icra edilen Judas Priest, Warlock veya Accept tarzı klasik Heavy Metal'e aşina değilseniz
Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: