UZUNÇALAR

Dimmu Borgir - Stormblast

Mehmet Ekici - 30 Ocak 2006

Yıllardır Dimmu Borgir sevenlerinden çok kendilerinden nefret edenlerle gündeme geldi belki ama bir şekilde sürekli yaptıkları işlerin kalitesini artırmayı, kendilerini tekrar etmemeyi, her seferinde fanlarını daha da çok şaşırtmayı başardılar.

"Death Cult Armageddon" gibi inanılmaz başarılı bir albümün ardından grup biraz sessizleşti, Galder Old Man's Child'ın yeni albümü ile ilgilendi, Vortex Arcturus ile  "Side Show Symphonies" isimli şaheseri kaydetti bu arada Silenoz ve Shagrath'ta önceden beri gerçkelştirmek istedikleri "Stormblast" albümünü yeniden kaydetme fikrine yoğunlaştılar. "Death Cult Armageddon" sonra gruptan şutlanan Nickolas Barker'ın yerine festivallerde bilimum hayvani davulcular gruba eşlik etti ama iş "Stormblast"ın yeniden kaydedilmesine geldiğinde Nick'in ayrılışından beri grupta görmek istediğim kişye gittiler ve o da tamam vaktim var yapalım deyince pek bir mutlu oldum. Bahsettiğim kişi Hellhammer tabii ki.
1996'da yayınlanan ve Cacophonous Records etiketiyle çıkan "Stormblast" albümü  grubun ikinci albümü olup underground Black Metal piyasası içinde tanınmasını sağlamıştı ve bununla birlikte  bence ilk "ciddi" çalışmalarıydı ("For All Tid" in  çok iyi ya da gelecek vadeden bir albüm olmadığı kanısındayım). Bu albümle sound açısından pek alışılmış bir yapıya sahip değildi ve black metal içine yerleştirilmiş doom metal hüznüne sahipti, bir çok kişi bu içine girilmesi zor albümle ile Dimmu Borgir fanı oldu. Grubun sonraki albümleri takdir edilse de "Stormblast" hep farklı kaldı.
"Stormblast" ın yeniden kaydedilmesiyle ilgili ortalıkta birçok değişik yorum dolaşıyor, kimileri bunu sadece ticari bir numara olarak görüyor, kimileri –özellikle grubun son dönmelerini bilen fanları- ne bekleyeceğine emin olamadığı için hayal kırıklığına uğruyor, kimileri ise gerçekten çok seviyor bu kaydı. Kesin olan şey, şu anki konumunda grup nasıl bir albüm yaparsa yapsın bunun kapışılacak olması, özellikle Ozzfest ile Amerika'da da performanslarını sergilemeleri onların çok farklı bir müzik kitlesine ulaşmasını sağladı ve "Death Cult Armageddon" sonrası grubun sıradaki adımını merak eden çok daha fazla insan vardı. Amerika piyasası Avrupa'nın çoktan tükettiği İsveç tarzı melodik death metale yönelmişken "Stormblast" gibi melodik bir albümün yeniden kaydedilmesi olayı biraz daha ticari göstersede kendi adıma bunun sadece para kazanmakla ilgili bir hareket olduğunu düşünmüyorum.
"Stormblast" bu kez Peter Tagtgren tarafından kaydedildi, ve ister sevinin ister üzülün Abyss stüdyolarının karakteristiklerini taşıyor. Albümü dinlemeye başladığınızda ilk şaşıracağınız nokta "Alt Lys Er Svunnet Hen"in başındaki piyano intorsunun kaldırılmış olması. Bizi eskiye göre daha parlak, anlaşılır gitar ve davul tonlarıyla karşılayan parça bir buçuk dakika kadar sonra Hellhammer'ın varlığını hatırlatmasıyla daha da leziz bir hale geliyor. Silenoz yerine vokalleri bu kez Shagrath yapıyor, tabii ki eski haline göre daha yırtıcı daha saldırgan bir çizgide ilerliyor vokaller. Eğer başka neler farklı diye soracak olursanız, ilk aklıma gelen şey "Stormblast" parçasında gök gürültüsü efektinin ardından giren riffin farklı oluşu, ben eski halini daha çok severdim açıkçası.. Genel olarak eski parçaların yeniden kaydedilmesiyle ilgili bir sorunum yok ama "Antikrist" e geldiğimde iş değişiyor, bir türlü eski havasını yakalayamıyorum, yeni soundla bu parçanın atmosferi oturmamış gibi geliyor bana. Grup bize eskilerin yanında "Sorgens Kamer – Del II" ve "Avmaktslave" isimli iki bonus parça sunuyor, zaten var olan ama daha önce kaydedilmemiş parçalar bunlar. Özellikle "Sorgens.." i duyduğumda beynimden vuruldum, keşke daha önce duyabilseydik bu parçayı da.
Eğer grubun geçmişteki halini öğrenmek/yad etmek istiyorsanız bu albümü almak sizin için iyi bir fikir olabilir, eğer grubu sadece son (yada son iki) albümü ile tanıyorsanız duyacağıznı şey izi hayal kırıklığına uğratabilir. Die-hard fanlar zaten şimdiye kadar çoktan edinmişlerdir albümü Bu arada albüm Ozzfest'ten beş parçanın kaydının bulunduğu bonus DVD ile geliyor bilginize. Şimdi beni yalnız bırakın "Sorgens.." döndüreceğim yine.
Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: