UZUNÇALAR

Coheed And Cambria - Good Apollo, I'm Burnıng Star Iv

Sayat Ayık - 27 Ocak 2006

Coheed and Cambria ile tanışıklığınız "In Keeping Secrets of Silent Earth: 3" (2003) adlı ikinci albümlerinden "The Crowing" adlı şarkı ile olmuş olablilir. Hiç değilse son albümün ilk single'ı "Welcome Home"u bir yerlerde duymuşsunuzdur. Duymadıysanız bu şarkıya grubun internet sitesini ziyaret ederek ulaşabilirsiniz, site açılışında şarkı size eşlik edecek (www.coheedandcambria.com).

Bahsi geçen bu iki şarkı bile grup hakkında yeterli bilgiyi sağlayacaktır size. Yeterli ilgiyi mi demeliydi yoksa?
Grubun kökleri 1995'e dayanmakta. Yukarı New York'lu elemanların, o zamanlar adı Shabutie olan poppy metal/indie rock soundunun başarılı temsilcilerinin, 2001'de geldikleri nokta bu oldu. İlk albümleri de 2002'de yayınlandı: "The Second Stage Turbine Blade". Shabutie'dan kalma bir alışkanlık olsa gerek alternatif rock olarak lanse edilmeye çalışıldı grup. Ama vokal hariç pek de alternatif sayılamayacak, daha çok Progressive Rock diyebileceğimiz bir tarzı var grubun
"Keeping The Blade", "Always and Never" ile egzotik sakin bir giriş. "Welcome Home", "Ten Speed (of God's Blood and Burial)" ile iyice grubun etkisi altına giriyoruz. "Crossing The Frame" bu etkiyi tam azaltmışken "Apollo I: The Writing Writer" geliyor. Konsept yapıtlar için olmazsa olmaz leitmotifler vardır. İşte bu şarkı albümün sonuna doğru müzikal olarak neredeyse tamamen tekrarlanıyor. "Once Upon Your Dead Body" orta şiddetli. "Wake Up" ninni gibi. "The Suffering": vokaldeki şu farklılık. Şu kayıtsız çocuk sesi. İlginç bir hava katıyor, şarkılara filtre gibi işliyor. "The Lying Lies & Dirty Secrets Of Miss Erica Court", ne zaman, ne olacağı belli olmuyor.
Siz kendinizi yaymışkan gruptan sağlam bir dürtükleme daha... "Mother May I" orta şiddetli şarkılardan. "The Willing Well I", II, III ve IV ile uzun albümün sonuna geliyoruz. Bu dörtlüden ikincisi biraz farklı, funky bir girişe, metal bir gelişme bölümüne sahip. Üçüncü bölüm "Apollo I: The Writing Writer"ın neredeyse aynı. İlk ve son bölüm ise bol gitar soloları ile grubun heavy yönünü simgeliyorlar. Son şarkının son bölümü ise tam bir country resitali. "The Crowing" şarkısı güçlü bir etki bırakmış olacak ki bu üçüncü albüm için de kötü herhangi bir şey söylemek gerçekten zor. Alternatif veya proressive her ne isterseniz onu söyleyin yaptıkları müzik Rock. Duygulu Rock. Egzotik Rock. Gerçeküstü Rock. Sağlam Rock.
Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: