UZUNÇALAR

Chimaira - Chimaira

Sadi Tirak - 29 Ekim 2005

Yeni Dalga Amerikan Heavy Metali'nin yaratıcılarından Chimaira'nın kendi adını taşıyan bu albümü grubun ilk iki albümüyle oturtmaya başladığı müzikal tavrın şimdiye kadarki en olgun örneklerini taşıyor. İkinci albümleri "The Impossibilty Of Reason" ile isimlerini Amerika dışına da duyuran Chimaira, Metal müzik kavramı altındaki müzikal anlamda en acımasız gruplardan!

İşe ilk başladıkları yıllardan itibaren Slayer, Overkill, Slipknot, Hatebreed, Mudvayne, Soilwork gibi gruplara sürekli turne halinde olan ve bu turneler sırasında verdikleri konserlerdeki enerjik sahne performanslarıyla, bir anda Metal dergilerinin kapaklarına taşınmaya başlayan grup, şuanki popülerliklerini de Slipknot elemanlarının ve Slayer'dan Kerry King'in grup hakkında yaptığı övgü dolu sözlere de bağlayabilirler aslında. Chimaira henüz ismi duyulmamış bir grupken, Slipknot elemanlarının gittikleri radyo programlarında gruptan birkaç şarkı çalmaları ve Kerry King'in neredeyse bir yıl boyunca Chimaira t-shirt'ü ile dolaşması ve grubtan övgü dolu sözler ile bahsetmesi sayesinde Chimaira RoadRunner Records'un en güvendiği gruplardan biri konumuna yükseldi.
Grup elemanları "Chimaira" adını verdikleri bu üçüncü albümleri için şarkıları yazmaya başladıklarında uzun bir maratondan henüz yeni çıkmışlardı. En başarılı albümleri "The Impossibility of Reason"ın iki yıllık turnesi yeni bitmişti. Lamb Of God'la birlikte headliner olarak turlamaları, Slayer ile süren bir buçuk aylık ABD turnesi, 2003'te Ozzfest'te, 2004'te "Jagermeister Spring"te Slipknot ve Fear Factory ile birlikte çalmaları, 2004 Ozzfest'de en çok ilgi çeken gruplardan olmaları, "Summer 2004 Road Rage"te Machine Head ile birlikte headliner olmaları ve bir yığın Avrupa festivalinde, 21 ülkede toplam 330 konserde çalmaları bugün ulaştıkları noktayı hak ettiklerini gösteriyor. "Turdayken yeni bir şeyler yapmaya can atıyorduk. Çok kolay olacağını sanıyorduk. Başına geçtiğimizde hiç de o kadar basit olmadığını anladık. Bir ay boyunca sadece fikirlerimizi tartıştık." diyor Hunter. Sonunda, Ben Schigel'le ikinci defa bir araya geldiler ve Spider Studios'ta kayda girdiler.
Dimebag Darrell'ın öldürüldüğü gün yazılan ve albümün açılış parçası olan "Nothing Remains"in ilk notalarından itibaren karşınızda Chimaira'nın öfkesli sesi duruyor. Bir diğer şarkı "Save Ourselves"teki brutallik sayesinde Heavy özellikler ilk iki albümdeki gibi aynen devam ediyor. Bu şarkı, kafatasınızı ezip tüm kemiklerinizi toza çeviren bir havan topuna benziyor. "Salvation" nakarat kısmı sayesinde albümdeki en melodik parça. "Lazarus" epik, hızlı ve albümdeki en değişken parça ve vokalist Mark Hunter'ın 11 yıl önce kaybettiği bir arkadaşıyla ilgili. Albümde ikinci albüm "The Impossibilty Of Reason"deki kadar hit yok ya da bir "Power Trip" veya bir "Down Again" yok ama sound açısından grubun en bütünsel albümü.
Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: