UZUNÇALAR

Children Of Bodom - Are You Dead Yet?

Sadi Tirak - 30 Ocak 2006

Alexi'nin bir gün bu işi bu noktalara getireceğini tahmin etmek zor değildi aslında. Müzik firmaları Spinefarm/SPV Records gruba bu albümü çıkarmış olmasından dolayı minnettar olmalı. Zira Finlandiya'dan çıkmış olup da Amerikan Metal ortamlarında hatırı sayılır bir satış rakamına ulaşan Nightwish'den sonraki ikinci grup Children Of Bodom oldu.

Üstelik albüm çıktığı hafta Finlandiya müzik listelerine dahi 1 numaradan giriş yapmıştı. Albümün ardından grubun Trivium ve Amon Amarth ile çıktığı kuzey Amerika turnesi ise üç grup elemanlarının da söylediğine göre muhteşem geçmiş. Bu da Children Of Bodom'un şu sıralarda kariyerinin en parlak günlerini yaşamaya başladığını gösteriyor.
Birçoklarına göre grubun en iyi albümü olarak gösterilen "Are You Dead Yet?" old-school C.O.B. fanlarına oldukça farklı ve belki de biraz itici gelebilir. Zira bu albüm grubun kariyerindeki vizyonu en geniş olan ve en dışarıya açık albümü. Bundan önceki tüm albümlerde içe dönük olan ve oldukça yavaş gelişme gösteren C.O.B. bu albümde adeta klasman atlamış durumda. İlk dinleyişte bariz bir In Flames etkisi (özellikle nakaratlarda) hissedilirken aslında albümün etkileşim yelpazesi içinde Slayer'dan Arch Enemy'e hatta Sentenced'a kadar birçok grubu bulmak mümkün. Fakat tabii ki Alexi ve tayfası bu geniş yelpazeli etkileşimi Children Of Bodom'un kendine has sound'undan (Alexi'nin kişisel mastürbasyonu olarak da bilinen uzun ve hızlı gitar soloları mesela) fazla ödün vermeden harmanlamayı başarmış. Zaten aksi takdirde herhangi bir amaç uğruna "öz"den taviz verme durumu oluşurdu ve bu da grupların pek kolaylıkla kaldırabilecekleri bir durum değil.
Albümden yayınlanan ilk single "In Your Face" tam bir hit parça olmasa da albümün en akılda kalıcı şarkılarından birisi. Şarkının klibi ise grubun ne denli heyecan verici bir sahne grubu olabileceğini gösterme niyeti taşıyor gibi. En azından Alexi'nin duruşu, gitarı çalış tarzı ve kameraya fırlattığı bakış ve mimiklerden bunu anlıyoruz.
Özellikle açılış parçası "Living Dead Beat", albümün isim parçası "Are You Dead Yet?" ve son şarkı "We're Not Gonna Fall" sahip oldukları gitar riffleri, melodik klavye altyapıları, eşlik edilesi yüksek ve akılda kalıcı melodileri, sert ve coşkulu sound'ları ile albümden ön plana çıkan ilk parçalar. "Punch Me I Bleed" gibi bu albüme göre oldukça vasat kalmış bir şarkı da bulunuyor albümde. Eksi puan olarak sadece bu nokta göz önüne bulundurulabilir belki.
"Are You Dead Yet?" genel olarak iyi bir Metal albümü. Tabii her zaman olduğu gibi yaklaşımlar ve beklentiler işin içine girince durum değişebilir. Örneğin gruptan "Hatebreeder" ya da "Follow The Reaper" tarzında bol Thrash atraksiyonları bulunan bir albüm bekleyenler için itici gelebilir bu albümdeki şarkıların sahip olduğu riffler. Zira grup bariz bir şekilde ortaya koymasa da Amerika kapısı için Metalcore etkilerini hafiften hissettirmiş her şarkıda.Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: