UZUNÇALAR

Cannibal Corpse - Kill

Şanver Ofluoglu - 30 Nisan 2006

Cannibal Corpse gibi riff manyağı toplulukları eleştirmek fevkalede gereksiz olmalı. Belki buna sadece tanıtma diyebiliriz.Ve bu anlamda Heavy Metal alemindeki en önemli topluluklardan biri onlar. Ve bu gitar üstünlükleri ile türdeşleri olan Death Metal gruplarından zengin bir grup.

Açık söylemem gerekirse Chris Barnes zamanında da sadece o üstün gitar riff zenginlikleri ile hayranları olmuştum. Şimdiki zamanda da aynı kanı yerinde. Ve hiç bir zaman John Tardy (Obituary) gibi mükemmel bir brutal vokal Cannibal Corpse'da yer almadı diye hayıflanmayacağım sanırım.
"Kill”, her Cannibal Corpse albümünde olduğu gibi vokali de alıp gitarın bir efekti, bir enstrümanı yerine atayarak çalışan bir albüme gerekçe olmuş. Her şeyi gitar üzerine kurulu, melodiden arınmış, vahşi bir müzik ...
Bu büyük topluluğun ne albüm kapakları , ne şarkı sözleri ne de vokali gerçek metalsevenler için bir şeyi ifade etmiyor zaten. "Kill” albümü Metalin gerçek silahı olan gitarı hiç susturmuyor çünkü. Ve bu da Metalin en büyük niteliklerinden biri. Eksik olan sadece hissiyatı ki Cannibal Corpse gibi bir topluluk hiç bir zaman Heavy Metal dinleyicisinin ruhani haline nufüs etmeyecektir, teselli içirmeyecektir, emin olabilirsiniz... 
Vokal, sözler, gore illüstrasyonlar ya da varsa yeni sansasyonel etkenler, hepsini bir kenara bırakın: Dinmeyen, hız kesmeyen, karmakarışık rifflerle bezeli, kolaycı davranmayan acayip zengin bu ritm gitar albümüne tereddütsüz girişin sadece!

Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: