UZUNÇALAR

Bleeding Through - The Truth

Sadi Tirak - 30 Nisan 2006

Fashioncore imajlarıyla ve oldukça sert müzikal üsluplarıyla Metalcore ortamlarında son zamanlarda adlarından söz ettirmeyi başarılabilen Bleeding Through, 2006 başlarında Trustkill Records'tan çıkardığı "The Truth" ile hız ve sertliklerine melankolik tatlar ekleyerek yoluna devam ediyor.

2002 yılında çıkardıkları ilk albümleri "Portrait Of The Goddes" ile Metalcore janrının isim yapmış önemli albümlerinden birine imza atmış olan grup, o albümün ardından 2003 yılında piyasaya sürdükleri "This Is Love, This Is Murderous" ile ise Amerika içinde farklı eyaletlere de seslerini duyurmayı başarıp, ticari anlamda da bir başarı elde etmişlerdi.
"The Truth" ise grubun 3'üncü albümü olarak karşımızda. Vokalist Brendan Schiepatti'nin "I don't give a fuck!" haykırışıyla başlayan albüm; müzikal açıdan Slayer, Machine Head ve Pantera'nın son dönemlerindeki güçlü rifllerinin, Metalcore'un karakteristik şarkı kalıplarıyla birleştirilip, üzerinde de Brendan'ın zaman zaman acımasız ve tehditkar, zaman zaman ise klavyeci Marta'nın melodilerine uyacak düzeyde clean tonlarda eşlik ettiği vokallerden ibaret diyebiliriz. Kısacası albümde müzikal açıdan ele alınacak üç önemli unsur var; genellikle son sürat hızda ve  oldukça da sert bir şekilde gidişat gösteren gitarlar, çoğu zaman geri planda altyapıyı oluşturan fakat özellikle nakaratlarda kendini belli eden klavye partisyonları ve brutallik sınırlarından dolaşan vokaller. Gitarların ve vokallerin seslerini yükseltip, uçuşa geçtikleri anlarda akıllıca yazılmış davul partisyonları ise müziğin karambolleşmesi tehlikesinin önüne geçmiş durumda. Aksi takdirde Grind bir hava solunabilirdi bu albümden.
Albümün ilk klip parçası olan "Kill To Believe" ise oldukça agresif ve son sürat bir giriş bölümü, Breandan'ın scream vokale yakın bir şekilde söylediği geçiş bölümü, clean vokalli melodik bir nakarat ve tabii ki Metalcore klasiği breakdown'lar ile dikkat çeken bir çalışma.
Albümde dinleyiciyi anında yakalayabilen ender şarkılardan biri de "Love In Slow Motion". Grubun şimdiye dek yazdığı en iyi hitlerden biri bence.

Tiger Army'den Nick 13'ün konuk olduğu "Dearly Demented", tamamen düz vokallerden oluşan bir ballad olan yedinci şarkı "Line In The Sand" ve Speed/Death arası tarzıyla 1.30 dk.'lık saf öfke "She's Gone" bahsedilmeden geçilmemesi gereken diğer şarkılar.
Sadece karşı cinse yazılmış sözlerden oluşan, diğer Metalcore gruplarına göre farkını klavye partisyonlarında ve melankolik clean vokal bölümleriyle belli eden, oldukça güçlü bir sound ile kaydedilmiş bir album "The Truth" kısaca.
Bleeding Through elemanlarına göre "The Truth" en iyi albümleri! Grubun tüm albümlerini dinledikten sonra bakalım siz de aynısını düşünecek misiniz?
Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: