UZUNÇALAR

BLACK TOOTH - Cehenneme Doğru Sürüş!

Ertan Aslan - 18 Nisan 2012

BLACK TOOTH - Cehenneme Doğru Sürüş!

BLACK TOOTH - Cehenneme Doğru Sürüş!

Bir kamyon düşünün ki freni patlamamış fakat frenleri patlak 4 adam tarafından sürülüyor… Ankara'dan çıkıp kurulduğu günden bu yana yaklaşık 8 yıldır hızla üstümüze üstümüze süren ve hala ehliyeti kaptırmamış olan bu adamlar, geçtiğimiz ekim sonlarında internet üzerinden yayınladıkları "Drink Drive Go To Hell" albümleriyle bize fena halde gömdüler açıkçası. Albümle ilgili yorumlarıma geçmeden önce isterseniz bu adamları bu kadar özel kılan şeylerden birkaçına göz atalım: Yaptıkları müziği, sahne duruşlarını ve söylemlerini az çok bilen insanlar, Black Tooth'un yapmacık bir tavıra sahip olmadığını iyi bilirler. Bu yüzden de özellikle internet ortamlarındaki klavye delikanlıları tarafından ve Türkiye'deki Rock-Metal piyasası içindeki bazı burnu havada müzik adamlarınca "Amerikan çakması", "Faşist" ve hatta "Pantera özentisi" olarak adlandırılmalarına gülüp geçmek bile bazen çok zor olabiliyor. Black Tooth'un bu samimi ve gerçekçi duruşu grubun solisti Tuna'yla sokakta ya da başka herhangi bir yerde karşılaştığınızda iliklerinize kadar hissedebileceğiniz bir durum. Grubun 2007 yılından beri Türkiye ve ABD başta olmak üzere birçok ülkede tanınıyor olmasının en önemli sebeplerinden biri de yaptıkları müziğin Southern Metal dediğimizde aklımıza gelebilecek her şeye fazlasıyla sahip olması. Müziği sadece eline enstruman alıp üretmek ya da icra etmek olarak algılayan insanlara hoş görünmese de Black Tooth, Southern Rock kültürünün tüm özelliklerini içinde barındıran bir oluşum ve belki de başarılarının sırrı tam da burada, yaptıkları müziği kültürel anlamda benimsemiş olmalarının altında yatıyor. Buradan hareketle Türkiye'deki genç Rock müzisyenlerine Pentagram'ın çok yukarılara taşıyarak diktiği ve Black Tooth'un da Pentagram'ın yokluğunda çok daha geniş kitlelerin gözüne soktuğu o bayrağın yerini sağlamlaştırmak ve daha da yukarılara taşımak için neler gerektiği konusunda ufak birkaç ipucu vermiş olduğumu düşünüyorum.

GET ON YOUR KNEES! Klişelerle dolu Amerikan filmlerinin merkezinde duran maço tavır belki de Pantera'dan sonra ilk kez bu kadar net ve sert bir şekilde suratımıza vuruluyor bu albümde. Fakat grubun ne olursa olsun Redneck matığıyla hareket etmiyor oluşu bu sertliği olabildiğince oturaklı bir şekilde dinleyicilere sunmalarını da beraberinde getiriyor. Albümün İntro'sundan albümdeki son şarkı olan P.I.L.'in sonuna kadar varlığını hissettiren "orantılı güç" albümü dinleyen herkesin dizlerinin üstüne çökmesini emreder gibi kafamızın içinde gümbür gümbür çalıyor. Sound açısından fazlasıyla güçlü riff'ler ve Dimebag'vari sololar etrafında dönen şarkılardaki en büyük eksiklik grubun tek elektro gitariste sahip oluşundan kaynaklanması muhtemel sorunlar. Özellikle sahne performansları sırasında eksikliği hissedilecek ikinci elektro gitar distortion verilmiş bas gitarlarla kapatılabilirdi. Ancak bunun yerine albüm kayıtları sırasında aynen Pantera'nın yaptığı gibi özellikle de gitar sololarının arkasında bulunan bas bölümleri için yazılması mümkün ve şarkının ana riff'leri etrafında gezinecek riff'ler oluşturulması albümdeki Groove havanın fazlasıyla kendisini hissettirmesini sağlar ve aynı zamanda da grubun Metal kimliğinin üstüne çok önemli bir müzikal zenginlik katabilirdi.Bu durumun açıklaması olarak albüm kayıtları sırasında grubun bas gitaristinin olmayışı gösterilebilir ama en azından bir müziksever olarak gruptan en büyük beklentim grubun sound'unu ikinci albümlerinde daha da zenginleştirmesi. Genel olarak mix, mastering ve prodüksiyon açısından da tatmin edici olarak kabul edebileceğimiz bu albüm iyi ve kötü yanlarıyla uzun zamandır Pentagram ve Almora gibi özel grupların çok zengin sound'larıyla beslenen Türk Metal müziğinin farklı bir yüzü olarak tüm dünyaya selam çakmakta.

Hellyeah, Down ve Texas Hippie Coalition gibi grupların yanında dimdik duran bu gruba ilişkin Kasap oluşumu içindeki ilk satırlarımla gerçekleştirdiğim albüm kritiği soslu bu yazı aslında Black Tooth özelinde bu ülkede Rock ve Metal müzik adına birçok şeyden fedakarlık yaparak çıtayı daima ileri taşımaya çalışan ve çoğu zaman karşılığında sadece bunun gibi övgülerle yetinmek zorunda kalan tüm müzisyenlere ufak çaplı bir saygı duruşudur…

Bundan sonraki Black Tooth albümlerinde "Why Waiting" ve "Goddamn It All" şarkılarını da dinleyebilmek dileğiyle…Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: