UZUNÇALAR

Attacker - The Unknown

Şanver Ofluoglu - 30 Nisan 2006

Attacker, 1985 yılında çıkardıkları ilk albümleriyle ve kısa bir süre sonra ortadan kaybolmalarıyla Amerikan Metal diyarlarından kült bir topluluk olarak bırakılmıştı Heavy Metal sahnesine.Yani eski usül Heavy/Speed ayarında bir alışkanlık var karşımızda.

Bu zamana döndüğümüzde artık bu perdede cüret edilmemiş, yapılmamış bir atraksiyon kalmadığından hakikaten beklentiler de had safhaya çıkıyor. Fakat yine de Metalin tam anlamıyla gitara ait bir müzik olduğunu unutamayız.

Attacker, bu anlamda dikkat buyuruyor. Fakat "The Unknown", ne yazık ki kötü bir solistin grubu ne hale getirebileceğine dair de iyi bir örnek olarak sayılmalı. Solist Bob Mitchell, tam anlamıyla ve son derece detone kalan yorumu ile müziğin tüm kimyasını felce uğratmış. Daha doğrusu gayet güzel sürülen gitarların irtifasına çıkamamış. Aslında Attacker'in önceki dört  albümünde de solist aksanı dikkat çekici bir eksiklikti. Bob  Mitchell, ilk albümden ve gruptan ayrıldıktan yıllar sonra New Jersey'li bir kaç Metal topluluğunun vokal bölümünde görev yapmış tecrübeli bir solistti fakat dönüşünde gösterdiği icra öyle zerafetli bir sunum değil işte.

Albümün aslında müzikalite anlamında da çok yüksek olduğu söylenemez. Ama dedim ya gitar kullanımı açısından kanımın ısındığı ve arşivime katmak için tereddüt etmediğim bir albüm oldu. İtiraf etmeliyim ki Bob Mitchell'in Attacker'ın atmosferini ne denli bozduğunu da geç idrak etmişim.

Tam anlamıyla Heavy/Speed gitarları ile tarafımı kandırmış bulunan albüme bu gitar asiliyeti haricinde vereceğim başka bir övgü de bulunmuyor.

Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: