UZUNÇALAR

Ant Balcı - River

Sinan Uluç - 31 Ekim 2006

İzmir'li death metal grubu In Spite'ın gitaristi, söz yazarı ve prodüktörü Ant Balcı, tüm bunlar yetmemiş olacak ki River isimli solo proje ile karışımızda. 9 şarkılık bu albüm, kendi adına açılmış internet sitesinden (www.river-project.com) ücretsiz olarak sunuluyor. İnternetten yayınlanması konusuna Ant'ın cevabı "teslimiyet" oluyor.

Ant, şarkıların kayıtları için yine İzmirli grup elemanlarından yardım almış ve ortaya brutal vokalli güzel hard rock parçaları çıkmış. "Lay Me On Your Breath", "Closed Curtains", "No More Young" ve "While Her Weapon Gently Fires" diğerlerinden bir adım önde olan parçalar fakat agresif vokaller ve nakaratlar, kulağa hoş gelen/yer yer dokunaklı solo partisyonları genel olarak tüm şarkılara yayılmış durumda. "Tv Icon" isimli parça Opeth'e çok güzel bir selam niteliğinde, bunu da ayrıca belirtmek isterim. Kendisi In Spite olayına fazlasıyla dahil olduğu için sound'da ve vokal melodilerinde In Spite'ı hatırlatan kısımlar da yok değil. Sözler ise bu sefer çok daha kişisel olmuş. In Spite'ın iki albümünde olduğu gibi dış dünyada olup bitenlere sert tepkiler yerine, daha kişisel sözlere yer verilmiş. Beni bu tarz sözler daha çabuk çektiği için River'a çok çabuk ısındım sanırım.
Mendebur şehir İzmir'de üreten insan görmek zor, bu yüzden daha bir merakla, hevesle dinlemek lazım "River"ı. Bu etkeni göz ardı etsek bile dinlemek, en azından kulak kabartmak şart çünkü son derece "kayda değer" çalışmalar söz konusu. İnternetten yayınlanma konusundaki detaylar için, projeye dahil olmuş İzmirli müzisyenleri öğrenmek için ve projenin devam edip etmeyeceğine dair detaylar için bu sayıdaki Ant Balcı röportajına ve yukarda yazdığım siteye bakabilirsiniz.
Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: