UZUNÇALAR

Annihilator - Schızo Deluxe

Sadi Tirak - 30 Ocak 2006

Jeff Waters önderliğinde Kanada'dan tüm galaksiye yaydıkları melodik, karmaşık, eğlenceli ve bir o kadar da sert ve hızlı Thrash riffleriyle 80'li yıllardan beri adından tüm Thrash ortamlarında söz ettirmeyi başarmış gruplardan biridir Annihilator. Dünyanın en çok eleman değiştiren Thrash Metal grubu olsalar da Jeff Waters bu işi bırakmadığı sürece; Thrash Metal denince her daim akla ilk gelecek gruplardan biri olacaktır Annihilator.

1999 yılında piyasaya sürdükleri "Criteria For A Black Widow” adlı albümleriyle 90'ların ortalarından itibaren kabuk değiştiren ve daha modern ve daha güçlü bir sound'a bürünen Thrash Metal'e bir katkı yaptıktan sonra özellikle 2000'li yıllardaki "Carnival Diablos”, "Waking The Fury” ve tabii ki bir Thrash Metal başyapıtı olarak değerlendirdiğim "All For You” gibi albümlerle bu işi hala en iyi yapan gruplardan biri olduğunu kanıtlayan Annihilator, 2005 yılında çıkardığı "Schizo Deluxe” adlı albümleriyle karşımızda bu defa!
Her şeyden önce "All For You” gibi ya da en azından "Criteria For A Black Widow” gibi bir albüm beklentisinde olmamak gerekiyor. Hele hele old-school bir tavırla "Alice In Hell” ya da "Never Neverland” falan gibi şeyler asla Zira artık birçok röportajında Jeff Waters'ın kendisinin de söylediği gibi grup artık Thrash Metal adına yapılabilecek daha farklı şeylerin peşinde iz sürüyor.
Nitekim "Schio Deluxe” belki de Annihilator tarihinin en farklı ve en özgün albümü. Çünkü yer yer bazı dönemlere göndermeler olsa da, bu albüm grubun daha önceki hiçbir albümüne benzemiyor. En azından albümdeki müzikal bütünlük pek sağlanmış değil önceki albümler kadar. Daha çok Jeff Waters'ın deneysel takılması havasında geçiyor 10 şarkı.
"Maximum Satan” adlı şarkıyla açılışı yapan ve eski Annihilator günlerine göz kırpan bir yapıyla başlayan albümde ikinci şarkı olan "Drive”da da klasikleşen Annihilator rifflerini fazlasıyla duymak mümkün. Fakat şarkılar kendi içlerinde öyle değişken olabiliyorlar ki bu özellik sayesinde albüm kolay kavranabilir bir albüm olmaktan çıkıveriyor.
"All For You” albümünde gitaristlikten vokalistliğe geçmiş ve ilk vokal denemelerini o albümde yapmış olan fakat buna rağmen şaşırtıcı derecede başarılı bir iş çıkarmış olan Dave Padden bu albümde patron Jeff Waters'ın da izniyle daha ön planda. Şarkı sözleri yazımında da oldukça katkısı olmuş Padden'in. Bir önceki albüm "All For You”da olduğu gibi her şarkıda farklı bir vokalist varmış havası bu albümde yok. Zira Padden mikrofona alışmış durumda. Özellikle üçüncü şarkı "Warbird”ün sonundaki çığlığını duyunca ne demek istediğimi anlayacaksınız.
Albümün ilk etkileyici gitar solosu ise beşinci şarkı "Invite It”de geliyor. Davullarda ise Mike Mongini'nin yerini doldurmaya çalışan Tony Chapelle, albüm kayıt işlemleri sırasında görev adamı rolünü üstlenmiş durumda. Jeff Waters ne söylemişse onu çalmış gibi Fakat özellikle ikinci şarkı "Drive”da mükemmele yakın bir iş çıkarmış! Albümün geri kalanında ise klasik "gitar rifflerine uymaya çalışan” davulcu modeli
Albümde dikkat çekici bir başka unsur ise şarkıların intro ve outro bölümleri. İlk defa bir Annihilator albümünde hemen hemen her şarkıda intro ve outro bölümleri var. Jeff Waters bu durumu evinde çeşitli ses efektleri içeren sayısız CD'ye sahip olmasına ve bunları artık bir şekilde kullanması gerektiğine inanmasıyla açıklıyor. Hatta durumu biraz abartıp da kız kardeşine şaka amaçlı kaydettiği komik bir ses efektini bile albümün son şarkısı olan "Something Witchy”nin outrosu olarak kullanmış.
Albümün ilk 7 şarkısı müzikal anlamda Annihilator öğeleri taşıyor diyebiliyorsak da son üç şarkıda durum farklı biraz. Mesela dokuzuncu şarkı "Clare” kulağa biraz daha ticari gelen şarkılardan. Alice Cooper'ı andıran nakaratlarıyla ise albümün en akılda kalıcı şarkılarından biri olmuş. Fakat Annihilator tarzıyla ne kadar örtüşüyor söylemek güç doğrusu.
Sonuç olarak Jeff Waters her ne kadar son zamanlarda yaptığım en iyi şarkıların bu albümde olduğunu düşünüyorum dese de hayal kırıklığına uğramamak için beklentileri fazla yüksek tutmadan yaklaşmak gerekiyor bu albüme.

Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: