UZUNÇALAR

Almora - 1945

Sadi Tirak - 27 Ocak 2006

2001 yılında Knight Errant'dan ayrılarak kendi müzikal hikâyesi Almora'yı kuran Soner Canözer'in takım kaptanı olduğu grup; "1945" adlı 4. albümleri ile karşımızda. Albüm 2006'nın ilk haftalarında piyasaya sürülmesine rağmen resmi kayıt ve yayın tarihi olarak 2005 gösteriliyor. Bu da grubun 4 yılda 4 albüme imza attığı anlamına geliyor.

Rock/Metal müziğe harcanan emeğin çoğunlukla karşılığının alınamadığı Türkiye gibi bir ülkede; 4 senede 4 albüm yapmak gerçekten takdir edilesi bir cesaret örneği. Sadece bu üretim potansiyellerinden dolayı bile grubu tebrik etmek gerekiyor. Fakat albümü aldığınızda fark edeceğiniz bazı noksanlar da yok değil.
Bir önceki albüm "Shehrazad"ın Japonya'da ilgi uyandırması sonrası grubun bu albümle de aynı pazara oynayacağı bekleniyordu. Fakat 0-6 yaş arası çocuklara hitap eden masal kitapçıkları kapaklarına benzeyen bir albüm kapağı ile bu albümün; aynı raflarda satılacağı diğer Rock/Metal CD'leri arasında ne kadar albenisi olacağı meçhul!
10 parçadan oluşan albümdeki tüm sözler ve besteler grubun kurucusu ve lideri Soner Canözer'e ait. Albümün mastering çalışmaları ise daha önce U2, Slayer, Pantera, Overkill gibi dev gruplar ve bizden de The Climb için çalışmış olan ünlü prodüktör Roger Lian tarafından Amerika'daki Masterdisk Stüdyoları'nda yapılmış. Mixing işlemleri ise ülkemizin önde gelen gitarist ve prodüktörlerinden Serdar Öztop imzalı
Hiroşima'ya o yıl atılan atom bombasının hüzünlü hatırasına ithafen yazılmış olan ve albümün de adını taşıyan "1945" adlı parçanın hem İngilizce hem de Türkçe versiyonları yer alıyor albümde. Üstelik her iki versiyonu da seslendiren isim; İzmir Devlet Opera ve Balesi eski müdürü ve dünyaca ünlü tenor, aynı zamanda Pavarotti'nin öğrencisi Hakan Aysev! Şarkının her iki versiyonunda da tenor vokali görkemli bir hava katıyor müziğe.
Grubun flütisti Bilge Kocaarslan'ın da ilk defa sesiyle katkıda bulunduğu bir parça var albümde. "Kaf Dağının Ardında"Soner Canözer'in bir yıl evvel kaybettiği babası anısına yazmış olduğu, akustik tınılarda ve oldukça da etkileyici bir parça. Üçüncü Türkçe parça ise; okutulmayan kız çocuklarına ithafen yazılmış "Işık Ver Bana" Bu şarkıyı ise grubun sahne şovlarının da en renkli siması olan kemancı Nihan Kızıltan seslendiriyor.
"Iron Nation" ve "The Hangman" ise grubun asıl vokalisti Ahmet Söğütlüoğlu'nun seslendirdiği ve albümde Heavy Metal sounduna en yakın şarkılar. Zira albüm, grubun Metalik sound açısından gerileme gösterdiği fakat senfonik sound açısından ilerleme gösterdiği bir albüm olarak dikkat çekiyor. Senfonik öğeler ön plana çıkarılırken, şarkılara asıl yön veren gitarların sesi oldukça gerilerden geliyor.
Albümün senfonik havasına katkıda bulunan violin, viola, cello gibi enstrümanlar ise dahil oldukları şarkılara gayet başarılı bütünlük katmışlar. Fakat bu bütünlük, bahsettiğim gibi Rock/Metal soundu açısından gerileme olarak yansımış genel sound'a.
36 dakikalık kısa sayılabilecek bir süreye sahip albüm, kısacası grubun klasik Almora beste yapısından pek farklılaşmadığı fakat yine de ortaya oldukça melodik ve güzel besteler çıkardığı bir çalışma olmuş.
Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: