UZUNÇALAR

All That Remains - The Fall Of Ideals

Erdem Tatar - 31 Ağustos 2006

Bir metalcore albümünden neler beklersiniz? Ses duvarını yıkacak kadar güçlü müzik? Gitara ayrı, davula ayrı hayranlık bırakan müzisyenler? Karakteristik Amerikan sound'u? Bir metal albümünden ne beklersiniz?  Her notasından ustalık akan sololar? Konserlerde eşlik edebileceğiniz, hep bir ağızdan söylenebilecek nakaratlar? Tavizsiz, lafını  sakınmadan söyleyen bir tavır?

All That Remains yukarıdaki maddeleri ve fazlasını cömertçe sunuyor ve karşımızda 2006'nın Metalcore şaheseri albüm "The Fall Of Ideals".
All That Remains son dönem Metalcore grupları arasında müzisyenlik bakımından en sivrilen ekiplerden. Ne var ki bugüne kadar yayınladıkları ilk iki albüm "Behind Silence And Solitude" ile "This Darkened Heart", Massachusetts'li grubu istedikleri noktaya taşıyamamıştı. "The Fall Of Ideals" ise albümün adına nazire yaparcasına hedefleri yüksek tutan ve o hedeflere ulaşmak için gereken tüm elementlere fazlasıyla sahip bir çalışma. All That Remains, şu anda Metalcore janrının en çok satan ve en popüler grubu Killswitch Engage'den tam destekli olarak yayınlıyor "The Fall Of Ideals"ı. Grubun pek çok son dönem röportajında All That Remains adı geçtiği gibi, "The Fall Of Ideals"ın prodüktörü ("This Darkened Heart" albümünde de grupla çalışan) Killswitch Engage'den tanıdığımız Adam Dutkiewicz. Albümü şarkı şarkı incelemektense grup elemanlarının da dediği gibi bir bütün olarak ele almakta fayda var, zira albüm boş şarkısı olmayan ve beklenenden çok daha fazlasını dinleyicilerine sunan bir albüm. Önceki albümlere göre kulağımıza çarpan en büyük gelişme daha önceden Shadows Fall'da da vokalistlik yapmış olan Phil Labonte'deki inanılmaz gelişme. Brutal ve scream vokallerde daha önceki işlerinden -tabiri caizse- döktürdüğünü bildiğimiz Labonte bu albümde resmen "şarkı söylüyor"! Grubun gelişim gösterdiği bir diğer konuysa, pek çok Metal dinleyicisinin Metalcore gruplarında eleştirdikleri gitar sololarının azlığı konusunda. Arkadaşlar bu albüm ağzına kadar gitar solosu dolu ve ultra yetenekli gitaristler Mike Martin ve Oli Herbert gitarlarıyla resmen ders veriyorlar! Adam Dutkiewicz kendi imzası olan gitar tonlarını All That Remains'e öyle bir adapte etmiş ki tüm o karmaşık riff'lerde insan kaybolmaktan korksa da neredeyse her notayı tertemiz duyuyoruz! Metalcore gruplarının "metalleşmeye" başlamasının ilk örneklerinden diyebileceğimiz All That Remains albümünde dikkat edilesi şarkıların başında albümün açılış şarkısı ve single'ı olan, Ozzfest'in karma CD'sinde yer alan ve fan'ların oylarıyla 2006 Ozzfest'inin Hit Single'ı seçilen "This Calling", muhteşem vokalleriyle ağza dolanan "Not Alone", müzisyenliğin sınırlarını zorlayan ve aşkın en sert anlatımına mükemmel bir örnek sayılabilecek "Six" ve albümün enerji bombası "This Air That I Breathe" var.
Extreme müziğin her türünün fan'ına, gitaristlere ve sert parçalarda dahi vokale katılıp şarkı söylemek isteyenlere "The Fall Of Ideals”, tereddütsüz tavsiyem.Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: