UZUNÇALAR

Alexisonfire - Crisis

Sayat Ayık - 31 Ekim 2006

Alexisonfire, telaffuz edildiği gibi yazmak gerekirse: Alexis On Fire, 2001'de Ontario, Kanada'da kuruldu. Grubun ismi Alexis Fire'dan geliyor (dünyanın en akrobatik striptizcisi olarak bilinen Alexis, extream tarzıyla diğer meslektaşlarından ayrılıyordu). Grup kendi adını taşıyan ilk albümünü 2002'de yayınladı.

2004 yılı albümü "Watch Out" ile ise modern punk soundunun önemli bir temsilcisi olma yolunda büyük aşama kaydeden elemanlar "Crisis" ile de bu imajı güçlendiriyorlar. İlk şarkı, "Drunks, Lovers, Sinners And Saints": Yırtıcı vokaller eşliğinde ve şarkının enerjisi sayesinde albümün kalanı için gerekli ısınma hareketlerini yapmış oluyoruz.
"This Could Be Anywhere In The World" ve "Mailbox Arson" hard rock-metal türevlerini grubun ne derece çok kullandığını gösteren yapıtlar. "Boiled Frogs" albümün pop elementleriyle süslenmiş vurucu bestelerinden. "We Are The Sound" hızlı temposu olan arkadan gelen "You Burn First" ise ağır temposu olan şarkılar. Bunlar grubun zıtlıkları kullanarak dinleyiciyi nasıl şaşırttığının güzel örnekleri. Bir diğer örnek ise hem clean hem scream vokallerin beraber ve uyum içinde kullanılmış olması (lead vokalist George Pettit, gitarist-vokalist Dallas Green ve yine gitarist-vokalist Wade MacNeil bu konuda iyi anlaşıyorlar). "We Are The End" melodik öğelerin ve koroların ayrı bir tat kattığı bir diğer şarkı. "Crisis" Alexisonfire'ı kendi tarzı gruplardan ayıran en önemli faktörlerden birini bize göstermekte: Güçlü sound. "Keep It On Wax" ve özellikle de "To A Friend", değişken gitarlarıyla grubun farklı yönlerini bize iyi yansıtıyorlar. "Rough Hands" başarılı vokal performansların artık tavan yaptığı oldukça melankolik bir şarkı. Tarz olarak grubun aslında metalcore sevenlerden emo sevenlere, hardcore-punk tutkunlarından modern rock dinleyicilerine kadar uzanan geniş bir yelpazesi var. Albümdeki şarkılardan özellikle "Boiled Frogs", "We Are The End", "Crisis", "To A Friend" ve "Rough Hands" altı çizilmesi gereken parçalar. "Keep It On Wax" için de ayrı bir parantez açalım. Bu şarkı Alexisonfire'ın eski davulcusu Jesse Ingelevics hakkında (grubun şu anki davulcusu ise Jordan Hasting, tabii bu arada bas gitarda Chris Steele yerli yerinde onu da belirtelim). Pişmanlık, duygusal iç çatışmalar, dibe vurmalar ve bunların ilişkilere etkisi temel kaynağı şarkı sözlerinin.
"Rough Hands"e bir göz atalım: "Bir gün ellerim yumuşacıktı / Bir diğer gün "bıktım artık" dedi kadınım bana / Bir gün kıyafetleri odamdaydı / Bir diğer gün boş şarap şişeleri / Onun son kadınım olduğunu söylemiyorum / Ama olabilirdi / Bu ellerin ne kadar hoyrat olduğunun önemi yok / Hiç önemi yok çünkü ben onun erkeği değilim."
Kanada'nın en sevilen gruplarından olan Alexisonfire 2005'de çıktığı Avrupa turneleriyle o kıtaya da kendini tanıttı. Türkiye'de de bu albümle beraber daha fazla tanınacak gibi görünüyorlar.
Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: