UZUNÇALAR

1349 - Hellfire

Mehmet Ekici - 29 Ekim 2005

Bu, uzun süredir beklediğim bir albümdü. "Liberation" zaten ilk günden itibaren yatıp kalkıp dinlediğim, yanımdan ayıramadığım bir CD haline gelmişti, "Beyond The Apocalypse" ile bu kalitenin bir kerelik olmadığını gösterdiler ve "Hellfire" ile ortalığı iyice kasıp kavuracak kadar inatçı olduklarını gösteriyorlar şimdi de.

1349 Norveç'li bir Black Metal grubu ve işi inatla 'eski usul' yapan gruplardan biri. "Liberation"ın sound'u ve o kaybolmuş hisle yazılmış parçaları Black Metal ile ilgilenmeyen bir çok kişi için salt gürültü de olsa, pure Black Metal fanlarının arayıp da bulamadığı bir şeydi. Sonra sound'u daha az kirli bir seviyeye taşımaya başladılar.  Hellfire" grubun en anlaşılır soundlu albümü kesinlikle. Ama bu sizi yanıltmasın, hala old school pure Black Metal ile devam ediyorlar. Satyricon'dan tanıdığımız Frost'un inanılmaz davul performansı ise artık 1349 albümlerinin 'olmazsa olmaz'ı haline gelmiş durumda. Frost sadece hız performans olarak değil, ruh olarak da grubun müziğini mükemmel derecede tamamlıyor. Satyricon ile olan çalışmaları ileride 1349 ile yollarını ayırmasına sebep olursa çok üzülürüm. Bu albüm için şu parçalar daha iyi gibi bir şey yazmak istemiyorum, ayrım yapmaya gerek yok, CD'yi alın ve kendinizi 1349'un alevlerinden korumaya çalışın, çünkü bu albüm gerçekten içinizi yakacak.

Aşağıdaki linke sağ tıklayıp "Hedefi Farklı Kaydet" (Save Target As) seçeneğini seçerseniz, grubun "Sculptor Of Flesh" isimli parçasına çektiği videoyu indirebilirsiniz;

Sculptor OF FleshYazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: