SÖYLEŞİ

VooDoo Medicine İle Röportaj

Atlantisten Gelen Adam - 14 Nisan 2013

-VooDoo Medicine ne zaman kuruldu? Hikayenizi anlatır mısınız?

VooDoo Medicine 2004 yılında Kadıköy'de Burak Tunç ve eski gitarist Deniz tarafından kuruldu. Çok ciddi Aerosmith hayranlığı vardır grupta. İsim de bir Aerosmith şarkısından geliyor. 89 Pump albümü Hoodoo Voodoo Medicine Man!

VooDoo Medicine İle Röportaj

-Türkiye'de yerli glam/hardrock kısıtlı dinleyici kitlesine sahip. Bu duruma yonelik kaygılarınız, grubun hedef kitlesine yonelik düşüncelerinizi aktarır mısınız?

(Efe Şekerci Bas Gitarist) Bu duruma yönelik kaygımız yok ve hiç olmadı da zaten. Biz yapmak istediğimiz müziği yaptık her zaman. Bizi destekleyen insanlar hep olmuştu. Sağolsunlar güzel bir seyirci kitlemiz var ve bizi yalnız bırakmadılar bunca zamandır. Biz de elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

(Burak Öncel Gitarist)Türkiye'deki dinleyici kitlesi yalnızca İstanbul ile sınırlı değil. İl dışı konserlerimiz yaklaşık 4 yıldır hep ful çekiyor. Göz önünde olmayan bu potansiyeli göz ardı etmeyelim. Nereye gitsek üniversiteler hep biz karşı çok ilgililer, bu bakımdan bizim için kaygı denilen bir şey söz konusu değil.

(Ümit Büyükyüksel Davul) Biz herzaman inandığımız şeyi yaptık ve geriye dönüp baktığımızda iyiki devam etmişiz iyiki piyasaya uyup birçokları gibi taviz vermemişiz diyoruz. Bir tabir vardır "bilen bilir", bazı gruplar çok mainsteam olur, ama müzikleri beş para etmez. Bazı grupları da en umulmadık yerden keşfedersin ve bir daha bırakamazsın ya, biz o keşfedilenler olmayı her zaman tercih ettik. Grubun büyük ve özellikle sadık bir dinleyici kitlesi var, bunca zamandır bizi yalnız bırakmadılar hiç...

-VooDoo Medicine'ın müzikal gelişimi nasıl olacak? VooDoo nereye koşuyor? Müzikal gidişatın yönü belli mi?

Müzikal gidişatın da bütün gidişatlar gibi nereye varacağını bu günden bilmemiz imkansız olur herhalde. Bizlerin ortak paydada buluştuğu noktada her zaman içimizden geleni, iyi olanı ve bir adım ilerisini hedefliyoruz diyebilirim. Rock N Roll'un sonu yok. 

-Sadece Türkiye'de değil, dünyada da yasal albüm yayınlama bir hayli anlam erozyonuna tabidir günümüzde. Büyük gruplar dahi "albüm yapmıyoruz çünkü artık insanlar albüm almıyor" diyebiliyor. Hal böyleyken sizin bu duruma yonelik beklentileriniz nedir, grubun buna dair projeksiyonu, geleceğe dair bakış açılarını dinleyelim?

(Burak Öncel Gitarist) Albüm konusunda pek çok sıkıntı olduğu malum sektör açısından. Bu konuda zaten büyük beklentiler içerisinde olmamız saçma olur diye düşünüyorum. Albümün belki de en önemli yönü, bizi insanlara en hızlı şekilde tanıtması ve ulaştırması. Özellikle de aynı şehirde olmadığımız ve bizi izleme fırsatını henüz bulamamış dinleyici için önemli olsa gerek. Bu konudaki çalışmalarımıza devam ediyoruz ve en iyisini hedeflediğimiz için de süreç uzun ve zorlu. Ama çok bomba bir albüm olacak kesinlikle.

(Ümit Büyükyüksel Davul) Albümün formatı ne olursa olsun, içindeki parçalar şimdiye kadar Türkiye piyasasısının duymadığı, alışık olmadığı şeyler olacak, orası kesin. 

-Glam rock bir müzik midir yoksa hardrock'ın bir parodisi mi? Neden glam grupları çoğunlukla suya sabuna karışmaktan imtina ederler?

(Burak Öncel Gitarist) Bu bir soru mudur ? Dinlediğimize göre müziktir herhalde...

Bizim için glam tarzı, müzikte bir başlangıç noktasıydı. Çok daha farklı müziklerden de etkilendik ve dinledik her zaman. Bu arada glam grupları baya bir suya sabuna dokunur yahu! Jakuzilerde, havuzlarda vs. büyük uyuşturucu ve sex partileri verirler değil mi?

-Çıkış dönemlerine bakılacak olursa glamde David Bowie, T-Rex gibi kalbur ustu isimler, donanımlı ve ilham verici abiler ilk başta göz doldururken, özellikle son dönemlerde, ABD eksenli glam iyice ticarileşmiş görünmektedir. Bu duruma yönelik ne düşünüyorsunuz? Glam rock'ın erken donemine dair fikirleriniz ve şimdiki durumuna dair yorumlarınızı dinlemek isteriz?

(Efe Şekerci Bas Gitar) Glam Rock 70lerde İngiltere'den çıkan bir müzik türüdür. Bir çok müzik türü gibi o zamanki strese ve baskıya karşı çıkmış, tabuların aslında çok kolay yıkılabileceğini gösterebilen, suya sabuna dokunmaktan kaçınmayan bir grup ingiliz tarafından ortaya çıkmıştır. David Bowie, T-Rex, The Sweet vs gibi grupları örnek verebiliriz. Sonrasında efsane New York Dolls gelmiştir.

Her sanat alanında olduğu gibi müzikte de akımlar birbirlerine tepkiden doğuyor. Glam, kendi dönemi için özellikle Amerika' da kadınlar, uyuşturucu, para, eğlence dünyası gibi şeyler etrafına kuruluydu. Çünkü bir bunalımdan çıkılmıştı. İnsanlar toplumsal olarak buna ihtiyaç duymuştu ve aslında bu bir tepkidir. Bunun belki de en güzel örneği Twisted Sister' dan Dee Snider' ın babasından daha erkeksi ve sert olmak yerine kadın gibi görünüp makyaj yaparak ve çok sert şarkı sözleriyle isyan ederek duruşunu ortaya koymasıdır. İnanılmaz müzisyenlerle dolu bir dönem 80' li yıllar. Etkilenmemek elde değil. Metallica' dan James Hetfield' ın idolü Aerosmith vokali Steven Tyler' dır mesela. Birilerinin sevip sevmemesinin o müziği iyi ya da kötü yapmayacağı malum.

(Efe Şekerci Bas Gitar) Öncelikle, İngiliz Glam Rock'ı ile Amerika 80'lerdeki Glam Metal, Sleaze çok farklı 2 türdür. Bu bakımdan 70'lerin İngilteresindeki Bowie'li dönem ile bunu karşılaştırmak elma ile armutu karşılaştırmak ile eşdeğerdir. Ticarileşmeyen bir müzik türü örneği verin, hepsinde bir para kazanma olgusu olacaktır, çünkü müzisyen ekmeğini oradan çıkarıyor.

-Yakın zamanda grubun hedefledikleri, profesyonel hayatınızda, iş ve okul yaşamında neler yaptıklarınız ve grup elemanlarını daha iyi tanıyabilmemiz için iletebileceğiniz son cümlelerinizi alalım?

Yeni besteler yapmak, bolca konser vermek, Türkiye'nin en küçük şehrine bile gidip oradaki insanlara sesimizi duyurmak. Albümü tamamlayıp dinleyiciye ulaştırmak. Bursa pideli köfte yemek ve, çay içmek... 

(Burak Öncel Gitarist) Ben Mimar Sinan Üniversitesi'nde Heykel bölümünde okumaktayım. Heykel ve müzik ile geçiyor zamanımın çoğu.

(Efe Şekerci Bas Gitarist) Şu an bir otomotiv şirketinde pazarlamada çalışmaktayım. Gayet memnunum bu 2 olgunun aynı anda gitmesinden.

(Ümit Büyükyüksel Davul) 
Bilgi Üniversitesinde Sinema TV son sınıf öğrencisiyim, davul severim, Alfa Romeo severim, bira severim.

(Tunç Pakman Vokal) Fotoğraf ve reklam ajasında çalısıyorum onun dısında konserler ve müzik ile zaman geçiyor hep birlikte arada bir kan yenilemeye gidiyoruz rehabilitasyona… 

...
Deli Kasap Rock'n'Roll Kültürü Mecmuası çalışanlarına Herkese çok teşekkürler, takipte kalın VooDoo Medicine büyü ile geliyor! Dead Jail or Rock N' Roll….  

VooDoo Medicine İle RöportajYazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: