SÖYLEŞİ

TIM "RIPPER" OWENS İLE GÖRÜŞME...

Murat Arda - 25 Nisan 2009

Geçtiğimiz günlerde Berlin'de yakaladığımız efsane müzisyen KK Downing (Judas Priest) ile yaptığımız özel röportajdan sonra Judas Priest ve Tim Ripper Owens hayranlarına bir kıyak daha yapıyoruz. Mikrofonu üstlendiği ve yine dünyaca şöhretli müzisyenlerden oluşan Hail grubunun İstanbul'da vereceği konser evvelinde yaptığımız bu özel TRO röportajınızı sizlerle paylaşıyoruz...

Murat ARDA:  Selam Ripper! Anlat bakalım; Hail projesi nedir; sadece mavra olsun diye takıldığınız bir vukuat mı yoksa ciddi ve geleceği olan bir proje mi? Kimden çıktı bu mevzu?

Tim Ripper Owens: David ile Namm'da beraber takılırken herifin biri bir araya getirdi bizi. David'in bi arkadaşıydı. Şimdilik mavra olsun, eğlenelim, takılalım diyoruz lakin bu işler hiç belli olmaz. Du bakalım, zaman gösterecek, bakacağız. Belki ortaya farklı bir şeyler çıkabilir. Şimdilik amaç mavra ve eğlence. Hem bizim için hem hayranlar için takılmak ve eğlenmek amaçlı bir şey...

MA: Çoğu kimse için dünyanın en iyi heavy-metal gırtlaklarından birine sahipsin. (Sanki bu çok önemsediğin bir durum değilmiş gibi duruyor.) Peki senin için dünyanın en iyi ilk 5 gırtlağı kimlerden mürekkep?

TRO:  Aslında birçok vokalisti çok beğeniyorum ve dinliyorum lakin tüm zamanların en iyi gırtlaklarına örnek olarak Ronnie James Dio, Rob Halford, Jon Oliva ve Chris Cornel'i söyleyebilirim.

MA:  Türkiye'den baktığımızda, "heavy-metal arenasında bir mazlum" olarak görülebildiğini söyleyebiliriz. Zira kolay kolay kimsenin kalkışmaya cesaret edemeyeceği büyük devlerin yerini doldurma işini başarıyla ve cesurca üstlendin ve JP & IE örneklerinde olduğu gibi adeta bu iki kült topluluğun tarihe karışmasına mani oldun, JP ve IE sayende küllerinden doğmuş, yenilenmiş gibi oldu. Ama sonuç itibariyle gerek fanlarda gerek tüm heavy dünyada günümüzde adın geçtiğinde saygıyla karışık bir yutkunmaya sebeb veriyorsun.

Bu durumu subjektif bir şekilde yorumlamanı rica ediyoruz?

TRO:  Hepsine iyi şanslar diliyorum. Judas günlerini iyi hatıralarla anıyorum. Bu kadar.

MA: Rob gitti sen geldin; başarılı olabileceğin görüldü sen gittin Rob döndü. Matt gitti sen geldin başarılı olabileceğin görüldü sen gittin ve Matt döndü. Bu kısır döngüde bir tuhaflık yok mu?  Mesela hiç kıskanıldığını düşündün mü?

TRO: Öyle olması gerekiyordu. Yani benim yorumum şu şekilde:  Judas'ın Rob'un dönüşüne ihtiyacı olduğu için ben ayrıldım. Hepsinin şansının yaver gitmesini diliyorum.

MA: Tim Owens hangisine daha yakın hissediyor? Bir heavy metal fanı mı bir rocknroll yıldızı mı?

TRO: Ha ha ha, sanırım ben orta yolcuyum. Hala müzisyenlerle tanışmaktan, onlarla çalmaktan çok keyif alıyor ve heyecanlanıyorum. Evet, sanırım ortadayım.

MA: Rockstar filminin senaryosunun senden esinlendiğinin söylentilerini duyduğunda tepkilerin nasıl olmuştu? Bu durumda ne zaman "grunge" yapmaya başlayacaksın?

TRO: Hahaha, filmin müzikleri biraz kolpaydı yaa.. Sana şöyle söyleyeyim, o filmin en iyi şarkısı en sondaki şarkıydı haha... Senaryo bana dayanıyor olabilir ama inandırıcılıktan uzak sanki.

MA: Solo albümün ile ilgili beklentilerin, rock 'n' roll müziğin ve heavy-metalin geleceğine ilişkin düşüncelerin ve Türkiyeli hayranlarına konser öncesi mesajın nedir?

 

TRO: Bağlantıyı koparmayın ve her şey için teşekkürler... Mayısta çıkıyor ve bildiğiniz gibi bu benim ilk solo albümüm. Gayet taşaklı konuk müzisyenler destek verdi; mesela David Ellefson, Rudy Sarzo, Steve Stevens, Elvis, Vinnie Appice, Chris Caffer y, Ray Lazier, Billy Sheehan gibi... Albümleri indirmeyin, alın diyorum! Herşeye rağmen Rock'n'roll'un geleceği hep parlak olacak...

KONSERDE GÖRÜŞECEĞİZ!!!

www.timripperowens.com
http://www.myspace.com/timtheripperowens

 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: