SÖYLEŞİ

Suicide Röportajı

Mehmet Ekici - 16 Nisan 2005

Ülkemizin en başarılı Metal gruplarından bir olan Suicide'dan Çağlar(davul) ve Hakan (lead gitar) ile eğlenceli bir röportaj yaptım. Grubun oldukça gecikmiş ilk albümü "One Of Your Neighbours"u hala dinlemediyseniz çok şey kaybettiğinizi söyleyebilirim size. Bu röportaj sayesinde birkaç kişinin Suicide ile tanışmasını sağlayabilirsem ne mutlu bana :)

Selamlar, "One Of Your Neighbours" isimli albümünüz, yurt içinde ve yurt dışında oldukça iyi eleştiriler aldı. Kendi adıma albümün beğenilmediği bir kritiğe rastlamadım diyebilirim. Peki satış rakamları nasıldı, sizi tatmin edebildi mi? Albüm yurt dışında bazı independent şirketlerin ve distrolardan da satışa sunuldu. Yurt dışında ilgi nasıldı albüme?
Çağlar: Merhaba, evet albüm hem yurtiçinde hem yurtdışında iyi eleştiriler aldı. Satış rakamları iyi gidiyor. Yurtdışından şaşırtıcı bir ilgi var dediğin gibi. Bir çok distro, CD store ve firmaların kataloglarında var albümümüz. Bunların arasında Century Media ve Lost Disciple Records gibi büyük isimler de var. Genele baktığımızda albüme yurtdışından gelen ilgi gayet iyi. 
 
Albümün soundu Türkiye'de yapılmış başka hiçbir kayda benzemiyor gerçekten. Midas'ın Kulaklığı Stüdyoları zaten yaptığı her işle kendinden söz ettiriyor. Ancak Suicide için daha da fazla özen gösterilmiş gibi. Kayıtlar ne kadar sürede tamamlandı? Ve sonuçtan Suicide ne derecede memnun?
Çağlar: Albümün kayıt aşaması 2 hafta sürdü, ilk 5 günde davullar bitti geri kalan zamanda da bas, gitar ve vokal kayıtları tamamlandı. 1 hafta da miksaj ile uğraşıldı. Kayıt aşaması elemanların iş durumları nedeniyle akşam saatlerinde yapılabildi. Bu da bizi biraz yavaşlattı ama yine de kısa bir süre sayılabilir 14 parçalık bir albüm için. Midas'ın Kulaklığı'nda albümümüze normalden fazla bir ilgi gösterildiğini söyleyemem, ama kayıt biraz da müzisyenlerin zevkleri / enstruman kabiliyetleri ve tecrübeleri ile alakalı olmakta. Bildiğin gibi Midas'ın Kulaklığı gitar vokalimiz Erkan Tatoğlu'nun ortak olduğu bir stüdyo. Ama böyle bir ortaklık olmasa yine orayı seçerdik. Sonuçta Suicide haricinde çıkarttıkları diğer işlerin de kalitesi ortada. Albümün soundundan son derece memnunuz. Bir dahaki eminim çok daha iyi olacaktır.
Hakan: Çağlar'ın da belirttiği gibi aslında çok kısa bir zaman zarfında yapıldı kayıt, ancak şu bir gerçek ki biz kafamızda bu kayda hazırdık. Pek çok grubun hatası bazı şeylerin kayıtta şekillenmesini beklemeleri oluyor. Ancak biz planlı, programlı bir çalışma ile kayıt öncesi işin büyük bölümünü bitirdik. Zaten yılların getirdiği bir deneyim de göz ardı edilmemeli.

Türkiye içinde çok aktif bir grupsunuz, birçok konser veriyorsunuz, peki yurt dışında herhangi bir konser için planlarınız var mı ya da bu yönde bir teklif aldınız mı?
Çağlar: 2004 yılında ülkemizde Ankara, İzmir, Samsun, Bursa, Adana gibi illerde konserler verdik. Hepsi de çok mükemmeldi. Yurtdışında konser vermek Suicide'ın ana hedefleri arasında fakat oraya gittiğimizde müziğimizi, harcadığımız emeğin hakkını verecek bir yerde sergilemek istiyoruz. Ufak yerlerde verilen konserlerin yararı olmaz, istemiyoruz gibi bir şey sözkonusu değil fakat en azından gitmişken bir turne olmasını ya da büyük bir festivalde sahne almak istiyoruz. Bunun için girişimlerimiz oldu. Görüşme halinde olduğumuz festivaller var. Umarım yakın bir tarihte bu planlarımızı gerçekleştireceğiz.

"Spiritual Mess" Ep nizden beri lyriclerinize hastayım, (hatta arkasında "Mud"ın sözlerinin yazılı olduğu Suicide t-shirt'ü şimdiye kadar aldıklarım arasında en sevdiğim grup t-shirtü) Albümde de lyricler harika ancak bir tarz değişikliği var, daha net, daha vurucu yazılmış gibi sözler. Grupta sözleri genelde Erkan ve Hakan yazıyor bu soru onlara hitaben biraz. Sözler, anlatmak istedikleri Suicide için sizce ne kadar önemli ve nasıl bir moddayken söz yazıyorsunuz? Yani herhangi bir zamanda ya da yerde yazabiliyor musunuz yoksa farklı bir şeyler mi gerekli? Ve grup ileride Türkçe söz yazmayı düşünüyor mu acaba?
Hakan: Sözler vurucu olsun diye bir kaygımız olmadı, sadece içimizden geleni yazdık. Pek çok yerde bu konuda övgü aldık, bu da ayrıca gurur verici bir şey. Sözler bizim için önemli, çünkü müzik ile birlikte bütünlük gösterebilmeli, insanlar parçayı dinlerken onu duymasalar bile kesinlikle o duyguyu hissedebilmeli.. En çok önem verdiğimiz bu aslında. Türkçe yazmak ya da yazmamak gibi de bir kaygımız yok, kaldı ki kendi aramızda tartışırken hissedilenler hep Türkçe ifade ediliyor. Ancak evrensel bir müzik yapıldığı için mutlaka İngilizce söylenmeli. Bireysel olarak ben parçaların ana fikrini birkaç saniye içinde bir "aydınlanma" yaşadıktan sonra bölük pörçük yazıyor, sonra da sakin kafayla anlamlı bir şekilde bütünleştiriyorum.

Mud'ın sözlerini yazan Hümeyra kimdir? Kendisine tebriklerimi sunuyorum.
Hakan: Hümeyra Erkan'ın eşidir. Bizim de çok yakın arkadaşımız ve destekçimiz.. Özellikle yemekleri çok sağlamdır :) Kendisine buradan da çok teşekkür ediyoruz.

"Spiritual Mess" için rahatça "evet Death Metal bu" diyebilirdik ama "One Of Your Neighbours" işleri biraz karıştırdı. Century Media Death tonlarına bezeli Thrash Metal gibi bir şeyler demiş. Sizin "Suicide bir Death metal grubudur, Death Metal yapmalıdır" gibi bir düşünceniz var mı?
Hakan: Evet, Suicide bir Death Metal grubudur, Death Metal yapmalıdır ama kalıplaşmış, sıradan, her grubun yaptığı tarz bir Death Metal olmamalıdır. Suicide dinleyen "Evet işte bu Suicide" diyebilmelidir.. Bunu oturtmaya çalışıyoruz. Kendimize ait bir sound, beste yapısı, armoni.. Aldığımız geribildirimler buna yaklaştığımızı gösteriyor.

Yurt dışında da özellikle Death Metal adına bir hareketlenme var gibi... Suffocation'ın yeniden toplanması bile başlı başına bir olay! Siz nasıl buldunuz Suffocation'un "Souls To Deny" albümünü?
Çağlar: Ben gayet güzel buldum yeni albümü. Tekrar bir araya gelmelerine de çok sevindim. Ama albümü iyice sindirdikten sonra "Effigy Of The Forgotten, "Pierced From Within" albumleri Suffocation'ın en güzel albümleri bence.

Siz bu günlerde hangi grupları dinliyorsunuz acaba?
Çağlar: Zor soru ;) Biraz eskilere daldım ben. Death, Testament, Malevolent Creation, Nile gruplarının albümlerini tekrar dinliyorum. Onların yanında Emperor, Old Man's Child, Dimmu Borgir, Cynic, Dream Theater, Arch Enemy, Deftones, Kreator, Rammstein, Ephel Duath, Katatonia, The Gathering, Soilwork vb. gibi uzatabileceğim bir listem de mevcut.

"One Of Your Neighbours" taki iki parça Suicide'ın şimdiye dek pek bilmediğimiz bir yönünü gösterdi bize; "Sole War" ve "Crimson Rivers". Özellikle "Crimson Rivers" a hayran kaldım. İleride de bu tarz parçalar beklemeli miyiz Suicide'dan?
Çağlar: Açıkçası Suicide çok farklı zevkleri olan insanların bir arada müzik yaptığı bir grup. Herkes gibi bizim de ruh halimiz her zaman aynı olmuyor. Zaman zaman normalden farklı besteler yapmak farklı şeyler çalmak istiyoruz. Tabi bu Suicide normları içinde bir farklılık. Yeni besteler tamamlandıkça bu tarz bir değişimin olup olmadığını göreceğiz.
Hakan: Yukarıda da belirttiğim gibi Suicide hala tarzını oturtmaya çalışıyor ve bunun için türlü deneysel parça dinleyeceksiniz. Açıkçası biz tekdüze, sadece hızlı veya sadece teknik, duygu içermeyen mekanik yapıdan her zaman hoşlanmıyoruz. Gerektiğinde parçaların insanın tüm duygularını; acıyı, korkuyu, yalnızlığı, coşkuyu vs.. yansıtabilmesi gerekiyor.

Suicide konserlerde cover çalmayı seven bir grup. Şimdiye kadar Eskişehir konserlerinde Slayer, Testament ve Sepultura coverlarınızı dinledim, başka gruplardan da coverlar çalıyor musunuz?
Hakan: Konserlerde Slayer, Testament, Sepultura, Death gibi bizim dönemimizin büyük gruplarını, özellikle de 90'lı yıllardaki parçalarını cover yaptık. Bu konuda bize çok istek geldi. Stüdyo çalışmalarında da bunun dışında pek çok parça çalınıyor, eğlence amaçlı. Ancak albüm çıktığından beri cover çalınması konusunda fikrimiz değişti. Artık sadece özel günlerde çalıyoruz. Mesela Ankara, İzmir ve Bursa'da Chuck'ı anma amaçlı konserlerde "Death - Human" albümünden üç parça çaldık.

Suicide'ın bazı parçaları, özellikle eski parçalar, oldukça teknik. Formda kalabilmek için ne kadar prova yapıyorsunuz? Kişisel olarak enstrümanlarınıza pratik yapmaya ne kadar vakit ayırıyorsunuz?
Çağlar: Ne yazık ki çok fazla prova yapamaz hale geldik son zamanlarda. Bunun da en önemli nedeni elemanların çalışıyor olması. Haftaiçi bir araya geldiğimiz zamanlarda beste çalışmalarına biraz daha ağırlık verdik. Konser dönemlerinde prova sayılarını biraz daha arttırıyoruz. Ama üst üste konser verdiğimiz dönemlerde ekstradan provaya gerek kalmıyor. Her hafta konser verdiğinizde formunuz yerinde oluyor zaten. Şahsen ben gündüzleri vakit buldukça, geceleri de stüdyoda çalışıyorum. Müzisyen olmak çalışmayı gerektiriyor. Bunu da zevkle yapıyoruz hepimiz. 
Hakan: Hafta içi işim dolayısıyla sadece akşamları vakit bulabiliyorum, hafta sonu da gitar dersleri sayesinde çok sık gitarımla birlikteyim. Bu iş öncelikle zevk işi, mekanik bir çalışma değil, tamamen severek yapılan ve yapılması gereken bir çalışma.

Suicide'ın ilk albümünü çok uzun yıllar bekledik, ikinci albüm içinde fanları bu kadar bekletmeyi planlamıyorsunuz umarım. Yeni bir kayıt ile ilgili haberler var mı?
Çağlar: Bugünlerde 2. albümümüz için materyelleri hazırlıyoruz. Yavaş yavaş kayıt havasına giriyoruz. Sanıyorum bu yılın bahar aylarında 2. albümümüzü sizlere sunacağız. Umarız her şey yolunda gider ve sıradaki albüm sorunsuz bir şekilde piyasaya çıkar.
Hakan: Aslında 2. albüm parçaları hazır diyebiliriz, sadece küçük birkaç değişiklik ve şarkı sözleri kaldı. Bizleri sevenleri çok fazla bekletmek gibi bir düşüncemiz yok, mutlaka bu sene içinde piyasada olacak.

Benim sorularım bu kadar, vakit ayırdığınız için teşekkürler, DeliKasap okurlarına son sözleriniz neler?
Hakan: Bol bol konserlere gidin, canlı müziği her zaman destekleyin, yasal albüm alın ve sevdiğiniz müziği her platformda destekleyin.
Çağlar: Okuyan herkese teşekkürler, Delikasap okurlarından ricam; ülkemizde yeni oluşan Metal ve Extreme müzik kitlesinin kötü gidişatına bir dur demek için kolları sıvayın, bunu da 1 yerine 2 albüm alarak değil sevdiğiniz müziklerin hakkını vererek ve sevmediklerinize köstek olmayarak yapın.
Bu şekilde eminim bir gün gelecek ve bizim ülkemizde dünyanın ilgilisini çekecek organizasyonlar, konserler, gruplar, dergiler, webzineler oluşacak.

Not: Suicide ile ilgili ayrıntılı bilgiye ve haberlere, official websiteleri http://www.suicidepact.net adresinden ulaşabilirsiniz.


Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: