SÖYLEŞİ

Rock 'n' rollcu kardeşler Kitty, Daisy & Lewis ile söyleşi

Yiğit Elvis İlgü - 6 Nisan 2012

Londra'nın arka bir mahallesinde blues ve rock efsanelerini dinleyerek büyüyen üç kardeşin kurduğu grup, rock n roll camiasından kısa sürede büyük ilgi topladı. Sahnede hemen her şarkıda enstrüman değiştiren ve yaptıkları işten çok keyif aldıkları her hallerinden belli olan Kitty, Daisy ve Lewis'in çaldıkları enstrümanlar arasında piyano, bateri, gitar, ukulele, banjo, mızıka, trombon, akordeon ve ksilofon var. Grupta kontrbası anne (Ingrid Weiss), ritim gitarı ise baba (Graeme Durham) çalıyor.

Grubun Berlin konseri öncesi kuliste onlarla buluştuk. "Genellikle son durağımız White Trash oluyor. Güzel müzikleri ve yemekleri var" diyor Daisy. Berlin'i her ziyaretlerinde gittikleri bardan bahsediyor.

Söyleşi henüz başlamışken baba içeri giriyor... Çocuklar hep bir ağızdan "baba dışarı!" diye bağırıyor. Söyleşinin bölünmesini istemiyorlar, "kayıt yapıyoruz" diye ekliyor Lewis.

Rock 'n rollcu kardeşler Kitty, Daisy & Lewis ile söyleşi

 

Dört ay önce, yine Berlin'de büyük bir kitap & müzik mağazasında verdikleri küçük konserden bahsediyorum. Son albümleri çıktığından beri her gece başka yerde çaldıklarından olsa gerek, hatırlamıyorlar bile... "Turnede olmak zor iş. Eğlence ve yoğun çalışma bir arada" diyor Daisy.

Son albümleri Smoking in Heaven eskisine göre daha popüler bir sounda sahip. 2008'de çıkan ilk albümü sevenler 50lerin soundunu bu albümden beklememeli. Daisy, "İlk albümümüzde birçok cover parça vardı. Evde yıllardır birlikte çalıp söylediğimiz parçalardı. Albüm çıkartma imkanımız doğduğunda daha çocuktuk, bildiğimiz parçaları çaldık. İkinci albüme geldiğimizde daha çok kendi parçalarımızı yazmak istedik. Müziğimizde daha etkin bir rol oynadık." diye açıklıyor.

Tomorrow ve I'm So Sorry gibi parçalar ska müzik sevenlerin hoşuna gidecektir. "Daha modern bir sounda sahibiz. İşin içine ska da girdi" diyor bu parçalarda elektro gitar çalan Kitty.

Rock 'n rollcu kardeşler Kitty, Daisy & Lewis ile söyleşi

"Yeni albümü beğenenler de var, beğenmeyenler de. Biz müziğimizi yaparken insanlar ne düşünür diye düşünmüyoruz. Değişime rağmen hala seviliyoruz sanırım. Birçok kişi şarkıları üçüncü dinlemeden sonra beğendiğini söyledi."

Mızıkadaki tarzını Sonny Terry'ye benzettiğim ailenin en küçüğü Kitty grubun kuruluşunu şöyle anlatıyor: "Daisy ve Lee sürekli çalıyordu, ben onlara katıldım. Evde biri çalmaya başlayınca, odaya giren eline bir enstrüman kapar ve eşlik eder. Böyle büyüdük. Bir gece bir barda ufak bir konserimiz oldu ve o mekanda ara sıra sahne almaya başladık. İnsanların hoşuna gittiği için farklı yerlerde de çalmaya başladık ve aslında şans eseri buralara geldik. Bizim kararımız değildi."

Rock 'n rollcu kardeşler Kitty, Daisy & Lewis ile söyleşi

İki veya üç kardeşten oluşan gruplar rock tarihinde çok sayıda mevcut. Ancak anne, babanın da dahil olduğu sanırım enderdir. Benim bildiğim bir Kelly Family var. Maile turnede olmak nasıl bir duygu diye soruyorum. Daisy anlatıyor: "Ailemizle turda olmak hem iyi hem kötü. Sonuçta bir aileyiz ve tartışmalar hep çıkıyor. Rutin tartışmalar işte... Ama hemen düzeliyor yine. Diğer gruplar gibi dağılmıyoruz. Sonuçta bir aileyiz. Birbirimize küsmüyoruz yani. Ve birbirimize karşı dürüstüz. Gruptan birinin çaldığı bir bölümü beğenmeyince, bunu direkt söyleyebiliyoruz."

Kitty etkilendiği isimlerin Chuck Berry ve Elvis Presley olduğunu söylüyor. Lewis ise "Ben, 50lerin ticari müziğindense, daha çok jazz ve blues dinliyorum." diyor.

Rock 'n rollcu kardeşler Kitty, Daisy & Lewis ile söyleşi

Sözü Motörhead'den Lemmy ile buluşmalarına getiriyorum. Avrupa'nın en eski festivali olarak bilinen Pinkpop festivalinde ailecek Lemmy'nin kulisteki odasına misafir olmuşlardı. "Bize t-shirt hediye etti" diyor Kitty mutlulukla. "Çok dinlemesem de, metal müziği seviyorum. Güzel şeyler var" diyor Daisy. Lewis'e soracak olursanız "Hiç bana göre değil" diyor.

"Türkiye'de bir gün çalmayı çok isteriz" dilekleriyle sonlanıyor söyleşimiz.

Don't Make A Fool Out Of Me parçasının 45'liği ve video klibi geçtiğimiz günlerde yayınladı. Ayrıca grup yaklaşık bir senedir dünya turnesinde.

Albümleri:
2007: A-Z of Kitty, Daisy & Lewis: The Roots of Rock'n'Roll (Complation)
2008: Kitty, Daisy & Lewis
2011: Smoking In Heaven

Rock 'n rollcu kardeşler Kitty, Daisy & Lewis ile söyleşi

Fotoğraflar: Cory K. ÖzbekYazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: