SÖYLEŞİ

Raven Woods Röportajı

Sinan Uluç - 31 Ağustos 2006

1996 yılında kurulan ve ilk demo albümleri "In Silent Agony"i 1999 yılında çıkaran Raven Woods'un ilk yasal albümü "...And Emotions Are Spilled" 2006 yılında piyasaya sürüldü. Albümde konuk olarak ney üstadı Mercan Dede bulunuyor. 2007 yılında çıkarmak üzere ikinci albümleri için çalışmalara başlayan grupla Sinan Uluç söyleşti.

Selamlar. Raven Woods şu an neyle meşgul? Neler yapıyorsunuz grup olarak?
Öncelikle selamlar, kadromuzda ufak değişiklikler oldu ve yeni oturtturduk her şeyi. Önümüzde birkaç konser var, onlara hazırlanıyoruz ve yeni bestelerle uğraşıyoruz.

Kadro değişikliğinden biraz bahseder misin? Kim neden ayrıldı, nasıl ayrıldı? Yerine kim neden geldi? :)
Grup içerisinde bazı anlaşmazlıklar nedeniyle eleman değiştirme kararı aldık. Raven Woods'dan ayrılan Cihan Akün (gitar, bas ve back vokaller) yerine Ankaralı Death-Grind grubu Decimation'dan Emre geldi. Bu demokratik bir karardı. Raven Woods kadrosunda her zaman değişiklikler olmuştur ama ben, Cihan Engin ve Ozan değişmez kadrodur. Bunun dışında boş olan bass gitara Ozan geçti ve davulcu açığını da Cenotaph Semih ile doldurduk, şu an tam gaz ilerliyoruz.

Ankara'da olup biteni doğal olarak takip edemiyorum, onun için Raven Woods konser haberlerini pek duyduğum söylenemez. Pek aktif değilsiniz sanırım konser konusunda.
Esasında pek öyle sayılmaz. Biz yeterince aktif bir grubuz fakat önümüze hiç düzgün fırsat çıkmış değil, organizasyonlardan pek haberdar olamıyoruz. Sürekli organizasyonlar başka şehirlerde oluyor ve hep arkadaş grupları bir arada, sürekli aynı yüzler, zaten bunlardan dinleyiciler de takip ettiğim kadarıyla bunalmış durumda.  Bunun dışında daha tam kesinleştiğinden emin olmadığım bir Orphaned Land Konseri var Saklıkent'te. Sanırım onda biz de yer alacağız ve bir de Rock Station var, şimdilik bildiklerim bunlar.

Grubun albümüne gelelim. "...And Emotions Are Spilled". Bu albüm için sizi tebrik etmeliyim çünkü mükemmel. Özellikle "Betray” başta olmak üzere "Inward Massacre", "Collapse" ve "And Emotions Are Spilled" müthiş şarkılar. Tepkiler nasıl albüme? Yabancı web-zine'lere ya da dergilere gönderdiniz mi?
Çok teşekkürler. Bu albüm için çok uğraştık gerçekten, günlerce uyumadık stüdyolarda sabahladık ve sonuç hepimizi oldukça tatmin etmiş durumda. Albüme tepkiler takip ettiğim kadarıyla oldukça iyi, bunun dışında Avrupa'ya oldukça reklâm yaptık bazı webzine'ler ve dergilerle görüştük, birçoğunda da yayınlandık. Bu albüme dışarıdan da tepkiler oldukça iyi, umarım daha iyisi de olur.

İlk EP'nizi de dinlemiştim ama açıkçası beni çok sarmamıştı. Bu sefer Black Metal öğeleri azalmış, Death Metal partisyonları artmış gibi görünüyor. Haksız mıyım? :)
Aslında EP'miz çıktığı yıla göre çok başarılıydı ve sound'u çok iyiydi fakat bizle hiç ilgisi olmayan aksaklıklar çıktı. Piyasaya sürülmesi ve yayılması oldukça zaman aldı ve tabii ki kayıt o zamanın teknolojisinin gerisinde kaldı. Tarz değişimine değinirsek esasında hiç kendimizi sınırlamadık. "Tarzımız şu, o yüzden bu böyle olsun ya da şöyle olsun" demedik, içimizden ne geldiyse onu ortaya koyduk bu yüzden kaotik bir albüm oldu. Oldukça agresif fakat bunun yanında zaman zaman melodiler ağırlaşıyor ve her zaman karanlık bir tat almanız da mümkün.

Bu soruyla bağlantılı olarak grubun müziğinde bariz bir Opeth esintisi var. Sound'dan tut rifflere kadar bu çok güzel yansımış. Sen bu konuda ne düşünüyorsun? Buna yakın eleştiri aldınız mı? Buna bağlantılı olarak grup elemanlarının ilham aldığı gruplar, müzisyenler kimler?
Evet, aslında Opeth'e çoğu zaman benzetiliyoruz. Benim bu konudaki fikrimi sorarsan Opeth çok özgün ve bu piyasada çok yalnız. Bu yüzden bir anda Raven Woods'daki Opeth etkisi çok çabuk göze çarptı ve eleştirilerde sürekli Opeth lafı geçti. Aslında çok umursamıyorum, neden dersen birini birine benzetmek istersen o kadar çok grup gösterilebilir ki saymakla bitmez. Aynı kopyadan binlerce olduğu için pek göze çarpmıyor, Raven Woods için Opeth ya da Dissection iyi örnekler. İkisi de çok başarılı müzisyenlerden oluşuyor ama yine de "Raven Woods tamamen Opeth olmuş" denilemez. Bunun yanında hepimiz sevdikleri ve ilham perileri çok farklıdır ve parçalarımızdaki kaotik sentez bunlardan bir araya geliyor Death Metal, Doom Metal ve Black Metal. Tabii ki unutmadan teknik Death-Grind hastası olan da mevcut grupta.

Mercan Dede ile nasıl görüştünüz albüm için? Myspace'de de grubun sayfasında görünüyor kendisi. Nasıl geçti Mercan Dede ile çalışmalar?
Arkın Allen, nam-ı değer Mercan Dede bizim için büyük bir üstat. Albümümüzdeki parçaların genelinde kendi topraklarımızın kokusu olduğu için bize ait bir enstrümanı kullanmak istedik ve doğal olarak aklımıza Arkın Allen ve Ney'i geldi ve biz de çok yakın bir dostumuz aracılığı ile Mercan Dede ile haberleştik ve hem Raven Woods için ney taksimlerini hem de Mercan Dede'nin son albümü olan "Nefes" için brutal ve scream vokalleri kaydettik. Her ikisi de çok başarılı oldu.

Albümün ikinci kısmında da clean vokaller dikkat çekiyor. Sen clean vokal denedin ve beğenmediniz mi yoksa Cihan mı ısrarcı oldu clean vokaller konusunda?
Evet, albümde clean vokaller mevcut, bu benim alanım değil ve yapmayı hiç demedim. Cihan bu konuda yetenekliydi, değerlendirmekten kaçınmadık.

Grup fotoğraflarına ayrıca değinmem lazım. Yerli gruplar arasında şu ana kadar gördüklerim arasında kesinlikle en iyisi. Mehmet Turgut ile çalışmalar nasıl geçti?
Evet, Mehmet Turgut bu konuda çok başarılı bir fotoğrafçımız. Avrupa'da ve Türkiye'de birçok ödüle sahip kendisi.
Biz Raven Woods olarak yaptığımız besteler kadar imaj, fotoğraf ve artwork tasarımlarına da özen gösteriyoruz çünkü bunlar bizim yaptığımız müziğe duyduğumuz saygıyı gösterir. Mehmet Turgut extreme imajlar konusunda çok başarılı olduğu için onunla çalışmayı tercih ettik ve sonuçtan çok memnun kaldık. Bir dahaki albüm çalışmalarını yine onunla gerçekleştireceğiz ve yine dikkat çekeceğine eminim.

Sorularım bu kadardı. Eklemek istediğin bir şey var mı?
Öncelikle teşekkürler, sağlam bir röportajdı ve iyi noktalara değindik. Bizi destekleyen herkese teşekkürler! Önümüzdeki ilk konserde beraber kafaları patlatmak için bir arada olacağız!


Grubun resmi web sitesi:
www.ravenwoods.net

Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: