SÖYLEŞİ

My Dying Bride Röportajı

Sadi Tirak - 15 Eylül 2006

Tüm zamanların en görkemli Doom Metal gruplarından biri olan İngiliz topluluk My Dying Bride'ın kurucularından gitarist Andy Craighan ile, grubun ilk Türkiye konseri öncesinde görüştük. 7 Ekim 2006 tarihinde İstanbul Parkorman'da gerçekleşecek olan konser öncesinde geri sayıma geçtiğimiz şu günlerde, Andy'den konser heyecanını dorukta tutacak cevaplar aldık. Hüzünle beslenen kalplere saygılarımızla

Selamlar Andy. Röportaj talebimizi kabul ettiğin için teşekkür ederiz. My Dying Bride kariyerinde ilk defa 7 Ekim 2006'da Türkiye'de bir konser verecek. Duygularınızı öğrenebilir miyiz? Sizi burada yıllardır bekleyen hayran kitlesine, neyle karşılaşacaklarına dair bir şeyler söylemek ister misiniz?
Merhabalar, teşekküre hiç gerek yok asıl ben teşekkür ederim, sizinle röpotaj yapmak bir zevk. Aslına bakarsanız bayağı heyecanlıyım. Sizin de belirttiğiniz gibi Türkiye'deki ilk konserimiz olacak ve oradaki fanlarımızla buluşabilmek için çok geç kaldık diyebilirim kendi adıma. Tüm grup, bu konseri dört gözle bekliyor. Beklentilerimize gelince, tek isteğim siz bizi iyi ağırlayın biz de elimizden gelenin fazlasıyla yanıtımızı performansımızla verelim. Seyircimizle iletişimi kurduğumuz takdirde, müzik geri kalanını halledecektir. Umarım o kalabalıktan en azından bir kaç kişiyi, favori şarkılarını çalarak evlerine mutlu yollayabiliriz, malesef tüm şarkılarımızı çalmak gibi bir imkanımız olmadığından üzülerek de olsa oradan bize kırgın ayrılacak insanlar da olabilir.

Türkiye'den pek çok promoter tarafından konser teklifleri almanıza rağmen bu yıla dek hepsini geri çevirdiğiniz söyleniyordu. Bunun sebebi olarak ise grup elemanlarının koyu birer Leeds United taraftarı olduğu ve İstanbul'da 2000 yılında iki Leeds taraftarının öldürülmesini bahane ettiğiniz öne sürülüyordu. Gerçekten sebep bu muydu ve şimdi nasıl oldu da şartlar değişti?
Evet, bu dedikodu benim de kulağıma geldi ancak sizi temin ederim ki grupta Leeds United fanı yok. Sanırım orada komplo teorilerine düşkün arkadaşlar var. Ülkenizden daha önce teklifler aldık ancak şartlar bugüne dek konserin gerçekleşmesi için uygun olmamıştı. Muhtemelen buna bahane arayan birilerinin ürettiği bir hikaye bu. Yine de önemli olan, artık oraya geleceğimiz kesinleşti ve grupça o günü bekliyoruz.

"The Wreckage Of My Flesh" adlı şarkınızda geçen ve son albümünüzün adı olan "Songs Of Darkness, Words Of Light" cümlesi İstanbul konseri afişinde "Listen To The Songs Of Darkness, Hear The Words Of Light" şeklinde geçiyor. Bence harika bir konser başlığı bu. Sen neler söylemek istersin?
Evet, kesinlikle katılıyorum. O kısmı kullanmamızın tabi ki yegane sebebi tüm albümün melankolik havasını en iyi yansıtan sözler olmalarıydı. Çok da memnunuz sonuçtan.

Yeni albümünüz hakkında bizi biraz bilgilendirir misin? İsmini "A Line Of Deathless Kings" olarak seçmenizin sebebi nedir? Kayıtlar nerede yapıldı, hangi prodüktör ile çalışıldı vs vs?
Mags'ın yönetiminde, her zamanki gibi Academy Studios'ta gerçekleştirdik albümün kaydını. Albümün mix'ini de Chapel Studios'ta Mags ve eski gitaristimiz, şimdiki tur menajerimiz Calvin Robertshaw beraber kotardılar. Yeni albümü tarif etmek aslen kolay değil, grubun müziği için ileri bir adım olduğu kesin ve doom atmosferinde ancak doom metal'in kendisini tekrarlayan yapısına saplanıp kalmayan bir albüm oldu. Albümdeki her şeyin programlanmış ve önceden kesinleştirilmiş havasının altında aslen dinleyicilerimizin alışık olduğu o loş ve zaman kavramının yittiği,  umutsuz atmosfer de  mevcut. Bence bu albüm yeni bir "Turn Loose the Swans" ancak tabi alacağı tepkilerin ışığında albümün fanlarımızdaki yerini zaman gösterecek. Albümün adı Aaron'un okuduğu bir kitaptan alındı, grupça bu ismin albümle çok iyi bütünleştiği ve şarkıları tek bir başlık altında toplayabildiği kanaatindeyiz. Tek tek şarkılara bakınca çok uyumlu bir isim değil belki, farkındayım ancak, isimdeki büyüklük etkisi ve soylu kimlik vasfı kesinlikle bu albümün ismi olmasını sağlayacak etkiyi yaptı.

Son birkaç albümde grubun 90'lardaki deneysel üslubunun yok olduğu ve yerine yenilikten uzak bir tarz yakaladığınıza dair gelen eleştirilere ne yanıt vermek istersiniz?
Onlara vereceğim cevap, "Size ne?". Eğer deneysel müzik istiyorlarsa oturup kendileri yazsınlar. My Dying Bride hala hakkını vererek Doom metal icra etmeye devam ediyorsa, ondan ötesi kimseyi ilgilendirmez. Hangi firmanın dergilerine daha çok reklam verdiğine bakarak yorum yapan adamların, samimiyetsizce benim yapmaktan ve dinlemekten zevk aldığım müziği eleştirmesi hiç de umrumda değil. Kalbimden gelen ve kederimle yoğurduğum duygularla müziğime şekil veriyorum, yaptığım karanlık müzik beni hiçbir müzik türünün edemediği kadar mutlu ediyor. Zaten kritiklerin çoğu da pek birşey olamamış yeteneksiz müzisyenlerin, birilerinin işlerini kötülemezlerse olduklarından daha aptal görüneceklerini düşünmeleri ile ortaya çıkıyor.

My Dying Bride her zaman için şarkı sözleri konusunda en edebi müzikal örnekleri sunan gruplardan biri olarak bilinir.  Grubun ilk dönemlerinde anlaşılması zor bir Shakspeare havası hakimken son dönemlerde dinleyicileri daha çok yakalayabilen sözler yazıldğını görüyoruz. Şarkı sözleriniz hakkında bizlere neler söylemek istersiniz? İlham kaynakları olan başka yazarlar var mı mesela?
Sözleri Aaron yazdığı için benim bu soruya cevap vermem biraz zor. Sözlerin eskisi kadar çetrefilli olmadığı konusunda sana hak veriyorum ancak yeni sözlerimizle anlattığımız hikayeler yaşadığımız hayata daha paralel ve Alis Harikalar Diyarı'nda geçiyormuş havasından uzaklar. Yeni albümdeki sözler de fanların içlerine işleyecek bundan emin olabilirsiniz.

Aaron'un daha önceki röportajlarından birinde "Şarap içtikten sonra çok duygusal oluyorum" şeklinde bir açıklaması var. Tüm şarkı sözleri alkolün etkisiyle mi ilham alınarak yazılıyor? Alkol ve müzik arasındaki bağlantı hakkında neler söylemek istersiniz?
Sözlerin çoğu şarap eşliğinde yazılıyor ve müzikler de aynı atmosferin ürünü hiç şüphesiz. Şarabı seviyoruz ve şaraptan aldığımız lezzetin de, sarhoşluğunun da tadını çıkarıyoruz. Şu anda brandy içiyorum, etkisini ilerleyen cevaplarda görebilirsin :)

Aşk hakkında çarpıcı ve de yaralayıcı şarkıları olan bir grup olarak bazı insanlar sizin hiç mutlu bir aşk yaşamadığınızı zannediyorlar :) Durum gerçekten böyle değildir herhalde? Yaşadığınız ilişkilerin şarkı sözlerine her zaman birebir yansıması durumu söz konusu olmuyordur sanırım?
Bu konuda kesin bir yargıya sahip değilim. İlişkiler kötü gitmeye başladıklarında gerçekten de acı verici olabiliyorlar. Tabi ki hayatlarımızı tükenmeyen hüzün dalgalarında geçirmedik ancak diyebilirim ki acı hakkında bir şeyler söyleyecek kadar da tecrübemiz oldu. Dinleyicilerimiz için olduğu kadar bizim için de My Dying Bride hayattan bir kaçış. Hayat bizim yazdığımız her şeyden daha karanlık, biz bu karanlığı şarkılarımıza ilham veren teatral elementler gibi kullanıyoruz ancak günün sonunda hiç de şarkılarımızda bahsettiğimiz o içine kapanık, olumsuz insanlar değiliz.

İnsanların hüzünlü müzik yapan ve karanlık sözler yazan gruplar ile intihar kavramını birbirine yakın tutması hakkında neler söylemek istersin? Sence müzik insanları intihara sürükleyecek bir etken olabilir mi yoksa dağılan Sentenced grubu vokalisti Ville gibi müziğin insanları intihardan kurtardığını mı düşünüyorsunuz?
Bence müzik son zamanlarda intihar vakalarına sebep gösterilen bir günah keçisi oluverdi. Yine de aklı mantığı yerinde olan herkes müziğin her türünün faydalı olduğuna kanaat getirir. Gençler kendilerini bir yere ait hissetmek adına belli şeylere takılabilirler. Aileler ve öğretmenler onlara yol göstermek için önemli elementler, bazen aşırı korumacı davransalar da hayatta yalnız kalmaktansa onların öğütlerini en azından dinlemekte fayda var. Bize de pek çok gençten, hayatlarını sonlandırmayı düşündükleri dönemlerde My Dying Bride müziğine sarılıp sonra da bir şekilde hayatta kaldıklarına dair mektuplar geliyor. Bu tarz mektupları ilk aldığımız dönemler, ne yalan söyleyelim biz de fena halde şaşırıyorduk!

Müziğinizdeki en güçlü öge olarak neyi gösterebilirsin? Sözler? Gitar kullanımları? Klavye? Atmosferik düzenlemeler? Vokaller? Hepsinin önemli olduğunu biliyoruz fakat hangi unsurlar olmazsa My Dying Bride müziği olmaz sence?
Sanırım müziğimizi oluşturan saydıklarının hepsinin bir birleşimi. İlla sıralamak gerekirse, gitarlar istediğimiz şekle girince, vokaller güçlendirmeye başlıyor, eğer gerçekten sağlam bir besteyse de sözler ve yaratılan atmosfer parçayı istediğimiz hale getiriyor. Genelde Aaron'ın iş hayatı çok yoğun olduğundan provalar ve besteler vokalsiz yapılıyor. Aaron vakit bulduğundaysa üstüne düşeni fazlasıyla yerine getiriyor. Vokaller son halini genelde kayıt döneminde alıyor.

Kariyerinizin en iyi dönemi olarak gösterebileceğin dönem hangisi ve şimdiye dek çıktığınız en iyi turne hangisiydi? Bize biraz o turneden bahseder misin?
Sanırım şimdiye dek en başarılı dönemimize erişmedik, ya sizce? Yine de Iron Maiden turnesi ve onu takip eden konserlerimiz ve Dio ile çıktığımız Amerika turnesi muhteşemlerdi. Çektiğimiz eziyete de kesinlikle değdiler. O ufacık minibüs, iğrenç yollar ve daha da beter olan şoförler -onlar kendilerini bilirler-...
Yine de tahmin edildiği kadar maddi kazanç sağlayamadık hatta deyim yerindeyse Amerika turnesinden düzülmüşten beter halde döndük! Yine de Iron Maiden ve Dio ekiplerinin ne kadar da profesyonel olduklarını görmek güzeldi. Ayrıca hem Maiden elemanları hem de R.J. Dio bize müthiş sıcak davrandılar. Yakın zamanda Ronnie ile Manchester'da karşılaştık, bana sarıldı ve muhabbet ettik, üzerinden o kadar zaman geçmesine rağmen hatırlanmak muhteşemdi. O turneleri kelimelerle anlatmak imkansız, turnelere katılmamızın teklifi ve bunun gururu benimle mezara kadar yaşayacak.

My Dying Bride isminin geniş kitleler tarafından duyulmaya başlaması ilk olarak Iron Maiden ile turladığınız 95 yılındaki The X Factor turnesi sayesinde oldu. O turneden hatırladıklarını bizlerle paylaşmak ister misin? Bundan sonra Heavy Metal dünyasından hangi dev gruplarla bir turneye çıkmak istersiniz mesela?
Sürekli hatırladığım tek anı, Iron Maiden takımı formasıyla attığım gol ve Steve Harris tarafından tebrik edilmemdi. Benim için inanılmazdı, rüya gördüğümü sanmıştım. Anılar her zaman rüya gibi olmuyor, özellikle İtalya ve İskoçya'da yuhalanmamız felaketti! Bizden nefret ediyorlardı! Hem de çok fazla!
O kadar büyük bir turneyi kaldırabileceğimi sanmıyorum, hem Maiden ve Dio'dan daha büyük ne olabilir ki? Artık ben de yaşlı bir metalci sayılırım :) Sağlam kadrolu büyük festivallerde çalmak bana yeter de artar bile.

Albüm kapaklarınızdan bahsedelim biraz da Benim favorim "34.788%" albümünün kapağı. Sanırım tüm kapaklar arasında da en farklı olanı o. Siz neler düşünüyorsunuz bu konuda? Kapaklardaki görsellerin fikirleri nasıl ortaya çıkıyor? Kendi albümleriniz dışında en çok hangi grupların hangi albüm kapaklarını beğeniyorsunuz?
Ben "34.788%"ün kapağını en iyi kapağımız olarak seçmezdim ama yine de hakkın var, güçlü bir kapak. Kapak seçimi hep zor olmuştur zira hiçbirimiz kesin olarak bir kapakta ya da kapak fikrinde uzlaşamayız ve zaman o kadar hızlı akıp gider ki bu iş resmen stresten beter bir hal alır. Genelde söz konseptinden yola çıkmayı tercih ediyoruz kapak işlerinde, biz söz mısrası bile inanılmaz fikirler verebiliyor. Kendi kapaklarımız haricindeyse, Mastodon'un "Leviathan" albüm kapağı favorilemden, aynı şekilde Celtic Frost'un "Monotheist" albümünün kapağı da çok etkileyici.

"The Cry Of Mankind" klibi gibi yayınlanması için bazı sahnelerini değiştirdiğiniz ya da çıkardığınız başka klipleriniz de var mı? Şimdiye dek en beğendiğiniz klip çalışmanız hangisi? Genel olarak klipleriniz hakkındaki görüşlerini öğrenebilir miyiz?
Sinamorata DVD'sinde tüm videolarımızın kesilmemiş halleri mevcut. Yeni single'ımız "Deeper Down" için de bir video hazırladık, yakında piyasada olur. Favori videomuz ise Andy "Takımdaşım" Green'in çektiği, "The Prize of Beauty" videomuz. Bence videolarımız boş yere para kaybı çünkü hem daha büyük grupların videolarıyla yarışacak seviyede değiller hem de o kadar da fazla yayınlanma şansları olmuyor.

Şimdiye dek gruptan ayrılan müzisyenler arasında en çok hangisinin geri dönmesini ve yeniden birlikte çalışmayı isterdin?
Önce Rick sonra da Martin (kusura bakma Martin seni de severim bilirsin), Calvin'le de geçen haftaya kadar çalışıyorduk o yüzden kendisi devamlı ayak altında. Saydığım iki arkadaşım da çok iyi insanlar ve mükemmel müzisyenler, ikisini de özlüyorum. Zamanında kendi seçimlerini yaptılar ve hepimiz hayatlarımıza devam ediyoruz. Aradığımız hizmetkar robotlar onlar değillermiş :)

Sizi müzik yapmaya, şarkı sözleri yazmaya iten neydi? Dinlediğiniz bir şarkı ya da bir albüm mü yoksa bambaşka bir nedeni var mı?
1980 yılında Meat Loaf'un "Bat Out of Hell" albümünü dinler dinlemez bir grupta çalmak istemiştim. Hayatın benim için yarasalar, motorsikletler, cehennem, ebeveynlerimi çıldırtacak kadar sert gitarlar falan olduğuna inanmıştım. Özellikle tam da klasik tanımına yakışacak kapağına bakıp da böyle düşünmemek zaten imkansızdı.

Tüm zamanlardaki favori gruplarınız hangileri?
Sophia, Dead Can Dance, Burzum, Celtic Frost ve tabi ki Candlemass. Tek bir grup seçemem hepsine bayılıyorum.

Şimdiye dek bir fandan aldığınız en unutulmaz mektup hangisiydi?
Benim yok, genelde hediyeler ve mektuplar Aaron'a gider. Bir seferinde gerçek bir tabut hediye etmişlerdi! Hala evinde duruyor. Ade'e ise birisi kendi kızını göndermişti, şaka yapmıyorum !!!

Bir Doom Metal grubunda yer alıyor olmasan hangi tarz müzik yapmayı tercih ederdin?
Hayır, başka tür müzik çalmayı bilmiyorum. Yavaş ve üzgün şeyleri çalmayı seviyorum, yavaş ve üzgün şeyler çalıyorum.

Türkiye'de en çok konser vermiş olan yabancı grup Anathema hakkında neler söylemek istersin? Özellikle son albümleri ve rotalarını Radiohead-Coldplay kitlesine çevirdiklerini açıklamaları hakkında..? Bir dönem My Dying Bride ile birlikte Doom Metal janrı içerisinde adı sıklıkla anılan bir diğer gruptu Anathema
Bir şey söylemek zor ancak Anathema metal yapmaya devam etseydi yok olup gideceklerdi. Yeni bir yola saptılar, umarım tatmin olmuşlardır, yaptıkları seçim için kimse onları kınayamaz. Elemanların hepsini tanıyorum, çok iyi insanlar ve kaderin onlara verdiklerinden fazlasını hakediyorlar.

Son dönemlerde sıklıkla dinlediğin gruplar varsa öğrenebilir miyiz?

Celtic Frost'un "Monotheist"ini ve kendi grubumun son kayıtlarını dinliyorum bol bol. Demin hatırlattın, şimdi "Bat Out of Hell"i yine dinleyeceğim, metal değil ama kimin umrunda? Hem 10 yaşındayken neyin ne olduğunu bilmem imkansızdı!


Müzik dışında en çok ilgilendiğiniz sanat dalları hangileri? Favori kitap ve filmlerinin hangileri olduklarını öğrenebilir miyiz?

Sinema gerçekten de ilgilendiğim sanat dallarından biri. Favorilerim arasında "The Mothman Prophecies", "Hithhikers Guide To the Galaxy", "Master and Commander" ve "The 9th Gate" var. "In the Heart of the Sea" ise son dönemde okuyup da en çok etkilendiğim kitap. Evrenin sonuna yetecek kadar hüzün var içinde, asla öyle şeylerin başıma gelmesini istemezdim.


My Dying Bride'da birlikte çalmanın seni en çok sevindireceği başka bir müzisyen (grup dışından) söyleyebilir misin?

Rüyamı gerçekleştirdiğim için çok mutluyum, iki festival kapsamında Celtic Frost ile aynı sahneyi paylaştık.


Konserlerde çalmayı en çok istediğiniz ve bir konserde olmazsa olmaz dediğiniz parçalarınız hangileri?

O tarz takıntımız olan tek bir şarkımız var, konsere gelenler görecekler.


Sorularım bu kadardı. Yanıtlarınız için teşekkürler. Konserde görüşmek üzere

Böyle güzel soruları hazırlamak için ayırdığın vakit için asıl ben teşekkür ederim. Umarım cevaplarım sizler için yeterli olmuştur. Konserde görüşmek üzere.


Not: Çeviriler konusunda yardımlarını esirgemeyen Erdem Tatar'a teşekkür ederim.

Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: