SÖYLEŞİ

Murat Net Röportajı

Murat Arda - 6 Mayıs 2006

Bir gün Deli Kasap forumunda enteresan bir nick name(?) dikkatimizi çekti. "MuratNetReflex" rumuzlu bu kişi yeni nesil tarafından pek bilinmezken Pentagram'ın koyu ve eski fanları başta olmak üzere "gitar-rock" hastası birçok dinleyici için "ayrıksı" bir öneme sahipti.

Murat Net'in ağzından Murat Net kimdir, nasıl biridir? Kendi kelimelerinle Murat'ı Deli Kasap okuyucularına anlatmanı istiyorum

Herkese selamlar, tüm Deli Kasap camiasına ve Murat Arda'ya verdikleri destek, gösterdikleri ilgi için çok teşekkür ederim. Sorunun cevabı aynen www.muratnet.anatolianrock.com adlı web sitemde yer almaktadır.


Bu soru Doğu Yücel'den geldi: Murat Net'in en sevdiği "Gitarist Albümleri" hangileridir?

Şimdiii... İlk önce Doğu Yücel'e selamlar. Kendisiyle henüz tanışma fırsatım olmadı.Umarım yakında olur. İlgisi ve sorusu için teşekkürler. Sevdiğim çok fazla grup ve sanatçı var. Genellikle yabancı bu sanatçılar 60'lardan, 70'lerden, 80'lerden, hatta 90'lardan tonla var diyebilirim.


Ama "en" deyince:

Van Halen - Fair Warning

Van Halen - Woman And Children First
Led Zeppelin - The Song Remains The Same

Judas Priest - Screaming For Vengeance

Ufo - Lights Out

Thin Lizzy - Live And Dangerous

Motorhead - Ace Of Spades

Ozzy Osbourne - The Ultimate Sin

Ozzy Osbourne - Diary Of A Madman
Dio - Holy Diver Daha tonla var ama 10 tane şimdilik yeter sanırım.


Şimdiki sorumuz ise False In Truth grubunun basçısı ve uzun senelerdir metal cemiyetinin elemanı olan Adil'denDiyor ki: Murat Net'in piyasaya öfkesi neden? Nedir Murat Net'i çileden çıkaran; lütfen nefretini bizlerle paylaşır mısın?

Adil, selamlar Sanırım en son Caravan'da karşılaşmıştık, 2-3 ay önce... Yalnız özür dileyerek söylüyorum ki, benim piyasaya karşı böyle bir öfkem yok. Tam tersine, Türk Rock'ı adına olumlu şeyler yapıldığında ve olduğunda; hayatını bu işe adamış ve karşılığında hiç bir şey kazanamamış, çok sıkıntı çekmiş, en eski Rockçılardan olarak herkesten çok ben seviniyorum ve destekliyorum. Neden böyle bir fikire kapıldı bilmiyorum. Haaaa, çok  fazla öfke ve nefret var içimde doğrudur ama sizlere karşı veya "piyasaya" karşı değil. Daha çok adaletsizliğe, kiminin zengin, kiminin fakir,  kiminin şanslı, kiminin şansız olmasına, düzene, sisteme, dünya düzeninin rezaletine, karşı! Yoksa, "piyasa" dediğin şeye değil. Zira, insanların yüzde doksandokuzu cahil, aptal ve deli. Aptala, "sen aptalsın" veya deliye, "sen delisin" denmez ki! Desen bile bir işe yaramaz, anlamaz. Yani aptallara ve delilere karşı öfke ve nefret duymanın bir faydası yok. Kendi ruh sağlığımı bozmasından başka.

Pentagram Icon partisine gelecek misin? Katılacaksan hangi parçayı çalmak isterdin? (Doğu Yücel soruyor yine)
Sevgili Doğu, kimse beni davet etmedi, haber vermedi ama tabii ki Delikasap forumunda okudum haberi, ayrıca Cenk söyledi. İlk Pentagram albümünden on altı sene sonra böyle bir şey oluyor. Düşünsenize hayatımdaki traji-komik olaylara bir yenisi daha eklendi. Şarkıları çalınacak kişiye haber verilmiyor, davet edilmiyor! Herhalde unuttu arkadaşlar. Olsun. Buna benzer bir başka olay da geçen yıllarda yaşanmıştı, Akın Ok, "gitarin asi çocukları"adı altında bir gece düzenlemiş Kemancı'da...Sağolsun , benim adımı da yazmış. Ama haber verip davet etmeyi unutmuş. Neyse sonra kendisiyle tanıştık İTÜ ROCK FEST'te. (Bir de sağolsun, konserimi pek bir beğenmiş olmalı ki, ertesi sabah bana bir şiir yollamıştı. Bayağı duygulandım.)
Bu konu benim için çok hassas. Kim düzenliyor, kimlerden izin alındı falan hiç bir bilgim yok. İlk Pentagram albümünden çalacaklarsa, o şarkıların dörtte biri benim, benden müsaade alındı mı? Benim sololarımı aynen mi çalacaklar...nedir? Ayrıca sanırım bir de DVD yapılacakmış. İlk albümden şarkılar yer alacaksa bu DVD'de bana da telif hakları verecekler mi? Ayrıca benim yetki imzam olmadan benim dörtte bir hakkım olan şarkıları (ilk Pentagram albümü) nasıl DVD yapacaklar, merakla bekliyorum. Hayır ben veririm imza, üyesi olduğum kuruluş(MSG) ne der bu işe ben imza vermezsem? Soruna gelince, eğer bir işim çıkmassa, o gün konserim  olmassa -ki inşallah olur- ve davet edilirsem bir seyirci olarak seve seve gelirim.
Bir sanatçı için güzel bir şey. Sanırım Tribute gibi bir şey. Ayrıca anlaşma sağlanırsa, çalarım da niye çalmayayım. Ama dediğim gibi kimse bana bir şey söylemedi ve sormadı. Herhalde beni yok sayıyorlar ve ilk Pentagram albümünde de herhalde başkası çaldı. Tabii bütün bu yazdıklarım ,eğer ilk albümde benim de emeğim olan şarkılar çalınacaksa geçerli. Sakın yanlış anlaşılmasın, şikayet etmiyorum, ağlamıyorum "ühühühü niye beni çağırmadılar" diye, umurumda da değil ama sorduğunuz için söyledim. Yoksa sormasanız bütün bunları söylemezdim ve de umursamazdım.

Senin için Şanver Ofluoğlu'nun Deli Kasap'ta sarfettiği bir cümle vardı: "Pentagram'ın kaybolan saldırgan ruhu Murat Net'te saklı. Murat Net bugün hak etmediği bir yerde ve Türkiye'nin aslında en iyi gitarcısıdır." Şimdi soru şu Neden böyle oldu? Kırılma noktası neydi?
Bulunduğum yeri hak edip etmediğim konusunda bir şey diyemem. O Karma'mın takdiridir. Kazananlar ve kaybedenler var. Herkes kazanan olamıyor. Ben de zaten kaybedenlerin sesi olmak istiyorum. "Bakın yıllarca kaybettim, sabrettim  ama sonunda başardım" demek, diyebilmek  istiyorum. Başarmaktan kastım, sanatımı, müziğimi dünya ve evrenle paylaşabilmek, konser verebilmek. Şimdiye kadar albüm yapamadığım için izleyicimle de buluşamadım haliyle. Ama bildiklerim, yanlış zamanlarda, yanlış yerlerde, yanlış insanlarla beraber  olduğum. Çok zor şartlarda hayatta kalmaya çalışıyorum. Dikkat  edin , "yaşıyorum" demiyorum, çünkü bu benim geçirdiğim zamana, deneyimlediğim "şey"e "yaşam" denemez. Daha çok ızdırap, çile, sıkıntı, kabus, üzüntü
Ama hala umudum var. Aral Müzik'le güzel bir anlaşma yaptım ve albümüm iki-üç hafta içinde çıkıyor. Güzel de bir klip çekildi. Çıkış parçam "UMUT" da radyolarda çalmaya başladı. Biran evvel konserlere başlayıp kayıp yıllarımı telafi etmek, artık geçmişe bakmaktansa, önümde, artık kaç gün, ay veya yıl kaldıysa –bilemem önüme bakıp, sanatımı dünyayla paylaşmak, biraz para kazanıp aileme bakabilmek en büyük istek, arzu ve dileğim.
Ama Şanver kardeşim yerden göğe kadar haklı. Hergün düzenli olarak, kaderime az saydırmıyorum
"Selamiçeşme Blues" adını verdiğim albümümdeki şarkı sözleri de zaten, hayatımda ve sonrasında son beş sene
içinde çektiğim sıkıntı, acı ve ızdırapları anlatıyor. Tamamen şahsi, konsept bir albüm. Bir arkadaşım, "bülbül çile çekmeden ötmez" demişti, albümü dinleyince. Demek ki bu albüm ortaya çıksın diye çekmişim tüm sıkıntıları.
Bir de şu var, eskiden imkanlar şimdiki gibi değildi. Hiçbir şey yoktu! İnsanlar bunu anlayamıyor. Konser bile yoktu. E benim de, bir konser gitarcısı olarak evde gitar çalmaktan başka bir seçeneğim yoktu. Sonra Londra'ya gittim hayalimin peşinden, ramak kalmıştı ki, Nirvana çıkıp herşeyi bitirdi. Eğer Londra'ya gitmeseydim, her şey farklı olurdu, yani kırılma noktası yurt dışına gitmem diyebilirim. Bir de bir şeyler yapabilmek için para lazım. Stüdyo, klip...vs Bende de sıfır Lira olduğu için ve de hiçbir gelirim olmadığı için evde tıkılıp kalmaktan başka hiçbir seçeneğim yoktu. Herhalde sevgili dostum Fırat bu durumuma çok üzülmüş olmalı ki, yardım etmeye karar verdi. "Yapacağım bu albümü" dedi, taaa geçen sene. Tüm masrafları o üstlendi. Borcumu nasıl ödeyeceğim bilmiyorum.

Peki çıkaracağın bu solo çalışmadan neler umuyorsun; fanlarla ve müzikle ilgili beklentilerini alabilir miyiz?

Albümün kaydı Eylül 2005 tarihinde bitti. Sonra bir türlü çıkartamadık. Taa ki Habil arkadaşım Aral Müzik'te çalışmaya başlayıncaya kadar. Daha sonra olaylar gelişti ve bu günlere geldik. Albüm iki-üç hafta içinde piyasada olur sanıyorum. Ümit ediyorum. Hayırlısıyla bir aksilik çıkmaz umarım. Zira anlaşmayı yaptım.
www.myspace.com/muratnet adresinden de ilk iki şarkıyı dinleyebilirsiniz. Klibi de bir power balad olan "UMUT" adlı şarkıya çektik. Yakında izlersiniz herhalde t.v.lerde,önümüzdeki hafta. Bu arada şarkı radyolarda çalıyor.
Neler umuyorum? İlk önce üniversite konserleri Edirne'den Ardahan'a turne yapmak istiyorum. İtü Rock Fest.'te çaldım ve aldım tadını. Çok güzeldi, çok keyif aldım. Şöyle büyük bir sahne ve de beni seven, sayan destekleyen, "Fanlar" diye tabir ettiğiniz, dostlarım, arkadaşlarım, bana devam etmem için güç veriyorlar. Karşılıklı paylaşım, sevgi, saygı, bunlar güzel şeyler. Yurt dışında turne istiyorum. Almanya, Azerbeycan... Çalabildiğim kadar fazla konser vermek Bu berbat dünyada bir an olsun mutlu olduğum tek yer: Sahne! Paylaşım Rock'N'Roll! Hayatı yaşamaya değer kılan çok az şeyden bir tanesi!
Yüz taneden fazla bestem var. Daha sonrasında birkaç albüm daha yapmayı umuyorum. Ölmeden, şarkılarımın litaratüre geçmesi


Enstrumantal, İngilizce, cover, akustik... Tonla projem var. Ama imkansızlıktan, parasızlıktan şimdiye kadar hayata geçiremedim hiçbirini. Albümden bildiğiniz gibi para kazanılmıyor. Albüm konser verebilmek için bir etiket. Yani maddi açıdan bir beklentim yok ama sanat adına çok güzel bir eser ortaya çıkardığıma inanıyorum.
Ha, şu olur bu albüm, destek olunmak amacıyla alınırsa kıyıda köşede kalmış imkanı olmayan Rockçılara da belki bir yol açılır. Bak ben 41 yaşımda ancak bu imkanı yakalayabildim. Daha kimbilir, barlarda çalan yetenekli kimler vardır bilmediğimiz. Plak şirketlerine yollanmış ama dinlenmemiş CD yığınlarında daha ne cevherler vardır. İlk Pentagram albümünden sonra, saygıdeğer Unkapanı bir anda nedense ne kadar Rock grubu varsa kaset yapmıştı.
Sorunun esas cevabını buldum!!!


Murat Net'in Selamiçeşme Blues albümü çok satıyor ve bunun üzerine müzik şirketleri, ilk Pentagram albümünden sonra yaptıkları gibi, ne kadar old school Rockçı varsa, albüm yapıyor. Türkiye, gerçek
Rockçılar için bir cennet oluyorHayali bile ne güzel değil mi? Bu arada sevenlerimin destek vermek için albümümü alacaklarından eminim.


(Albümle ilgili bilgi: Türkçe-Rock-Metal-Blues-Punk türünde ve tamamen old school! Trust, Ramones, Thin Lizzy, Motorhead, The Who, Led Zeppelin, Saxon, Judas Priest, Michael Schenker, Van Halen, Dokken, Mötley Crüe, Gary Moore ve Santana karışımı bir sound ve tarz Tüm sözler, besteler ve düzenlemeler, vokaller, elektro, akustik ve klasik gitarlar, bas gitar, gitar sintisayzırı, sitar simülatörü, slayd gitar: MURAT NET Davul: ALPAY ŞALT.)

SELAMİÇEŞME BLUES
1- Tekrar Rock'N'Roll 05:09
2- İhanet 05:17
3- Marduk 09:32
4- Umut 05:59
5- Tsunami 05:39
6- Noel Baba 05:55
7- Her Şey Bitti 05:43
8- Selamiçeşme Blues 04:52
9- Dalyan 04:40
10- Sen Güzel Günlere Layıksın 06:44

Sahnede olmakBuna tekrar dönelim. Çünkü biçok izleyicinin de ortak noktası, gitarıyla özdeşleşen ve bu enstrümanla adeta içselleşmiş bir adam var karşımızda. Murat Net için "orada olmanın" kelimelerle dışa vurumu nasıldır?

Bu dünya denen yer, berbat bir yer! Tiksiniyorum burada olmaktan. Ve günlük hayatımda, gazete okuduğumda, televizyonda haberleri seyrettiğimde, asla ve asla mutlu değilim. Ve sahnede çalmak, hayatımda çok ama çok nadir mutlu olduğum anlardan. Metafiziksel birşey oluşuyor, sanki başka bir güç devreye giriyor, kontrolü ele alıyor. Sololarımın hepsi tamamen doğaçlama.... Albümde de ,stüdyoda doğaçlama attım hepsini soloların. Yani konserde albümdeki soloların aynısını beklemeyin. Daha uzun versiyonları bekleyebilirsiniz ama Müziği tanımlamak çok zor. Fiziki, katı bir madde değil çünkü. Kulakla algılanabilen bir olay. Sanat Nasıl tarif edebilirim?! Deneyimleyen bilir, bilir de yine de tarif edemez, kelimelere dökemez. Sanırım o anda saf bir hal içine giriyorum. Saf! Beynimde hiçbir düşünce olmuyor. Beni mutsuz eden tüm şeyler sanki beynimde bloke oluyor. Saf bir mutluluk hali oluşuyor.  Kendimi, kendime ifade edişimi deneyimliyorum, izliyorum, dinliyorum. Kendi gitarımı dinleyip , hayretler içinde kalıyorum. "ya, bu sesler benim gitarımdan mı çıkıyor?" diye. Karşımda bir seyirci topluluğu var ama sanırım ben de onlarla  beraberim onların içindeyim, paylaşıyorum onlarla, konseri galiba kendime veriyorum esasında. Tabii seyircilerden gelen pozitif etki de konseri daha sihirli kılıyor. Bir kişi de olsa bin kişi de, benim için aynı. Aynı zevki alıyorum. Onlarca senedir barlarda beş, on kişiye çaldım, sonra Kent Rock Fest'te sayı arttı, İstanbul Rock Fest'te sayı arttı. Ama performans değişmedi. Klip ve albümden sonra sayı daha da artacak, bakalım... Keyifle çalacağız. Sahne sihirli bir an, güzel bir an, mutlu olduğum bir an. Hiç bitmesini istemediğim bir an! Belki de sahneden hiç inmek istemeyişim ,üç saat kalışım, çalışım ,sesimi kaybetmek pahasına boğazımı yırtışım hep bundandır. Festivallerde çalmak istiyorum. Barışarak'ta Hatırlarsan ilk Barışarak festivalinde beraberdik. Sen de,"seni de sahnede görmek istiyoruz" demiştin. Kaç yıl oldu acaba, 4 mü, 5 mi? Wacken'da çalmak istiyorum, Uzakdoğu'da, Avrupa'da, Türki Cumhuriyetlerinde. Herkes faydalansın, sesler evrene yayılsın! Marşal'ı sonuna kadar açıp, açık mi akoruna basınca seyirciden gelen uğultu... Tarif edilemez güzel duygular! Rock'N'Roll!!!!


Murat Net'in Deli Kasap ile ilgili düşüncelerini alabilir miyiz?

Sizleri seviyorum ve Deli Kasap'ı da çok sık, hemen hemen hergün takip ediyorum. Sizinle en son konuşmamızda "sizin de enstruman çalıp bişeyler yapmanız lazım"  demiştim, müziği bu kadar sevdiğinize göre... Sadece internet mecmuası değil, bir konser organizasyon şirketi, bir plak şirketi de kurup, hizmet verebilirsiniz. Mesela RTN gibi bir rock festivali yapsanız ne güzel olur.
"DELİ KASAP ULUSLARARASI BİRİNCİ ROCK FESTİVALİ"
Vay be! Deli Kasap'a selamlar,sevgiler,saygılar.
Bu arada Murat Net Reflex geçen sene kurduğum guruptu. Bar grubu değildi normal gruptu. Ama kimse destek vermediği için ve de konser teklifi almadığım için barlarda çaldık. Ve bar programı değil konser veriyordum. Eylül 2005 ten beri çalışmalarıma "Murat Net" adı altında tamamen solo olarak devam ediyorum. Dolayısıyla  bundan sonra Deli Kasap forumunda benimle ilgili bilgileri Murat Net Reflex değil de,yeni bir Murat Net topiğinde yazarsanız sevinirim. Ayrıca müsadenizle röportajın linkini kendi web siteme de koymak isterim. Ayrıca linkler bölümüne Deli Kasap'ı eklemek istiyorum.

Söyleşimizin sonuna geldik. Müzikle ilgili, yaşamla ilgili, insanlarla veya uzaylılarla ilgili söylemek istediğin son cümleleri bizimle paylaşırsan seviniriz.
Röportaj için teşekkürler, desteğiniz için de teşekkürler. Niye geldik sonuna, ne güzel söyleşiyorduk Şaka  bir yana, çok kazık sorulardı ama olsun. Deli Kasap için değer! Siz de her ay kimbilir kaç saat uğraşıyorsunuzdur Deli Kasap'ı hazırlamak için.
Uzaylılarla ilgili; sabaha kadar konuşurum da, insanlarla ilgili pek fazla söyleyecek lafım yok.


Yaşamla ilgili; Hayat çok zor, hele Türkiye'de bir Rockçı olarak daha da zor. Herkes bir şeyin peşinde, bir şeyler yapabilmek için çabalıyor. Öyle veya böyle hayat dediğimiz oyun geçip gidiyor.Ve sonunda ne yaparsak yapalım,gittiğimiz yer aynı: Mezar! Bu dünyaya acı çekmeye mi keyif almaya mı geliyoruz daha çözemedim. Çözen biri varsa da, beni aydınlatsın.


Müzikle ilgili ; 2006 yılının Türkiye'de Rock yılı olmasını dilemiştim. Cenk Eroğlu'nun Winger'a girmesi, Cem Köksal'ın John Lynn  Turner'ı getirtmesi beni çok mutlu etti. Her ne kadar, tamamen arkalarındaki maddi güç sayesinde de olsa. İnşallah aynı ekip Avrupa turnesine de çıkarlar, kendilerinden daha çok, ben istiyorum bunu bir Türk Rocker olarak. Bu şuna benziyor; Nihat Kahveci'nin Avrupa'da başarılı olmasından mutlu olmamız gibi birşey benim için. Hatta kendilerinden bile daha fazla mutlu oldum. Benim gibi düşünen old school tayfasından birçok kişi olduğuna da eminim. Hem Cenk'e, hem Cem'e sizin vasıtanızla "helal olsun" diyorum ve başarılarının devamını diliyorum. Bu yaptıklarıyla bana yol gösterir gibiler. İçimden bir ses diyor ki, "bak Murat Net, sen de paran olduğunda böyle güzel şeyler yapabilirsin, sabret".Son söz: MURAT NET-SELAMİÇEŞME BLUES albümüm hayırlısıyla, mucizevi bir satış rakkamına ulaşır da Türkiye'de oldschool Rock'a, Blues'a, Metal'e de bir yol açılır. Tüm Rockçılar olarak sayıca az da olsak, biz bir aileyiz ve benden başka birçok kişinin de, şu satırları okuyanların da böyle dilediğine, Türk Rock'ı adına benim başarılı olmamı istediğini hissediyorum. Üniversite konserlerinde buluşmak dileği ile......2006 ROCK YILI OLSUN!!!!!
*murat net*
7 mayıs pazar 2006


Bir dönemin efsane Metal Grubu Pentagram'ın en kıdemli elemanlarından; eski Reflex grubunun lideri Murat Net; çıkaracağı yeni albüm öncesi ilk röportajını Deli Kasap'a verdi.Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: