SÖYLEŞİ

Morbid Angel - Trey Azagthoth İle Derinlere Doğru

Mehmet Ekici - 12 Kasım 2005


Burada okuyacağınız internette bulduğum, Morbid Angel'ın "Heretic” albümü sonrası Trey ile yapılan bir röportajdan yaptığım bir derleme. O kadar kalite bir röportaj olmuş ki bunu yapmadan duramazdım. Röportajın eski olduğunu (David Vincent geri dönmeden önce) tekrar belirtmek istiyorum, orijinali inanılmaz uzun (telefonda 72 dakika konuşmuşlar, siz düşünün artık..) olan röportajın derlenip kısaltılmış hali burada. Buyrun;

1 – Albümün ismi ne anlama geliyor açıklarmısın?

Hımm, sözlükte Heretic'in; Toplumsal doktrinlerden uzak, genel yapıdan farklı bir düşünce tarzına sahip kişi anlamına geldiği yazıyor. Bu kendine verilmiş olan hayalgücü yetisini kullanan, bir şeye kendisi anlam vermediği sürece o şeyin bir anlamı olmadığını bilen kişidir.

2 – Gateways albümünüzden bu yana üç yıl geçti, bu süreçte yeni şarkılarınızın  şekillenmesini sağlayan şeyler nelerdi?

Aslında her zaman aynı; Ancient Ones 'ın (Ancient Ones eski tanrılar, eski seçilmişler olarak çevrilebilir, merak edenler H.P. Lovecraft eserlerine burunlarını sokabilirler.) enstrümanı olmakla ilgili. Yaratıcının sevgisinin bizden geçerek akmasına izin vermek, ruhun enerjisi... Asıl ilham bu. Bunun dışında Quake III ve Doom oynamak.

3 – Steve Tucker'ın şarkı yazımı adına Heretic'teki payı neydi?

Sadece şarkı sözlerini yazdı.

4 – Sence de David Vincent gittiğinden beri grubun lyriclere olan yaklaşımı değişmedimi?

Bence bu sadece resme farklı açılardan yaklaşmaktan ibaret, bütün hep aynı bence.

5 – Aslında haklısın Morbid Angel asla sex, drugs & rock'n roll bakış açısına sahip olmadı.

Evet bizim şarkı sözlerimiz hep okült konularla ilgili oldu. Bu konular çağlar boyunca hep toplumların gizlı uğraş alanı oldu, bilimin ölçeği burda geçersiz kaldığı için bir çok kişi arkasını döndü. Ama belkide bu gerçek olan tek şey, çünkü bu evren kocaman bir boşluk, enerji ve bilgiden ibaret.

6 – Bir Morbid Angel parçasını yazarken dışarından biri ile birlikte çalışmayı denedin mi hiç?

Bu konuda yalnız çalışmayı seviyorum, eğer biri masaya üzerinde düşünülecek bir materyalle gelirse bu güzel. Ama insanları yaptıkları işi beğenmediğimi söyleyerek onları incitmeyi sevmiyorum.

7 – Bir Morbid Angel parçası nasıl oluşuyor? Önce şarkı sözlerini mi yazıyorsunuz yoksa müziği mi?

Son iki albümde önce müziği yazdım. Evde küçük bir stüdyom var, bilgisayarımın başına oturup bir programla basit davul ritmleri yazıyorum ve bunlar üzerinde bir güzel bir gitar riffi fikri oluştuğunda arkasından devam ediyorum. Aslında sadece oynayarak çıkıyor. Dungeons & Dragons oyununda bir zindan inşaa etmek gibi. Bazı şarkılardan vokalleri çıkarırsanız parça sıkıcı hale gelir, ama ben vokal olmadığında bile heyecan verici olmasını istiyorum parçalarımın. Ama tabii sözler yazıldığında bazı düzenlemeler yapıyorum, tekrarları ayarlıyorum.

8 – Heretic'teki "Drumcheck” in hikayesi ne?

 Punchy (Juan "Punchy Gonzales, albüm kaydında çalışan ses mühendisi) davul için soundcheckimizi yapacaktı. Önceden planlanmış bir şey değildi, Pete'den kros sesi vermesini istedi, bilirsiniz istediği bom bom diye vuruşlardı, sesi algılayıp düzenlemeleri yapabilmesi için, ama Pete bundan sonra çok hızlı ve uzun bir doğaçlamaya soyundu, tabii ki soundcheck yapılamadı o karmaşada. Davul gösterisi bitene kadar Punchy arkasına yaslandı ve kolasından yudumladı. Eğlenceli bir andı.

9 – Peki Punchy nasıl albümün prodüktörü oldu?
 
Hayır o sadece asistan prodüktördü (co-productor), biz herzaman prodüksiyonumuzu kendimiz yaparız, ama etrafta bize fikir verebilecek insanların olmasınıda istiyoruz. Yani bu iş için gidip özel olarak onu kiralamadık, bu Bob Rock'a "cool” yapması için para vermek gibi değil. Orası onun stüdyosuydu, mühendis o, ve muhteşem fikirleri olan biri. Sadece bu.

10 – Senin için kayıt sürecimi daha eğlenceli yoksa tura çıkıp fanlarla buluşmak mı?
 
Kayıt yapmayı seviyorum, hayatta en sevdiğim şeylerden biri.

11 – Peki şarkı yazma süreci mi yoksa yazılanları kaydetmek mi?

Tamamı, yaratmak ve ortaya koymak. ( Creating and manifesting )

12 – Bu albümde hangi gitarları kullandın?

 B.C. Ironbird'ümü ve Gibson Explorer'ım 6 tel ritmler için kullandım. 7 telli bölümler için iki değişik Ibanez Universe kullandım, sololar için yine B.C. Rich'i ve turuncu Ibanez Stratocaster'ımı kullandım, bir kaç gitar daha vardı ama genel olarak bunlardan ibaretti.

13 – 7 telli gitar kullanmaya başlamanıza ne sebep oldu?

Bu daha geniş bir alana yayılabilmekle, büyümekle ilgili, Covenant albümü aslında bunun için iyi bir örnek. Bu albüme iki video çektik "Rapture" ve "God Of Emptiness", ilk 6 telli gitarların kullanıldığı bir parçayken "God Of Emptiness" 'ta 7 telli gitarlar kullanıldı, fark ortada bence. Bazı insanlar 6 telli gitarı tamamen aşağı akordlamayı tercih ediyor, işe yarayan bir fikir ama bu size ince mi telini kaybettiriyor. 7 telli gitarlar bu kaybı göze almak istemeyenler için ideal bence.

14 – Ne zaman gitar çalmaya başladın?

 Sanırım 17 yaşındaydım. Ama küçüklüğümden beri müzikle iç içeydim, gitar çalmanın en önemli yanı bence hissetmektir, bu hissi çok daha önceden yakalamış olduğumu düşünüyorum. Eddie Van Halen dinleyip onu taklit ederdim, onun gibi hareket edip onun akışını yakalamak. Sonra gitar çalmaya başladım, kendimi müziği akışını yakalamış hissediyordum.

15 – Hiç ders aldınmı gitar konusunda?

Hayır.

16 – Çok fazla pratik yapıyormusun? Formunu nasıl koruyorsun?

 Evet bir şeyler yapmaya hazırlanırken çok pratik yaparım, ama bunun yanında gitar çalmaya ara verdiğimde olur. Bence bir süre çalmayı bırakıp sonra tekrar gitarı eline almak daha iyi. Böylece hissini taze tutuyorum. Eğer hergün gitar çalsam kendimi tekrar etmeye başlarım, birşeylerin tekrar etmeye başladığını hissettiğimde bırakıyorum çalmayı bir süre sonra yeniden başlıyorum.

17 – Erik (Rutan) ayrıldı ve kayıtta tüm gitarları sen çaldın, bir kez daha bunu yapıyor olmak nasıl bir his?

Hımm konserler için yeni birini bulmamız gerekecek.. (Şu an Monstrosity'den Tony Norman çalıyor gitarları)

18 – Albüm satışlarınızın böyle yüksek rakamlara ulşamasında şirketinizin (Earache) büyük olmasının payı var mı sence?

Bilmiyorum, bu tarz konuların izini sürmüyorum.

19 – Satış verilerini takip etmiyormusun yani?

Bir şekilde numeroloji ile ilgilendiğim doğru ama staş verileriyle değil. Beynimi gereksiz hesaplamalarla falzadan bilgilerle doldurmaya ihtiyacım yok.

20 – Aptalca bir soru olacak ama "Azagthoth” senin gerçek soyadın değil değil mi?

Hayır, eğer bunu soruyorsan ehliyetimde bu isim geçmiyor.

21 – Yani anne ve baba Azagthoth'lar yok ..

Hahaha hayır, ama bunun dışında her alanda benim gerçek ismim...

22 – Daha önce gerçek ismini açıkladın mı hiç?

Hiç meydana çıkıp "Hey benim adım ...” demedim, ama şu an bence zaten herkes biliyor, çok büyük bir sır değil bu. Bu isim olayının arkasında yatan sebep kendimi eğlence sektöründe çalışan biri olarak görmemem, ben insanların eğlencesi için bir oble değilim. Ben kişisel hayatımı, kendimle ilgili özel hayat bilgilerimi değil kendi mesajımı paylaşmak istiyorum. Kendi maneviyat (spirituality) anlayışımı paylaşmayı seviyorum, neden bilmiyorum bu hep böyleydi. Ben başka insanları kendi gerçeklerini aramaya itmek istiyorum, çünkü gerçek diye bir şey yoktur En fazla olayların gerçekleşmesi için geçerli prensiplerin varlığından söz edilebilir, ya da gerçekleşiyormuş gibi görünmesi için..

23 – Müzikal anlamda seni en çok etkileyen isimlerden birinin Eddie Van halen olduğu biliniyor, onunla tanışma fırsatı bulabildinmi?

Henüz hayır.

24 – Morbid Angel'ın bir dvd yayınlamak yönünde planları var mı?

Eminim bir noktada bu da olacaktır, ancak şu an bu yönde bir çabamız yok.

25 – Küçük klüplerde mi yoksa büyük mekanlarda mı çalmayı daha çok seviyorsun?

Heryerde çalmak aynı aslında, ama bazen açık hava konserlerinde ses sadece seyircinin üzerine aktığı ve sahnedenki gruba doğru pek birşey gelmediği için kendimi orda bir akustik gitarla hemen arkamdaki anfiyi zorluyormuş gibi hissediyorum. Bu da pek heyecan verici değil, anfimin önünde durmayı pel sevmem, konserlerde heryeşin tam bir karışımını duymayı seviyorum, bazen monitörler ve anfiler arasında herşeyin iyiduyulduğu bir yer yakalayabiliyorum. Bu açıdan baktığımda genelde kapalı mekanları daha çok seviyorum. Ama eğer sehnede hep aynı şeyi duyacaksam heryerde çalarım, bana gitarımı çalacak kadar bir alan verin yeter.

26 – Cannibal Corpse, Deicide ve siz Florida'dan patlarken bu grupları dinliyormuydun?

Bu grupların hepsi kendi alanında çok başarılı, tıpkı Hate Eterna ve Nile gibi. Ama onların müziğini dinlediğimde ... bilmiyorum belki ben başka bir dünyada yaşıyorum... evet ben başka bir dünyada yaşıyorum :) kendimi bu grupları dinlerken bulduğumu pek söyleyemem, onlar kötü müzik yaptığı için değil, sadece benim tercihim böyle.

27 – Morbid Angel logosunu kim çizdi?

Şu an kim olduğunu hatırlamıyorum bile! 1983 yada 84 te birlikte oturup çizmiştik, başlangıçta çok ilkel bir şeydi ama zamanla evrimleşti. Cool olduğun düşündüğümüzden yıllardır aynı logo ile devam ediyoruz.. çok uzun zaman oldu gerçekten.

Eğer Röportajın tamamını okumak istiyorsanız www.metal-rules.com adresine göz atın.Mehmet Ekici

Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: