SÖYLEŞİ

Morbid Angel Röportajı

Yiğit Elvis İlgü - 26 Temmuz 2005

Birkaç ay öncesinden Morbid Angel'ın Berlin konserinde Trey ile röportaj yapma sözünü almıştım. Onun için hazırladığım birçok sorudan bir tanesi de: David'in gerçekten faşist olup olmadığıydı... Trey, soğuk algınlığı yüzünden otobüsten çıkamamıştı ve ben birdenbire kendimi backstage'de David'in karşısında buldum.

Diğer Morbid Angel elemanlarıyla yıllardır aranız bozuk olduğunu sanıyordum...
Biliyosun aslında farklı insanlarız. Ama tartışmalar geçmişte kaldı. Birlikte çok güzel albümler yaptık. Ve bu akşam çalacaklarımızın hepsi o eski albümlerden. O zamanlar o albümler üzerinde ne kadar çalıştığımızı hatırlıyorum da, gerçekten değmiş. Hayatımın büyük bir parçasıydı. On yıl boyunca beraberdik ve bu az değil. Tekrar beraber bir turneye çıkmaya karar verdik ve hepsi bu.

Senden sonra çıkan Morbid Angel albümlerini dinledin mi?
Pek dinledim diyemem. Şarkıları bile bilmiyorum.

İlk nasıl müzik yapmaya başladın?
On dört yaşında ilk kez bir gruba girdim. Tabii o zamanlar death metal yoktu. Heavy/Rock/Punk ne varsa çalıyorduk. Iron Maiden, Judas Priest, Black Sabbath gibi grupları coverlıyorduk.

İlk gittiğin konser hangisiydi?
Alice Cooper. Alice Cooper'ı hala çok seviyorum fakat çok güzel şarkı söylediği için değil. Sana saçmasapan bir hikaye de anlatsa, sesini öyle kullanıyor ki bundan büyülenebiliyorsun.

Morbid Angel ile yıllar sonra tekrar turlamak nasıl?
Her yeni gün yeni bir deneyim. İnsanlarla tanışıyorsun, kızlarla yatıyorsun. Ben genel anlamda turneyi seviyorum. On sene birlikte çalıp on sene sonra tekrar çalmak garip tabii.

Senin için iyi bir konser nasıl olmalı?
Aslına bakarsan sahne showları ya da mekanın kapasitesi o kadar önemli değil. Konsere gelen insanlar evlerine döndüklerinde bizden memnun kalıyorlar mı önemli olan bu.

Sahnede yaşadığın kötü bir deneyimin var mı?
Bir keresinde Brezilya'da çalıyorduk. Sahne ve seyircinin arasında askerler dikiliyordu. Düşünsene, seyirci için ne kadar korkunç. İnsanların delirmek istediğini görüyordum ama deliremiyorlardı. Ben de 'bu askerler burdan gitmezse çalmayacağız' dedim. Biraz kaos yaşandıktan sonra gittiler.

Bir Morbid Angel şarkısı nasıl oluşuyor?
Herkes evinde yaptığını stüdyoya getiriyordu ve melodileri birbirine eklemek kalıyordu sadece. Tabii uzun süredir yeni bir şey yok.

Yeni bir albüm çalışmasını düşünüyor musunuz?
Neden gazeteciler hep bu soruyu soruyor anlamıyorum! Biz sadece birlikte bir tura çıkmaya karar verdik ve bunu yapıyoruz. Yeni bir albüm hakkında henüz hiç konuşmadık, hiçbir şey belli değil. Ama eğer yeni bir albüm söz konusu olursa, sana söz veriyorum çok iyi bir şey olacak!

Son zamanlarda dinlediğin gruplar neler?
Şimdi senin t-shirtüne bakıyorum da... Son iki üç haftadır sürekli Manowar'un son albümünü dinliyorum. İnanılmaz güzel!

Gerçekten? Bu beni çok sevindirdi. Bence de çok güzel bir albüm.
Röportaja başladığımızdan beri bakıyorum t-shirtüne, kafama takılmıştı zaten ehehe... Manowar ilk çıktığı zaman, 'bunlar neden bahsediyor' diye düşünmüştüm. Ama birçok albüm yaptılar ve hala aynı çizgideler! Buna gerçekten inandıklarını gördüm. Ben de 'evet adamım' dedim 'işte bu'! Şarkıyı söylemeye başlıyor:  'Brothers everywhere, raise your hands into the air, we are warriors, warriors of the world... cıncıgı.. cıncıgı..' İşte gerçek fucking metal! Hell yeah!

Türkiye hakkında ne biliyorsun?
Avrupa Birliği'ne girmeye çalıştığınızı biliyorum ve destekliyorum. İstanbul'un eskiden Konstantinapolis olduğunu biliyorum. Türkiye'de çalmak çok iyi olurdu. Türkiye'den şimdiye kadar birçok mektup aldık. Geçenlerde aldığım bir mektupta, orada bizim müziğimizi dinlemenin çok zor olduğunu yazıyordu bir fan.

Röportaj için teşekkür ederim. Bu akşam sahnede başarılar.
Ben teşekkür ederim. Görüşürüz...

Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: