SÖYLEŞİ

Metal Kraliçesi DORO PESCH ile Özel Söyleşi

Yiğit Elvis İlgü - 18 Ocak 2011


Metal Kraliçesi DORO PESCH ile Özel Söyleşi

Heavy Metal: Erkek Müziği

Erkekler dünyada hemen her alanda olduğu gibi, metal müzikte de egemen. Çünkü metal müzik serttir, asabidir, icabında kodumu oturtur. Gruplar hep bir şeylere kızar ve biraz da maçodurlar. Her ne kadar maganda ve tutucu kesim için "kız gibi" saç uzatsak da, aslında heavy metal sert erkek işidir. Adı üstünde; sert kaya, ağır metal. Bugün birçok meşhur metal müzisyeni kız tavlamak için bir alet çalmaya başladığını röportajlarda anlatır. E peki, bu kadar kanın aktığı, vahşetin  konu edildiği, bangır bangır dinlenilen, cayır cayır çalınan bu sert müzikte kadına hiç mi yer yok?

Dünya metal camiasının benimsediği, bağrına bastığı, biricik metal kraliçesi Doro Pesch var! 25 yıldır diğer metalci kardeşleriyle omuz omuza heavy metal için savaşan çok güçlü bir kadın Doro. Kelimenin tam anlamıyla kendini metal müziğe adamış bir kişi.

Yine düştük yollara, Doro & Lemmy

 Başkent Berlin'in soğuk ve karlı bir Aralık akşamı, Noel öncesi, binlerce metal fanının tıka basa doldurduğu Arena konser salonunun kulisindeydik. Pozitif, sıcakkanlı, cana yakın, güler yüzlü insan Doro Pesch ile Deli Kasap olarak buluştuk.

Doro, Motörhead'in Almanya turnesine misafir sanatçı olarak katılmıştı. Aynı kuliste Lemmy ile de, röportaj demeyeceğim de, kısa bir görüşme yaptık. Görüşmenin detaylarını ve Motörhead hikayemizi  bir sonraki yazıya bırakıyorum.

Salona girdiğimde Doro soundcheck ile meşguldü. Ben de önce izlemeye koyuldum.  O sırada yanımdan Motörhead gitaristi Phill Campbell geçti!.. (Pardon! Bu bir Doro yazısı). Magic Circle Festival 2008'de Doro'yu canlı izlemiştim ve sahne performansı, yaydığı elektrik inanılmazdı. Tur menajerinin bizi tanıştırmasının ardından Doro hemen Türkçe'sini konuşturdu: "Merhaba! Çok teşekkür ederim... Hmm...  Ah, biraz hazırlıksız yakalandım. Baya Türkçe kelime biliyordum aslında."

Metal Kraliçesi DORO PESCH ile Özel Söyleşi

Turnedeki müzisyene sorulan klasik ilk soru turnenin nasıl geçtiğidir. Motörhead ile turnede olmaktan özel gurur duyduğundan bahseden Doro, hemen başlıyor Lemmy ile olan hikayesini anlatmaya. "Çok uzun yıllardır arkadaşız. Bu camiada ilk tanıştıklarımdan biri Lemmy'ydi. 1983 yılıydı ilk karşılaşmamız. İlk kez 1986'da sahneyi paylaşmıştık. Efsanevi İngiltere Donington'daki Monsters Of Rock festivalinde.
Lemmy büyük ihtimalle hatırlamaz ama onunla çok ilginç bir karşılaşmam olmuştu. Headliner Scorpions ve Ozzy Osbourne'du. Ozzy'nin o zamanlarki gitaristi Jake E. Lee'yi mutlaka yakından görmek istiyordum. Sahne kenarından onu izlemek istemiştim ama güvenlik görevlileri izin vermiyordu, sahneye giriş kartım yoktu. Neyse, üzgün bir şekilde soyunma odalarının olduğu yere geri döndüm. O sırada Lemmy'le karşılaştım, Ozzy'yi sahneden izlemek istediğimi, kartımın olmadığı için almadıklarını söyledim. O sırada Lemmy yanımızdan geçen bir roadie'nin boynundan kartı çekip çıkarttı ve benim boynuma taktı. Ardından birlikte, sahnedeki Ozzy'yi izlemiştik. Ben daha çok Jake'i tabii. Haha.. Yıllar süren arkadaşlığımız böyle başladı. 2000 yılında iki şarkıda düet yaptık. Calling The Wild albümünde Love Me Forever ve Alone Again parçaları. İki hafta boyunca L.A.'de stüdyoda birlikteydik. Lemmy, en kara İngiliz humoruna sahip bir insan. İnanılmaz komik ve eğlenceli vakit geçirdik... Lemmy'yi çok seviyorum."
Doro vokalistliğini yaptığı Warlock grubuyla,  80lerin başında hızla başarı yakalamış ve birkaç yıl içerisinde WASP, Judas Priest gibi gruplarla turneye çıkmaya başlamıştı. "O zamanlar doğru düzgün İngilizce bilmediğimiz için pek yakınlaşamıyorduk diğer gruplarla. Konuşmalar hep sınırlıydı" diye ekliyor.

Metal Kraliçesi DORO PESCH ile Özel Söyleşi
"Eskiden konserlerden önce heyecandan midem bulanırdı. Neyse ki bunu atlattım artık. Ama hala her konser öncesi çok heyecanlanıyorum."


Bu sene Doro'nun profesyonel müzik kariyerinin 25. yıldönümü
Hem de hiç ara vermeden. 80lerin birçok metal grubunun dağıldığı, metalin duraklama devri yaşadığı 90lı yıllarda solo kariyerine başlayan Doro'nun hayranlarıyla arasında çok özel bir bağ var. "Onları dünyada her şeyden çok seviyorum.  80lere nazaran şimdi değerlerini daha iyi anlıyorum hayranlarımızın. 80lerde metal çok popülerdi. Ancak grunge müzik akımı, metalin yerini aldığı sırada fanlarımız bizi ayakta tuttu. 2000lere geldiğimizde de metal kaldığı yerden devam etti. Metal fanları en sadık fanlardır. Bu yüzden hiçbir zaman bir aile kurmayı, çocuk sahibi olmayı düşünmedim. Müzik ve fanlarımız benim ailem. Tüm dünyaya yayılmış bir aile."

Metal Kraliçesi DORO PESCH ile Özel Söyleşi

Düsseldorflu sarışın şarkıcının grubunda bugüne kadar pek çok farklı müzisyen çaldı. Bugünkü kadrosu da oldukça dinamik ve multikültürel. Nick Douglas (bas) ve Johnny Dee (davul) Amerikalı, Luca Princiotta (klavye) İtalyan ve Bas Maas (gitar) Hollandalı. "Onları kardeşlerim olarak görüyorum. Bascımız Nick 21 yıldır, davulcumuz  Johnny 14 yıldır grupta."

Metal Kraliçesi DORO PESCH ile Özel Söyleşi
"İster death, thrash isterse de  tradisyonel metalci olsun bütün metal fanlarının kalplerinin aynı attığını düşünüyorum.  Müziğin daha sert ya da daha melodik olması pek bir şey değiştirmiyor."


 Çok kapsamlı, 3 diskten oluşan bir DVD ile ölümsüzleştiriliyor bu 25 yıl. Doro çantasından DVDyi çıkartıyor ve bir yandan kitapçığın sayfalarını çevirip bana gösterirken, bir yandan da anlatıyor: "Hayranlarımıza yazdığım bir mektupla başlıyor. En samimi duygularımla yazdım. İçinde ilk konserimizden bir fotoğraf da var. Bir gençlik evinde verdiğimiz konser, Warlock grubuyla 1982 yılında. 80lerde metal çalan ya da söyleyen kadın bir avuç kadardı. Günümüzde birçok kadının metal yapması beni çok mutlu ediyor. Holy Moses'den Sabina Classen, ya da Nightwish'in eski vokali Tarja Turunen, Girlschool hepsi yeni DVD'de var. Full Metal Female Version diye bir şey yaptık. Aklına gelen bütün kadın metal vokalistleri var. Gene Simmons ile olan bir fotoğraf. Fanların ilgisini çekecek daha birçok şey var içinde."

Metal Kraliçesi DORO PESCH ile Özel Söyleşi

Doro & Gene Simmons

1990 yılında "Doro" adlı ikinci solo albümünün prodüktörlüğünü yapan, Kiss'den tanıdığımız Gene Simmons'dan konu açılıyor. "Kiss grubunun büyük hayranıyım. Gene Simmons'ın prodüktörlüğümü üstlenmesi hayal gibi bir şeydi. Aslında tek bir şarkı üzerinde çalışacaktık ama sonunda koca bir albüm kayıt ettik. Gene çok uğraştı, inanılmaz kibar ve centilmen bir erkek. Bir şarkının miksinden pek memnun değildim ve çıldırmak üzereydim. Gene geldi ve "sen oteline gidip dinlen, ben hallederim" dedi. Ertesi sabah 9'da resepsiyondan telefon geldi ve uzun boylu, siyah uzun saçlı bir adamın benim için bir şey bıraktığını söyledi. Gene, şarkının miksini bitirip bana getirmişti. Albümün kaydı sırasında onu her gün görmeme rağmen, her seferinde stüdyo yolunda beni büyük bir heyecan sarıyordu. Kariyerimin en değerli zamanlarından biriydi."

Metal Kraliçesi DORO PESCH ile Özel Söyleşi

Doro'nun Türkiye hayranlığı

Dünya üzerinde konser vermediği köşe bucak kalmayan Doro, Güney Amerika'daki fanların da Türkiye'dekiler kadar çılgın olduğunu söylüyor. Turne sırasında, bulundukları şehri gezecek vakit bulamadığından da yakınıyor. "Tur otobüsü ve konser salonları arasında geçiyor bütün zamanımız."

Memleket muhabbetine girmeden olmaz tabi! Manajerin süremizin azaldığını hatırlatmasıyla Doro'ya Türkiye maceralarını soruyorum. "Benim için çok özel ve heyecan verici bir yer" diyor ve 2004 yılında İstanbul'a ilk gidişini anlatıyor: "havaalanında bizi karşılamaya gelen birçok hayranımız vardı. Eski plaklarımızı, CDlerimizi imzalatmaya ve bizi görmeye gelmişlerdi. Koca bir Doro arşivi getirenler bile vardı. Uzun saçlı, dar pantolonlu ve deri montlu metalheadler bizi çok şaşırtmış ve sevindirmişti."  Bu arada, metal gruplarının armalarıyla dolu kot mont giyenleri özellikle sevdiğini üstüne basa basa söylüyor. "Kendi konserim için gelmemiştim ilkinde. UDO'nun konuğu olarak gelmiştim. Konser akşamı, sahne önündeki barikatların devrildiğini, ortalığın karıştığını, otelde kalmamın daha iyi olacağını söyledi organizatör. Bizi havaalanından da almış olan, bizimle ilgilenen iki metalci genç vardı. Otelde kalıp, onlarla uzun uzun sohbet etmiştik. En son yaklaşık iki sene önce Türkiye'deydim. Rock Station Festivali'nde harika vakit geçirdik." Türk misafirperverliğinden ve sıcakkanlılığından bahsediyor. Hayatın hep güzel yanlarını gören bir insan. 

"Bir de hiç unutamadığım bir şey var. Gecenin bir vakti otelde, hamama bir göz atmak için aşağıya indim. Kapalıydı ve temizleniyordu. Benim için özel olarak açabileceklerini söylediler. İnanamamıştım! Almanya'da bir yer kapalıysa, kapalıdır. Başbakan da gelse, kapalıdır.  Yaklaşık iki saat kadar içerde kaldım." Masaj ve kese dahil hamamın nasıl tadını çıkardığını anlatıyor. Ayrıca bir İstanbul aşığı. "İstanbul gibi büyüleyici bir şehirde olmak, konser vermek harika bir şey. Yeni konserler vermeyi ya da bir festivalde çalmayı çok isteriz." diyor gözleri parıldayarak.

 

Metal Kraliçesi DORO PESCH ile Özel SöyleşiYazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: