SÖYLEŞİ

Jon Oliva Röportajı

Sadi Tirak - 31 Ağustos 2006

12 Ekim'de İstanbul'da, 14 Ekim'de ise Ankara'da Rock Station Festivali'nde sahne alarak ilk Türkiye konserlerini verecek olan Jon Oliva ile siz Deli Kasap okurları için konserler öncesinde keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Heavy Metal'in eşsiz gruplarından Savatage'dan da tanıdığımız Jon Oliva sorularımıza oldukça samimi cevaplar verdi.

Selamlar Jon. Röportaj talebimizi kabul ettiğin için teşekkür ederiz. Neler hissediyorsun bu ilk Türkiye konserlerin öncesinde? Daha önce Türkiye'de bulunma imkânın olmuş muydu?
Hem grup hem de fanlar için çok özel birer gece olacakları kesin. Ülkenize ilk defa geliyorum ve ilk konserlerimizi vereceğiz. Türkiye'deki heyecanlı fanlarımızı Jon Oliva's Pain ve Savatage şarkılarıyla buluşturmak bizim için de büyük zevk olacak.

Jon Oliva's Pain adlı bu kendi projeni kurma amacın neydi? 2004 yılındaki ilk Jon Oliva's Pain albümündeki şarkıları neden Savatage kariyeri altında değerlendirmedin ve böyle solo bir proje başlattın?

Çünkü Jon Oliva's Pain'de benden başka Savatage ile alakası olan hiç bir müzisyen yok. Yeni bir başlangıçla yoluma devam etmek istedim. Bu sayede stüdyoda içimden gelen her şeyi özgürce deneyebiliyorum.

Bize biraz Jon Oliva's Pain'in yeni albümü "Maniacal Renderings"i anlatır mısın? Bu albümde hayranlarınıza neler sunuyorsunuz müziğiniz ve sözlerinizle?
Bu albüm, yazdığım sözler aracılığıyla, hayata ve dünyamıza nasıl baktığımı paylaşabilmek için özel bir fırsat. Müziğin sınırı yoktur, biriken fikirlerin deneysel bir oluşumudur yalnızca. Kendimize asla sınırlar çizmiyoruz.

Bu albüm için bir kez daha Florida Tampa'daki Audio Lab Stüdyoları'nı seçmenizin özel bir sebebi var mıydı?
O mekânı seviyoruz. Oradaki hava tam da JOP'a göre. Greg Marchak, iyi duymayı sevdiğimiz tonları bulan ve hepimizi en üst performansımızla çalmaya teşvik eden, muhteşem bir prodüktör. Orada olmak bizi evimizde hissettiriyor.

2006 yılı yaz dönemini birçok festivalde sahne alarak geçirdiniz. Sence en iyi konseriniz hangisiydi ve genel olarak nasıldı festival ortamları?
Konserlerin hepsi bizce mükemmeldi ve seyircilerin de memnun kaldıklarından eminim. Zaten bu yüzden konser vermeye devam ediyorum. JOP ile yıllardır turlamadığım kadar turluyorum. Sahneye çıkıp, kariyerim boyunca (Savatage, Trans Siberian Orchestra, JOP) beni destekleyen fanlarla yeniden buluşmak inanılmaz. Her konserimizde %150 performansla çalıyoruz ve sesim kariyerim boyunca hiç bu kadar iyi olmamıştı.

Yeni albümünüz için AFM Records ile anlaştınız. Sence bu ne gibi değişiklikler getirecek grubun kariyerine ve bu yaptığınız en iyi anlaşma mıydı?
Ben öyle düşünüyorum... AFM'de beraber çalıştığımız herkesi seviyorum. Her detayla ilgilenmeleri ve gruplarına verdikleri destek muhteşem! JOP'un da tam olarak buna ihtiyacı var zaten. Fanlar ve müzik yazarları gerçekten de albümden memnunlar, özellikle de yeni CD'den, size güvenen ve destekleyen bir firmanız olmadı mı işiniz bitmiş demektir.

Zachary Stevens'in ilk Circle II Circle albümünde birlikte çalıştığı grup elemanlarının Circle II Circle'dan ayrılıp da seninle birlikte Jon Oliva's Pain adı altında devam etmeye karar vermelerinin nedeni neydi?
Onların aralarında gerçekten de müzikal konularda pek çok fikir ayrılığı vardı. C2C'dan ayrıldıkları dönemde ben de JOP için şarkılar yazıyordum ve kayda girip, konserlere çıkmak için müthiş istekliydim, benim için onları bulmak cennetten bir hediye gibiydi. Tarzlarından, yeteneklerinden ve müzik yapma açlıklarından çok etkileniyorum. Hepimiz komşuyuz, bu sayede şarkı yazmak ve kayda girmek de hem eğlenceli hem kolay.

Savatage'ın geleceği hakkında neler düşünüyorsun peki? Grup bundan sonra albümler çıkarmaya devam edecek mi?
Seneye 25. yılımızı kutlama amacıyla bir turne planlıyoruz ama henüz kesin bir şey yok ortada... Kim bilir?

Geriye dönüp baktığında Savatage'ın sence en iyi dönemi hangi dönemdi? Ve sence Savatage'ın gelmiş geçmiş en iyi kadrosu hangisiydi?
Mountain King zamanları çok özel... Gutter Ballet kadrosu da bence en iyi kadromuzdu.

Savatage; tüm dünyada dinleyicileri için her zaman çok ayrı bir yere sahip özel bir grup olarak bilinir. Neydi Savatage'ı tüm diğer gruplardan ayıran ve özel kılan bu unsurlar sence?
Bence sırrımız sevenlerimize duyduğumuz saygı ve onlardan hiç bir zaman kaçmamamız. Fanların olmadan hiçbir şeysin! Hem konser sonrası partilerde de bayağı eğlenceliydik hehehe:)

Konserlerde çaldığınız Savatage şarkıları arasında artık çalmaktan bıktığınız veya hiç bıkmadığınız şarkılar var mı? Fanlar en çok hangi şarkılara reaksiyon gösteriyorlar?
Hala tüm şarkıları çalmaktan zevk alıyorum. Sesim her zamankinden iyi durumda ve yıllardır söyleme fırsatı bulamadığım tonlarca parçamız var. "Believe" bence en özel olan şarkı!

Daha önce Chris Oliva'ya "Ghost In The Ruins" adında bir saygı albümü yapılmıştı. Böyle bir saygı albümü tekrar yapılsa, hangi müzisyenlerin bu albümde yer almasını isterdin?
Böyle bir şey olduğu takdirde üzerinde çok ama çok düşünmem gerekir.

"Handful Of Rain" albümünde birlikte çalıştığın ve Trans-Siberian Orchestra'da da zaman zaman birlikte çaldığın Alex Skolnick hakkında neler söylemek istersin? Kendisiyle görüşüyor musunuz? Testament ile yeniden turnede uzun zamandır ve bu yılın başında İstanbul'da inanılmaz bir konser verdiler.
Alex, Chuck ve diğer tüm Testament kadrosundaki arkadaşlarımı çok seviyorum. Onları bu yaz turnelerinde seyretme fırsatım oldu ve çok eğlendim... Canlı performansları dehşete düşürücü... Muhteşem!!

Son dönemlerde sıklıkla dinlediğin gruplar var mı? Yeni gruplardan favorilerin hangileri?
Aklıma ilk gelenler In Flames, Epica... Tanrım... O kadar çok grup var ki!! Elimden geldiğince vaktimi müzik dinlemeye ayırıyorum ancak doğru söylemek gerekirse JOP ve TSO çok vaktimi alıyor.

Müzik dışında hayatında en çok neler yer kaplıyor?
Hayatta kalmaya çalışıyorum... hahahahahahh

Yemeklerle aran çok iyi olmalı? :) Birçok ülkede defalarca konser vermiş biri olarak damak tadına en uygun mutfak hangi ülkeye ait? Daha önce Türk mutfağı hakkında bir şeyler duymuş muydun? Burada da güzel yemekler seni bekliyor olacak :)
Türk yemeklerine bayılıyorum. Yemeklerinizi, asıl yapıldıkları yerde, memleketinizde tatmak için sabırsızlanıyorum dostum :)

Sorularım bu kadardı. Cevapların için teşekkür ederim. Türk hayranlarına söylemek istediğin son sözlerin ile noktalayalım
Sana ve okuyucularınıza tükenmeyen destekleri için teşekkür ederim. Ülkenize "Maniacal Renderings"in tanıtımı kapsamında düzenlediğimiz turnemiz sayesinde gelip müziğimizi sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum! Kesinlikle unutulmayacak bir konser olacak.


Hepinizi seviyorum...
Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: