SÖYLEŞİ

Episode 13 Röportajı

Mehmet Ekici - 5 Ağustos 2005

Kısa bir süre önce ilk albümü "Tabula Rasa"yı çıkaran Eskişehirli grup Episode 13 adı konserlerde, forumlarda sıkça görülür olmaya başlayan bir grup. Geçtiğimiz günlerde Rock Republic Festivali'nde de çalan ve ülkemizde yavaş yavaş tanınmaya başlayan gruptan, baterist Can ile DeliKasap okurları için söyleştik.

Selam Can, istersen yeni çıkan albümünüzün satışlarının nasıl gittiği ile başlayalım.
"Tabula Rasa" piyasaya çıkalı yaklaşık 2 ay oldu fakat şu an satışlardan daha çok ilgilendiğimiz konu dağıtım.İnsanların albümümüze kolayca ulaşmalarını çok önemsiyoruz. Şunu da rahatlıkla söyleyebilirim ki albüme gösterilen ilgiden gerçekten memnunuz.

 

Albüm yurtdışında herhangi bir distrodan dağıtılıyor mu?
Albümün yurtdışında dağıtılması için herhangi bir firmayla anlaşmış değiliz.Bu konuda bazı projeler var yakında netleşecek.Şu ana kadar sadece promosyon amaçlı olarak bazı festival ve firmalara yolladık albümü.

 

Grubun şu an neler ile uğraştığından bahsedebilir misin?
Ekim ayında 2. albüm kaydına girmeyi planlıyoruz. Elimizde "Tabula Rasa"da kullanmadığımız birkaç parça ve yeni yaptıklarımızla beraber epey bir materyal var. Son düzenlemeleri eylüle kadar bitirip ekimde kayıtta olmayı umuyoruz, tabi ki herhangi bir aksilik olmazsa.

 

"Tabula Rasa"nın soundu sizi ne kadar tatmin etti?
Tabula Rasa  yaklaşık 2 sene önce kaydedildi. Kayıtların tamamlandığı günden bu yana düşüncemiz hiç değişmedi.Kayıt kesinlikle çok iyi ve yerli piyasa içinde çıtayı baya bir yükselttiğini düşünüyorum.İlk zamanlar kaydı dinleyenlerden albümün bizim olduğuna inanmayan bir sürü insan olmuştu.Genel olarak baktığımızda ise yabancı kayıtlardan pek bir farkı olmayan bir çalışma bence.

 

Sizin daha önceleri Death Metal ile uğraşan bir grup olduğunuzu biliyorum, ne olduda black metale döndünüz?
Episode 13'in ilk zamanlarında  müzikal olarak bariz bir melodik death metal etkisi vardı. Grubu kurarken amacımız karanlık, agresif ve rahatsız edici bir şeyler yapmaktı.Kadroyu oturtana kadar geçen o kısa süreçte ise böyle bir müzikal geçiş söz konusu oldu. Zaten son derece kısa bir dönemdi ve kalıcı elemanların gruba dahil olmasıyla tarzımız da şekillenmeye başlamış oldu.

Episode 13'in tarzını nasıl tanımlarsın? Sadece Black Metal yeterli mi?
Bu biraz da Black Metal'in sizin için ne demek olduğuna bağlıdır.Birçok kişi Black Metal'i farklı tanımlar.Biz bunu bir hissiyat meselesi olarak görüyoruz.Bu konu gerçekten tartışmaya çok açık fakat özetle şunu söylemek istiyorum Episode 13'in tarzı konusunda kafasında soru işareti olanlar en yakın konserimize gelsin :)


Episode 13'in konsepti nedir? Hangi temalar üzerinde yoğunlaşıyorsunuz?
"Tabula Rasa"da bahsedilen konu genel olarak Anadolu tarihi. Örneğin "A Bleeding Century" ve "Forlorn...Till Dawn"  adlı parçalarımızda haçlı seferlerinden bahsettik. Tarihi boyunca birçok kültürü barındıran ve dünya medeniyetinin şekillenmesinde önemli rolü olan Anadolu, Episode 13 için son derece cazip ve kaçınılmaz bir konuydu.


Grupta sözleri kim yazıyor?
"Tabula Rasa"daki sözlerin tamamı vokalistimiz Ozan'a ait. Grupta sözleri sadece Ozan yazıyor.

Biraz da parçalar bestelenme sürecinden bahseder misin?
Parçaların temel hallerini gitaristimiz Murat hazırlıyor. Daha sonra düzenlemeleri grupça herkesin fikirleri doğrultusunda yapıp parçaları tamamlıyoruz.Parçaların gidişatına grup yön veriyor.

Biraz da Rock Republic'ten bahsedelim. Slayer ile aynı festivalde çalıp onlarla aynı sahneyi paylaşmak nasıl bir duyguydu?
Muhteşem bir deneyim oldu her açıdan. Slayer bizim için her zaman en büyüktür. Festivalde bize olan ilgi, o müthiş ortam, muhteşem seyirci desteği ve tabi ki Slayer faktörü... Unutulmaz bir anı olarak hafızalarımıza kazındı.

Sırada başka konser var mı kesinleşen?
Marduk konserinde sahne alacağız. Bilindiği üzere 23 ekimde İstanbul'da gerçekleşecek bu organizasyon. İç karartıcı bir gece olacak eminim. Kesinlikle çok önemli bir organizasyon. Kapıda mutlaka ambulans ve itfaiye beklemeli hatta içeri bile girebilir:) Bunun yanında 11 eylülde Metal.tr'nin konseri var yani çok kısa bir süre içinde İstanbul'da bolca sahne alacağız sanırım. Konserlerimizle ilgili her türlü gelişmeyi http://www.episode-13.com 'dan takip edebilirsiniz.

Episode 13'in sound'unun ne kadar orijinal olduğunu düşünüyorsunuz?
Kesinlikle orijinal olduğunu düşünüyorum. "Forlorn...Till Daw"n gibi bir şarkı sadece ülkemizde değil yurtdışında da yapılmadı kanaatimce. Zaman geçtikçe daha oturacaktır sound, yani bize özgü bir şeyler oluşması ve insanların yeni bir parçamızı dinlediklerinde 'tam Episode 13 tarzı olmuş' demesi bir süreç meselesidir ve bu süreç "Tabula Rasa" ile başladı bile.Yaptığımız müzik tarzını biz bulmadık yani Black Metal'i ilk icra eden tabi ki biz değiliz, bizim amacımız bu tarza kendimizden bir şeyler katmak.


Röportaj için teşekkürler, son sözleriniz neler?
Öncelikle röportaj için sana ve DeliKasap'a teşekkürler. Ayrıca albümümüzü alan, konserlerimizin yıkıcı geçmesini sağlayan ve bizi destekleyen herkese buradan teşekkür ediyorum. En yakın Episode 13 konserinde görüşmek üzere...

Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: