SÖYLEŞİ

Distorted Röportajı

Derya Engin - 22 Kasım 2005

İsrail'deki metal müzik arenasına baktığımızda gözümüze çarpan iki grup mevcut; Orphaned Land ve Salem. Hatta Salem üstündeki ölü toprağını atmadığı sürece adından söz ettirecek tek grup bu sene yaptığı ataklarla Orphaned Land gibi gözükmekteydi.

Fakat bunun yanısıra ülke içerisinde metal dinleyen, bu müziğe gönül vermiş kişilerin bir takım hareketler içerisine girdiğini de duymaktaydım.
Yaşadığı coğrafya nedeniyle bizimle oldukça benzeşen, bir çok kültürle harmanlanmış bu topraklardan ilham almamak imkansız olsa gerek diye düşünüyor ve neden bu kadar az grup mevcut diye de merak ediyordum açıkcası. Ve işte Distorted  "Ya diğer İsrailliler müzik yapsa nasıl olur?" sorumu bi nebze giderebilmiş bir grup ve ben dinlediğim bu müzikten oldukça tatmin olduğumu söylemeliyim.
Karşımda tipik Avrupa müziği ve İskandinav soundundan farklı birşeyler üreten ve "Biz burada yaşıyoruz, işte bu da bizim müziğimiz" diyen bir grup var. Heyecanlılar çünkü yaptıkları müziği seviyorlar, umutlular çünkü iyi birşeyler yaptıklarını hissediyorlar.
İşte aşağıda grubun bayan vokali Miri ile yaptığım röportaj var. Miri ülkemize daha önce 2004 RTN de gelmiş ve Orphaned Land ile sahneye çıkmış bir isim. Türkiye hakkında konuştuğumuzda "Ya en çok da oraya gelmek istiyoruz, ben çok sevdim oradaki herkesi!" diyor. Umarım bu dileği en kısa zamanda gerçekleşir nitekim güzel müzik icra eden bu gençleri ağırlamak hoş olur?

Ayrıca www.distortedband.com sitesini ziyaret ederek grup hakkında daha geniş bilgiye sahip olabilirsiniz. Keyifli okumalar

Selam Miri, bugün kendini nasıl hissediyorsun?
Selam Derya, bugün çok iyiyim. Derginizde bize yer ayırdığınız için teşekkür ederim, bu çok heyecan verici. ("Ne demek canım görevimiz" diyesim geldi bunu okuyunca ama maille yapılan bir röportaj olduğundan söyleyemedim içimde kaldı:p – de)

Grubun tarihçesinden kısaca bahseder misin?
Distorted 1996 ya kadar değişik isimlerle çaldı. Müzikal yolumuza lisedeyken başladık, hepimiz aynı lisede okuduk, hatta birlikte okludaki yetenek yarışmasına katıldık. Raffy Mor (gitar, vokal), Ori Eshel (davul) ve Benny Zohar (gitar) eğlenmek için Elixir adı altında birlikte çalmaya başladılar.1998 sonlarına doğru ben katıldım ve bas gitarımızı gruptan çıkardıktan sonra Ekim 1999'da Guy Shalom gruba katılıp şu anki kadromuzu tamamladı. O tarihten beri Distorted adı altında çalıyoruz.

Distorted' ı kurduğunuzda ilk amacınız neydi?
İlk başlarda  sadece eğlenmek için çalıyorduk fakat bir yıl sonra işler ciddileşmeye başladı, birkaç yerel kulüpte çalmaya başladıktan sonra gruptaki herkes ciddi olarak müzik yapmak istediğine karar verdi ve bu gerçekten düşlediğimiz birşeydi.

Grup üyelerinin İsrail'deki günlük yaşantılarından kısaca bahseder misin?
Burada müzisyen olmak demek yaşamak için başka bir işe ihtiyacının olması demek. (burada da pek farklı değil aslında durumlar:P – de) Bu yüzden hepimiz farklı işlerde çalışıyoruz! Genellikle hepimiz benzer işlerde çalışıyoruz; bilgisayar. Ben bir reklam ajansında grafik dizaynı işinde çalışıyorum, ayrıca birçok gruba grafik işinde yardımcı oluyorum. Guy bir şirkette yazılım işinde çalışmakta ve Raffi de aynı şirkette teknik destek bölümünde. Ori de iyi bilinen bir şirkette, ICQ da çalışıyor. Benny ise takı satarak geçimini sağlıyor. Grup ve diğer işlerimizi dengelemeye çalışarak sürdürüyoruz hayatımızı.

"Distorted"(çarpıtılmış, saptırılmış) adının sizin için özel bir anlamı var mı? Bu adı nasıl seçtiniz?
Başlarda bu isim anlamına dikkat edilmeden seçildi fakt ileriki zamanlarda birbirimizi daha iyi tanıdıkça farkettik ki hepimizin özel hayatında yaşadığı "saptırılmış" veya yanlış anlaşılmış deneyimleri olmuş ve bu ad altında büyümeye karar verdik, bize uyuyor ve İsrail' deki dinleyicilerimiz bizi  "garip kuş" (bi nevi "Boyalı Kuş"a gönderme yapıyor – de) olarak  tanımlıyor.

Yakın gelecek için tur planlarınız var mı?
Aslında turne bizim temel amacımız şu anda, 2006 başları için bir Avrupa turnesi ayarlamaya çalışıyoruz, inanıyorum yakın bir tarihte daha ayrıntılı bilgi alacaksınız. Ve Türkiye'nin listemizde olmasını gerçekten istiyorum!

Peki ilk albümünüz "Memorial" hakkında konuşalım biraz, müziğinizi nasıl tanımlıyorsunuz?
Müziğimizi tam tanımlamak çok zor. Gruptaki herkes Doom, Death, Black hatta Blues ya da İspanyol ve oryantal Arap müziği gibi türlerden etkilenerek birşeyler oluşturuyor sonuçta bunların birleşiminden oluşan bir müzik yapıyoruz.
Şöyle diyebiliriz;  Distorted melodik doom progressive Death Metal'i oryantal bayan vokal ve brutal erkek vokalle harmanlayan bir müzik yapıyor, off bu gerçekten zordu!

İlk single "Redemption" gerçekten güçlü bir parça, parçaya gelen tepkiler nasıl? Sizin nasıl bir beklentiniz vardı?
Redemption parçasının diğer parçalarımızdan biraz daha değişik olduğunu söylemeliyim. İçinde slow groove öğeleri ile güçlü oyanyal rifler ve sert bayan ve erkek vokalleri barındırıyor. İsrail'deki dinleyiciler parçayı sevdiler ve yeni albümümüzü merakla beklediler, biz de onlara bir parça değişik tat verdik.
Parça ayrıca çeşitli ülkelerde çok sıkı yorumlar aldı hatta www.garageband.com sitesinden ödül kazandık, bir göz atmanızı tavsiye ederim!

"Memorial" albümündeki şarkı sözlerinden bahsedelim biraz. Bütün parçalar nasıl ortaya çıktı?
Bir kere "memorial" adı albümdeki tüm parçaların konseptini tek kelimeye tanımlamaya yetiyor. Benim yazdığım sözler (Ori'nin yardımlarıyla) burada İsrail'deki yaşantılardan bahsediyor; çok sevidğin birini kaybettiğinde yüzleşmek zorunda kaldığın ölüm ve üzüntü, bu maalesef burada çok tanıdık bir durum.

Peki bu aralar kimleri dinliyorsunuz?
Ben çok çeşitli şey dinliyorum, yeni Nevermore albümü harika –ki benim büyük bir Nevermore hayranı olduğumu bilmeyen yoktur, favori grubum yine beni hayal kırıklığına uğratmadı. Opeth'in son albümü de oldukça iyi. Ayrıca gelen sonbaharla birlikte doom moduma girdim biraz ve My Dying Bride – the angel and the dark river, Opeth – My arms you hears sıklıkla dinlediklerimden.
Ayrıca o muhteşem bir şarkıcı; Dolce Pontes, beni gerçekten etkiliyor.

Kendinizi 10 yıl sonra Distorted olarak nerede görmeyi umuyorsunuz?
En az 4 albüm çıkarmış ve dünya çapında en büyük sahnelerde hala içinde amatör bir ruh ve gözlerinde o kıvılcımla çalan bir grup hayal ediyorum. Bunu gerçekten isterim!

Röportaj için çok teşekkürler Miri, DeliKasaplar için özel bir mesajın var mı?
Ben teşekkür ederim Derya. DeliKasap okurlarına mesajım şu: Yakında görüşmek üzere, İsrail'den sevgiler!


Editörün notu: Bizim Miri'ye mesajımız, onu Türkiye'de görmek istiyoruzz!

Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: