SÖYLEŞİ

Deftones Röportajı

Sadi Tirak - 31 Ağustos 2006

90'lı yılların en etkileyici gruplarından biri olan ve bir dönem gençliğinin kendine marş edindiği şarkıların yaratıcılarından Amerikalı grup Deftones; 24 Haziran 2006 tarihinde İstanbul'da, hafızalardan silinmeyecek bir konser verdi. Hayatımın en mutlu ve inanılmaz günlerinden 3'ünü bana yaşatan gruptan, vokalist Chino Moreno ve gitarist Stephen Carpenter ile konser öncesi biraz lafladım. Ortaya ise aşağıda okuyacak olduğunuz röportaj çıktı. (Bir Deftones albümü eşliğinde okumanız önerilir!)

İstanbul hakkında daha önceden neler duymuştunuz? Daha önce burada çalan gruplardan mesela?
Chino: Açıkçası beni özellikle şu an bulunduğumuz ve gece çıkıp çalacağımız bu mekân fazlasıyla etkilemiş durumda. İlk defa böylesine tarihi bir mekânda çalacağız ve bu gerçekten oldukça heyecan verici. Daha önceden İstanbul hakkında bir şeyler duyduk mu hatırlamıyorum. Ama çok güzel bir şehir olduğunu gördüm dün ve bugün yaptığımız gezilerde. Ben açıkçası son yıllarda turnelerin sonlarına doğru hangi şehirde olduğumuzu bile unutuyorum. Fakat İstanbul'u unutmam kolay olmayacak gibi.

Steph, sen kuzenin Chuck Billy'den Testament'in İstanbul konseri hakkında bir şeyler duydun mu peki?
Stephen: Kendisiyle uzun zamandır görüşemiyorum yoğun turne programlarımız ve Amerika'da olsak da farklı şehirlerde yaşıyor olmamız nedeniyle ama dün bana anlatanlar çok iyi bir konser yaşandığını söylüyorlardı. Sen orada mıydın?

Tabii ki Organizasyonda görevliydim tıpkı şimdi olduğu gibi ve inanılmaz bir konserdi gerçekten de, tıpkı bu akşam olacağı gibi
Steph: Haha buna emin olabilirsin!

Bu yazki Avrupa turneniz dahilinde en çok hangi konserinizden keyif aldınız? Unutamadığınız bir anınız var mı bu turneye ait?
Chino: HmmMayıs ortasından itibaren Avrupa'dayız. Daha öncesinde de Kuzey Amerika'da Taste Of Chaos turnesindeydik. Avrupa'da en iyi geçen konser ise Download Festivali çok iyiydi. Güneş batarken sahne aldık ve seyirci reaksiyonu inanılmazdı. Hollanda'daki Pinkpop da iyiydi. Soulfly'dan Max ile uzun zaman sonra yeniden aynı sahneyi paylaştık. Bir şarkıyı ("Head Up”) birlikte çaldık.

Evet, o görüntüleri internetten izledim. Gerçekten harikaydınız.
Steph: İki gün önceki Rusya konserimiz de çok iyiydi. İlk defa Avrupa'da kapalı bir salonda bu kadar kalabalık kitleye çalınan bir Deftones konseriydi.

Kaç kişi vardı?
Steph: Tam rakamı bilmiyorum ama 15bine yakın insan vardı sanırım.

Bu arada Max demişkenIgor'un da Max'in ardından 10 yıl sonra Sepultura'yı bırakması hakkında ne düşünüyorsunuz. Dün gece arabada "Arise"a eşlik etmenden koyu bir Sepultura hayranı olduğunu anladık.
Chino: Ben bu müziğe başladığımda Sepultura en çok dinlediğim gruplardan biriydi. Bilirsin bazı grupların kalbinde yeri özeldir ve hep öyle kalır. Benim için de Sepultura ve aslında özellikle de Max öyledir. Igor'un ayrılması beni sevindirdi çünkü artık Sepultura'nın orijinal kadrosu ile yeniden bir araya gelmesi için yol açıldı!

Öyle bir olay olursa muhteşem oldurdu gerçekten de. Sence gerçekleşme şansı nedir?
Chino: Bilmiyorum. Max eskisi kadar katı düşünmüyor olsa gerek.

Olası bir Sepultura reunion turnesinde ön grup olmayı ister miydiniz?
Chino: Neden olmasın? Benim için çok eğlenceli olurdu. Diğerleri ile fazla samimiyetim olmasa da Max ile çok yakınım. O en sevdiğim ve saygı duyduğum insanlardan biri.

Bu yaz Metallica'yı ortak çaldığınız herhangi bir festivalde izlediniz mi?
Chino: Hayır izleyemedik. Download'da ve Rock Am Ring'de aynı günlerde sahne almıyorduk. Aslında izlemek isterdim. 2003'de onlarla birlikte turladığımız Summer Sanitarium'dan beri izlemedim onları.

Yeni albümlerinden bir şarkı çalıyorlar, izlediyseniz nasıl buldunuz diye soracaktım.
Chino: Hmm öyle mi? Sen dinledin mi? Sence nasıl?

Bence daha iyi olabilirdi. Aslında klasik Metallica'ya dönüş bekliyorum hiç umudum olmasa da
Chino: Onu tüm dünya bekliyor 10 yıldır :)

Siz de yeni albümünüzden bir şarkı çalıyorsunuz sanırım. Bu gece de playlist'de olacak mı?
Chino: Evet, bir tane çalıyoruz. Adı "Beware". Bu gece de çalacağız.

Merakla bekliyoruz. Yeni albüm hakkında neler söylemek istersin?
Chino: Biz sonuçtan memnunuz. Her dönemden esintiler taşıyor yeni albüm. Uzun zaman sonra yeni şarkılar yapmak heyecan verici bir deneyim oldu hepimiz için. Çünkü biliyorsun 3 yıldır kendi şarkılarımızdan oluşan bir albüm yayınlamıyorduk. Ben bir dönem yan projem Team Sleep ile ilgilendim ve Deftones için yeni şarkılar yazmayı özlemiştim.

Steph sen neler söylemek istersin yeni albümle ilgili?
Steph: Deftones'un müziğini sevenleri tatmin edecek bir albüm kesinlikle. Daha fazlasını da albüm çıkınca duyacaksınız.

Peki, son zamanlarda sizi en çok etkileyen ve en çok dinlediğiniz albümler hangileri?
Chino: System Of A Down, Disturbed, Avenged Sevenfold, The Mars Volta, DredgÇok iyi albümler yaptılar. Ama yeni grupları fazla dinlediğimi söyleyemem.
Steph: Ben daha çok bana demo yollayan underground grupları dinliyorum ve turnedeyken ise pek müzik dinleyemiyorum açıkçası. Uçakta ipod'da karışık takılıyorum işte. Ama son zamanlarda akustik gitar ağırlıklı şeyler dinlediğimi söyleyebilirim.

Bu turneden sonra Amerika'da Korn ve Stone Sour ile birlikte Family Values turnesine çıkacaksınız. Neler hissediyorsunuz?
Chino: Korn çok iyi anlaştığımız ve oldukça da saygı duyduğumuz bir grup. Onlarla turnede olmak bizim için her zaman eğlenceli olmuştur. Stone Sour da sevdiğimiz gruplardan. Bence çok ölümcül bir turne olacak.

Sizce şimdiye dek çıktığınız en iyi turneniz hangisiydi?
Chino: 98'deki Korn turnesi ve 2003'deki Summer Sanitarium diyebilirim.

Peki, en çok hangi gruplarla turlamak istersiniz?
Chino: Bunu pek düşünmedim. Ama özellikle müziklerini çok sevdiğim yeni grupları yanımıza alıp şehir şehir dolaşmak beni daha çok mutlu ediyor. Aslında şöyle bir düşününce "B-Sides And Rarities" albümünde şarkılarını icra ettiğimiz gruplarla ortak bir şeyler yapmak çok güzel olabilirdi.

Steph, sporla aran nasıl. Göbek almış gidiyor :)
Steph: Aslında her gün konser veren bir adam olarak nasıl bu halde olduğumu ben de anlamıyorum ama bu tarzın da fanatikleri mevcut merak etme. Ben yıllardır bu halimden memnunum en azından :)

Sahnede hareketli olmaman etkiliyor olabilir mi? :)
Steph: Slipknot elemanları da aynen böyle düşünüyorlardı hakkımda. Hey adamım hoplayıp zıplamak bana göre değil. Hele ki bir grupta Chino ve Chi Cheng gibi iki adamın varsa gerek kalmıyor o tarz şeylere :)

Konserlere çıkmadan önce yaptığınız ritüel şeyler var mı?
Chino: Ben esneme-gerilme hareketleri yapıyorum genelde :)
Steph: Ben fırsat varsa ön grupları izlerim hep. Sonra da bir sigara yakar zaman geldiğinde de çıkarım. Özel bir şey yok pek.

Bugünkü ön grupları izledin mi?
Steph: Biraz önce çalan grubu (Çilekeş) biraz izledim. Dün gece Chino ile tanışıp albümlerini vermişler. Bizden çok etkilendiklerini ve sahnede onları izlememizi istediler. Fena grup değil. Özellikle vokalistleri tam bir çılgın!

Onların müzik yapma sebebi sizsiniz diyebilirim.
Steph: Evet, bu çok güzel bir şey bence. Müzikal iletişim ve aktarım Özgün olmayı başarabildikten sonra referans almak ve müzik yapmak harika bir olay. Biz de bu tarz grupları gördükçe müzik yapma heyecanımızı yeniden alevlendiriyoruz aslında.
Chino: Beyler benim bir şeyler yemem lazım. Çok açım ve şu masadan güzel kokular geliyor.

Ah tabii, yemekler gelmiş olmalı. Sohbet için teşekkürler ve bu geceki konser için de başarılar ve bol şans! Sahne yanında sizi izliyor olacağım.
Steph, Chino: Görüşürüz!

Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: