SÖYLEŞİ

Chimaira Röportajı

Sinan Uluç - 31 Ağustos 2006

2000'li yılların ardından öncelikle Amerika'da baş gösteren Metalcore çılgınlığının baş sorumlularından biri olan Chimaira özellikle "The Impossibilty Of Reason" adlı albümleri ile kendilerini tüm dünyaya tanıtmışlardı. 2005 yılı içinde kendi adlarını taşıyan üçüncü albümleri ile yoluna kaldığı yerden devam eden gruptan Chris Spicuzza ile Sinan Uluç görüştü.

Selam Chris, nasıl gidiyor? Grubun ve senin şu sıralar nelerle meşgul olduğunuzu öğrenebilir miyiz?

Selamlar. Çok iyiyim. Grup da çok iyi bir durumda. Hepimiz serbestiz ve yeni bir başlangıç için önümüzde hiç bir engel yok. Müthiş bir duygu bu. Yeni albümümüz için yeni şarkılar yazıyoruz bu aralar ve 2007 başlarında yeni albümü çıkarmış olmayı ümit ediyoruz.


Sormak için erken olabilir ama yeni Chimaira şarkıları nasıl olacak? Chimaira bu daha "heavy" havayı ve melodik death sound'u bir sonraki albüm için de koruyacak mı?

Yeni Chimaira albümü sonuncusu gibi olmayacak. Kendimizi tekrar etmekten nefret ediyoruz diyebilirim. Fakat ne yöne doğru şekilleneceğini söylemek için erken şu an.


Bir önceki soruma ek olarak sence "Implements Of Destruction" ya da "Lazarus" gibi efsanevi epik şarkılar duyabilecek miyiz yeni albümde?

Mümkün, ama henüz bu konuda konuşmak için erken.

God Forbid ve Arch Enemy ile Nisan ve Mayıs aylarında gerçekleşen A.B.D turu nasıl geçti? Atmosfer ve seyirciler nasıldı? Bunun yanında, şu turlarınızdan hangisi en başarılı olandı sence: Slipknot ile turladığınız Jagermeister Music Tour 2004 mü, Killswitch Engage ve God Forbid ile Avrupa turnesi mi yoksa In Flames ile uzak doğu turnesi mi?
Mayıs turnesi müthişti. Beklediğimden çok daha iyi geçti. Tüm grupların ayakları yere basıyordu sonuçta. Sıfır dramanın yaşandığı bir turnede olmak eğlenceli bir şey. Diğer soruna gelince, şu ana kadar ki en iyi turnemiz Slipknot turnesiydi. O yedi hafta yedi gün gibi geçmişti. Slipknot şu ana kadar birlikte turladıklarımız arasında en alçak gönüllü ve dost olanlardı. O tur sırasında ortam kocaman mutlu bir aile gibiydi.


Grubun myspace sayfasına sürekli uğruyorum ve orada bir süre önce set-list oylaması gibi bir şey görmüştüm. Grubun çalacağı şarkılara az da olsa müdahale etme şansı bulmak eğlenceliydi. Bu sene içerisindeki konserlerde set-listlerin durumu neydi? Açılış parçaları ve bis parçaları mesela nelerdi ağırlıklı olarak?
Son iki tur boyunca set-listler günlük olarak değişti. Set-list seçimini sırayla yaptık. Benim yaptığımda açılış "Implements Of Destruction" oldu. Bu, seyirciyi kesinlikle korunmasız yakalamak anlamına geliyor!

Bence "Chimaira" isimli albümünüz grubu şu ana kadar ki en iyi pozisyona getirdi. Bu tabii benim fikrim. En iyi albümünüz olduğunu düşünüyorum, özellikle de şarkıların bütünlüğü konusunda. Sen ne düşünüyorsun bu konuda?
Bence de "Chimaira" en iyi çalışmamız. Benim Chimaira ile yaptığım en iyi iş diyebilirim. Grubun 6 parçadan oluştuğunu gösteren ilk albümümüz "Chimaira"dır.

Roadrunner Records ile yolunuzun neden ayrıldığını kısaca anlatır mısın?
Hakkında konuşması zor olan bir konu bu. Konunun ne olduğunu tam olarak anlayabilmeniz için yerimizde olmanız gerekiyor diye düşünüyorum. Roadrunner'ın grubumuza ve albümlerimize yaklaşımlarının bazı açılardan anlaştığımız şeklin dışında olduğunu gördük. A.B.D'de her şey bizim için çok daha iyi olabilirdi. Onlar hakkında kötü konuşmak istemiyorum, zira bizi şu an bulunduğumuz yere kadar taşıdılar ve bu konuda onlara gerçekten minnettarız. Roadrunner'dan hala birçok arkadaşımız var zaten.


Andols neden Kevin'den sonra gruba tekrar dahil oldu peki?
İlk başta Andols'un ayrılmasını biz istememiştik zaten. Gruptan ayrılarak ne kadar mankafa bir hareket yaptığını anlaması da 2 yılını aldı maalesef. Kevin ise çok sağlam bir davulcu ve iyi birisiydi ama kişiliklerimiz uyuşmadı. Andols tekrar gruba ilgi göstermeye başlamıştı son zamanlarda, biz de onu tekrar aramızda görmek istedik. Gruba kattığı yeni havanın nasıl olduğunu anlatamam! Yakın bir akrabanın 2 yıl orduda kaldıktan sonra geri dönmesi gibi bir şey.


Chimaira'yı New Wave Of American Heavy Metal olayının öncüsü olarak gösteriyorlar. Bu, grup üstünde bir baskı yaratıyor mu yoksa her şeyi kolaylaştıran bir şey mi? Bunun yanı sıra Amerikan Metalcore gruplarının git gide birbirlerine benzediğini düşünüyor musun? Chimaira'yı sence farklı kılan nedir?
Bu N.W.O.A.H.M. olayı 2001 yılında geyik amaçlı tişörtlerin üzerine yazdığımız bir şeydi. Roadrunner bunu ticari bir kampanyaya dönüştürdü ve diğer tüm gruplar da buna dahil oldu. İnsanların bu olay hakkında hala ne düşündüğünü bilmiyorum. Ben bunu bir janra ya da akımdan ziyade, arkadaşların kurduğu bir ittifak gibi görüyorum. Yani N.W.O.A.H.M. lafını duyunca dostlarımız Lamb Of God, Killswitch Engage, God Forbid falan geliyor. Bizi farklı kılan öğelere gelince... Bizi ayrı kılan şey müziğimizdir diye düşünüyorum. Kullandığımız riffler diğer birçok grubun kullandığından daha farklı. İsveç stilinden ziyade daha çok death metal riffleri kullanıyoruz. Buna artı olarak da sample/klavye olayı var.

Son video klipten bahsedelim biraz da. "Save Ourselves"in videosunun bir ay önce yayına çıktığını öğrendim. Henüz izleyemedim ama nasıl olduğunu merak ediyorum. Bu şarkıyı seçmek kimin fikriydi?
"Save Ourselves" videosu Mark'ın fikriyle ortaya çıktı. İyi bir arkadaşımız olan Jason Haitken bu videonun çekimini sağladı. Çok büyük bir prodüksiyon değil. Tüm ekibimizi Rock Star kılığına soktuğumuz eğlence temalı bir klip oldu.

Bu soru benim için özel bir şarkı olan "Salvation" ile ilgili. Bu şarkının oluşum aşamasını anlatır mısın? Anlattığı özel bir şey var mı? Bir de, son albümden en sevdiğin şarkı nedir? Ben şahsen "Lazarus" olduğunu düşünüyorum.


Şarkılarımızı yazışımızın gizli bir sırrı yok. "Salvation" rifflerini kimin yazdığını da net bilmiyorum. Mark yazmış olabilir. "Lazarus" kesinlikle son albümde en sevdiğim şarkı. Şu ana kadar benim çıkardığım en iyi iş.

Chimaira'nın etkilendiği gruplar ve müzisyenler kimler? Buna bağlı olarak, In Flames sizin için de tanrı anlamına geliyor mu? :)
Her grup üyesinin etkilendiği farklı müzisyen ve gruplar var fakat Mark ve ben Reznor fanıyız. Rob'un tek bildiğiyse Metallica. In Flames'i seviyoruz ve onlara saygı duyuyoruz fakat onların müziğimize ilham kaynağı olduğunu söyleyemeyeceğim.

Kerrang! dergisinin Metallica'nın "Master Of Puppets" albümünün 20. yılı anısına hazırlattığı toplama albümde neden "Disposable Heroes" şarkısını yorumlamayı seçtiniz?
Hiç bir fikrim yok. O olaya dahil değildim de hahaha.

Grubun elektrik(scratch) beyni olarak kendini nasıl geliştiriyorsun? Hayallerinin devamlılığını sağlayan idollerin var mı?
Her albümde kendimi aşmaya çalışıyorum. Her dönem bana ilham veren albümler yayınlanıyor. Ayrıca büyük bir Nine Inch Nails fanı olduğumu söylemem de sürpriz olmaz.

Türkiye ve Türk Metal müzik fanları hakkında bilgin var mı? Bence Chimaira'yı burada görmek muhteşem olurdu.
Soulfly elemanlarından Türkiye'de müthiş bir Metal ortamı olduğunu duyduk. Umarım bir gün orda konser veririz.

Sorular bu kadar. Eklemek istediğin bir şey var mı?
2007'de yeni ChimairaRockkkkkkkkk!!!!!!!


Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: