SÖYLEŞİ

Catafalque Röportajı

Sadi Tirak - 31 Ekim 2005

2005 yılının yerli Rock/Metal piyasası için en önemli olaylarından biriydi Catafalque'ın ilk albümü "Unique"i yayınlaması. Albüm ardından birçok platformda oldukça olumlu tepkiler alan grup, yaz dönemi ile birlikte birçok konser organizasyonunda yer aldı ve hemen hepsinde de izleyenleri büyüledi. Grubun bass gitaristi Alper Tabakçılar ile biraz lafladık.

Selamlar. Catafalque nasıllar bu aralar? Yeni albüm projesinde ne gibi aşamalar kaydedilmiş durumda?
Selam Sadi, yoğun bir konser trafiğinden sonra bugünlerde 2. albümümüzün üzerinde çalışıyoruz. Her ne kadar Unique 2005 çıkışlı gözükse de içindeki şarkıların 4-5 senelik geçmişleri vardır. Albüm çıkana kadar geçen sürede elimizde bir çok materyal birikti. Şu anda bu bestelerin aranjeleri ile uğraşıyoruz. Umarım en yakın zamanda da yeni albümümüzü yayınlayacağız.

"Unique" adlı ilk albümünüzü çıktığı gün almış ve hastası olmuştum. Hatta yaptığım albüm kritiğinde de "bu ülkede yapılmış en iyi Metal albümlerinden" biri olduğunu belirtmiştim. Siz albüm sonrası ve aradan da bayağı bir zaman geçtikten sonra neler düşünüyorsunuz geriye dönüp baktığınızda? Mesela "keşke" dediğiniz yerler var mı albümle alakalı olarak?
Albüm hakkındaki düşüncelerin için teşekkür ederiz. Geriye dönüp baktığımızda hem kayıt aşaması olsun hem beste aşaması olsun "Keşke şunları şöyle yapsaydık" dediğimiz yerler illaki oldu. Sonuçta bu bizim ilk albümümüzdü. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık. Türkiye gibi metal piyasasının kısıtlı olduğu bir ülkede albüm çıkarma şansına sahip olduğumuz için bu şansı en iyi şekilde değerlendirmeliydik. Bu yüzden Unique üzerinde çok çalıştık. Şimdi burada edindiğimiz tecrübelerimizi 2.albüme yansıtacağız.

Çok eski bir grup olmanıza rağmen, grup ancak 99 yılının sonlarında biraz hareketlenmiş, 2002 yılında da bu ilk albümünüzdeki şarkıları kaydetmiştiniz. Bu soru daha önce birçok defa soruldu biliyorum ama DeliKasap okurları için bir kez daha cevaplarsanız sevinirim. Neden bu kadar uzun bir süre sonra çıkabildi bu albüm?
Albüm kayıtlarını 2003 Mart ayında bitirmiştik.Ama bu piyasanın ekonomik koşullarından ötürü malesef çıkış tarihi 2005 Mart ayına sarktı. Piyasanın o günlerde çok durağan bir yapısı vardı. 2005 senesi ile bir  hareketlenme başladı. Umarım böyle de devam eder. Çünkü çıkan albümlerle birlikte Türk gruplarının yabancı gruplardan aşağı kalır bir yanlarının olmadığını görüyoruz.

Şarkıları nasıl yaptığınız konusuna gelelim. 6 kişilik bu grupta şarkı yazma ve besteleme durumlarında rol dağılımı ne şekilde oluyor? Stüdyoya girdiğinizde önceden hazırladığınız parçaları mı birleştiriyorsunuz yoksa her şey o anda mı çıkıyor?
Gruptaki her elemanın söz ve beste yapım aşamasında katkıları olabilir. Beste yapmak ya da söz yazmak grupta kimsenin tekelinde değil. Gayet demokratik bir yapımız var bu konuda. Bu da zaten grubun müziğindeki çok çeşitliliği getiriyor bence. Albümü dinlediğiniz zaman salt gothic metal dışında değişik tatlar da bulabilirsiz. Belirli bir formül kullanmıyoruz açıkçası. Şarkıları senin bahsettiğin iki şekilde de bestelediğimiz oluyor.

Sizin için yaptığım yorumlardan bir tanesi de bir aşk müziği grubu olduğunuz yönündeydi. H.I.M.'ın ortaya çıkardığı "Love Metal" tanımı Catafalque için de geçerli mi sizce?
H.I.M.'in müziğini çok sevmeme karşın kendilerini bu şekilde lanse etmelerini grubun müziği açısından kısıtlayıcı bir faktör olduğunu düşünüyorum. Aynı şekilde bence böyle bir benzetme yaparsak da Catafalque'ın müziğini belli bir kalıba uydurmaya çalışmış oluruz. Oysa ki hem liriksel açıdan hem de besteler açısından albümümüz birçok farklı öğeyi barındırıyor.

Etkilendiğiniz gruplar arasında Theatre Of Tragedy, Crematory ve kesinlikle Paradise Lost olduğuna eminim. Bu grupların sizin için önemi nedir? Ve Goth Metal dışında dinlediğiniz ve hayatlarınızda önemli yerlere sahip olan gruplar arasında hangileri var?
Bahsettiğin gruplar gothic metalin önde gelen gruplarından ve de bizim en sevdiğimiz gruplar. Müziğimizde de bu gruplardan etkileşimler görebilirsiniz. Bunların dışında da dinlediğimiz bir çok grup ve tarz var. Zaten belirli bir türe saplanıp kalmamak ve çok farklı müzik türlerini dinlemek bir müzisyen için çok daha faydalı. Benim en sevdiğim gruplara örnek vermek gerekirse Therapy?, U2, Manic Street Preachers'ı sayabiliriz. Grupta da Tori Amos, B.L.S, Jeff Buckley'i seven arkadaşlarım var.

Türkiye'nin 17-18 yıllık Metal müzik tarihinde her zaman için Thrash, klasik Heavy, Death, Grind, Power ve Black Metal gruplarına rastlamak mümkün fakat Gothic Metal veya Doom Metal denildiğinde pek grup gelmiyor akla sizden başka. Bu açıdan bu ülkede bir öncü konumunda olduğunuzu düşünüyor musunuz? Ve Doom/Goth Metalin bu ülkedeki geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?
Öncü olduğumuz söylemek çok iddialı olur bence. Sadece albüm çıkaran ilk gothic metal grubu olmamızdan dolayı belki birçok arkadaşımıza örnek olabiliriz bu konuda. Benim hatırladığım My Garden diye doom metal grubu vardı. Fakat onlar da yok olup gittiler. Neon Lights diye başarılı bir albümleri vardı yanlış hatırlamıyorsam. Açıkçası tür ayırımı yapmadan belirtmek gerekir ki eğer metal piyasası sağlıklı bir gelişim içine girerse gothic metal grupları da bundan faydalanacaktır. Zira yavaş yavaş birçok gothic metal grubun isimlerini konserlerde rastlamaya başladık.

Grubun aslında Avrupa Metal arenasında ses getirebilecek bir potansiyeli olduğuna inanıyorum ben. Özellikle "Unique" albümünde ortaya net bir şekilde çıkardığınız müzikal duruş her zaman için Metal müzikte revaçta olmuş ve mutlaka dinleyicisi olmuş bir tür durumunda. Avrupa'ya açılma konusunda neler düşünüyorsunuz? Önce kendi memleketimize bir açılalım mı diyorsunuz yoksa?
Mutlaka kendi ülken içinde bir altyapı oluşturup edindiğin tecrübeyle Avrupa'ya adım atmak zorundasın. Catafalque olarak en büyük ideallerimizden biri yurtdışında büyük bir festivalde sahne almak. Şimdilik trade yolu ile Avrupa'daki birçok şirkete albüm yolluyoruz. Aldığımız tepkilerin hepsi olumlu yönde.

Aslında bu ülkede albüm yapmış Metal gruplarının bile yeterince tanınmadığı ve yeterince fazla insana ulaşamadığını biliyoruz. Sizce bunu sebepleri ne olabilir? Albüm yapan grupların albümü insanlara ulaştırma konusunda ne gibi sorunlar olabiliyor? Bu müzik bu ülkede küçük bir dinleyici kitlesine mi hitap ediyor sadece?
Halen gelişmekte olan bir piyasa olduğumuz muhakkak. Zaman içersinde gerek medya tarafından yakıştırılan yalan yanlış suçlamalardan ötürü, gerek bu camiadaki çekişmelerden ötürü bayağı bir zarar gördük. Bir dönem herkes kabuğuna çekilmişti. Ama artık kırılan bu kabuk sayesinde potansiyelin aslında ne kadar çok olduğunu gördük. Ama bu sefer de işin içinde yeterli para dönmediği için gerek organizasyonlar gerek albümler bir yerde tıkanıyor. Dağıtım meselesi bir albümün kaderini etkileyebilecek en önemli unsur. Ama şirketler metal gruplarını riskli gördükleri için dağıtım işini üstlenmiyorlar. Bu sıralarda çok konuşulduğu üzere bu piyasada para dönmeye başladığı zaman her şey daha da yoluna girecek. Gerek gruplar gerek organizatörler işlerine daha ciddi bir bakış açısı ile yaklaşabilecekler.

Konser ve festival organizasyonlarında oldukça aktif olduğunuzu biliyoruz. Albüm çıktıktan sonra Kemancı'da birkaç konser ve ardından hem Rock Republic'te, hem Rock The Nations 3'te hem de Barışarock 2005'te sahne aldınız. Bu sene bu üç festivale de çıkan iki gruptan birisiniz (diğeri False In Truth). Bugüne kadar verdiğiniz konserler ve bu festivaller arasında en çok hangisi aklınızda yer etti olumlu anlamda?
Senin de dediğin gibi çok aktif bir konser dönemi geçirdik. Fakat festivallerin tadı çok daha farklı oldu bizim için. Hem daha çok kalabalığa çalıyorsunuz hem de dünya devi gruplarla aynı sahneyi paylaşıyorsunuz. Bu yüzden festivallerin heyecanı bambaşka. Gorefest,  Overkill,  In Flames gibi çok sevdiğimiz grupları sahnede görmek inanılmazdı. Catafalque açısından Rock Republic'te daha iyi bir sahne performansı sergiledik diyebiliriz. Aldığımız tepkiler de bu yöndeydi. R.Rebuplic'in bir özelliği de internet yolu ile bize ulaşan Mısırlı bir hayranımızla burada tanışmamızdı.

Cevaplarınız için teşekkür ediyoruz. Catafalque'ın DeliKasap Rock'N'Roll kültürü mecmuası okuyucularına söylemek istedikleri son şeyler ile noktalayalım.
Bugüne kadar bize ulaşıp olumlu olumsuz görüşlerini paylaşan herkese teşekkürler. Delikasap'ı da bugüne kadar koruduğu başarılı çizgiden dolayı tebrik ediyorum. Bundan sonraki yayın hayatında da başarılar.

Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: