SÖYLEŞİ

Callenish Circle Röportajı

Sinan Uluç - 31 Ağustos 2006

Kesinlikle çok iyiler. Bazı fanlarını hayal kırıklığına uğrattıkları "Pitch.Black.Effects" albümleri grupla tanıştığım albüm oldu ve yaptıkları müzik tamamen benim için gibi görünüyordu. Dibine kadar Death Metal'in agresif öğeleri, atmosferik ses efektleriyle ve synthlerle bir araya gelmişti. Bu yüzden "Pitch.Black.Effect" son zamanlarda dinlediğim en iyi albümdü. Death Metal'in evrim geçirmiş ya da level atlamış halini son derece başarılı bir şekilde icra eden Hollandalı grubun davulcusu Gav, sorularımızı yanıtladı.

Merhaba Gav. Şu sıralar nelerle meşgulsünüz?
Şu anda "Pitch.Black.Effects" için yapılan tüm iyi incelemelerin ve kazandığımız sağlam miktarda paranın keyfini sürüyoruz. Haha, dediklerimin ilk kısmı doğru en azından. Her neyse2006 yılı başında Paradise Lost ile Meksika turundaydık. Daha sonrasında Avrupa turnesi vardı ve şimdi de yaz festivalleri

Son albüm "Pitch.Black.Effects" bence tek kelimeyle mükemmel olmuş. Albümü ikinci dinleyişimde derin atmosferine dalıp gittim diyebilirim. Albüme gelen tepkiler nedir?
Yapılan incelemeler gerçekten güzel. Birçok incelemede şu ana kadar yaptığımız en iyi albüm olduğu belirtilmiş. Tabii biz synth gibi yeni olayları müziğimize eklemekle bir risk almış olduk, bu yüzden olumsuz eleştiriler de bekliyorduk. Zaten bazı "muhafazakâr" Metal müzik dinleyicileri albümü pek de beğenmediklerini yazdılar. Genel olarak albüm iyi gidiyor. Onlarca derginin aylık sıralamalarında iyi bir yer edinmiş durumdayız.

Bu albümde elektronik synthler, oldukça agresif gitar rifleri ile ustaca birleştirilmiş. Daha önceki albümlerde bu kadar elektronik olaylar kullandınız mı? Bence şahane olmuş çünkü Heavy ruhunu öldürmeden atmosferi çok güzel desteklemiş.
Daha önceki albümlerde bazı elektronik synthler kullandık fakat bu sadece bir şarkıya intro ya da outro şeklindeydi. Bu albüm içinse şarkılarının tamamına uygulamayı düşündük. Hatta "Ignorant" ve "Schwarzes Licht" gibi şarkılar bu tarz elektronik öğeler üzerine inşa edildi. Ortaya çıkan sonuçtan son derece memnunuz çünkü bunu yaparken albümü tamamen "heavy” sınırları içinde tutmayı becerdik.

Grubun aynı müzikal çizgiyi koruması gerektiğini düşünüyor musun? Albümden albüme tarz değiştirmek fanları göz ardı etmek anlamına gelir mi sence?
İlk önce şunu belirtmeliyim ki, bir müzisyen olarak yaptığın şeyi beğenmek zorundasın. Bence yeni bir albüm yaparken kendinle mücadele etmen önemlidir. Grup olarak kendimizi geliştirmeyi istiyoruz, hem kişilik olarak hem de müzisyen olarak. Bunun aynı müzikal numaraları tekrar tekrar yapıp yerinde saymakla mümkün olmayacağını sanıyorum fakat yine de herkesin kendi düşünmesi gereken bir konu bu sanırım.

"Ignorant" bence albümün en mükemmel parçası. Aslında "Self-Inflicted"dan sonra ikinci olduğunu söylemeliyim:) Bu iki şarkı, albümde öfkenin ve hüznün en iyi harmoniyi oluşturduğu örnekler diyebilirim. Sence en iyi şarkı hangisi?
Albümü bitirdikten sonra, birlikte oturup canlı olarak hangi parçaları çalacağımızı düşünüyorduk ve bu bizi gerçekten zorladı çünkü albümün tamamını çalmak istiyorduk. "Pitch.Black.Effects"in her bir şarkısının kendine has özellikleri ve atmosferi var. "Ignorant"ın en iyi birkaç şarkıdan biri olduğu konusunda sana katılıyorum. Onun yanında giriş şarkısı "This Day You Regret"i de groove havasından dolayı çok seviyorum. Stüdyoda ise mükemmel sonuç veren şarkılardan biri de "Guess Again". Pat o şarkıda çok güzel vokaller yapıyor, synthlerle ve blast kısımlarıyla en beğendiklerimin başında geliyor.

Gruba en çok ilham kaynağı olan şeyler nedir? Biraz tahminde bulunmaya çalışırsam eğer; diyebilirim ki C.C'nin müziği İskandinav melodik Death Metal gruplarınınkiyle iç içe. In Flames mesela, bu konuda neler söyleyebilirsin? Metal dışındaki etkilenimleriniz nelerdir?
Evet, İsveçli grupların kullandığı tarzdan şeyler kullanıyoruz. Buna katılıyorum ama standart bir İsveç Death soundlu bir grup kesinlikle değiliz. Bizim müziğimizin çok daha fazlasını içerdiğini düşünüyorum. Metal olmayan etkilenimlere gelincehmmPink Floyd ve Muse'un hoşuma gittiğini söyleyebilirim. Bunun yanında çok farklı tarzlarda şeyler de dinlerim. Zaman zaman jazz/soul albümleri keyifle dinlediğim olur. Sanırım tüm bunlar müzik yapış şeklimi etkileyen şeyler.

Sizin gibi Heavy ve "modern" olayını bir arada yürütüp, Death Metal'i New age sınırlarına dayandıran Bleeding Through geliyor aklıma. Bu grup hakkında fikrin nedir?
Hmmm, bu grubu hiç bilmiyorum. Belki de onları dinlemeye başlamalıyım.

"Schwarzes Licht" Almanca sözleri ile ve bayan vokalleri ile en karanlık şarkı durumunda. Şarkı neyle ilgili?
Albümün ismi ve kapak çalışmasını da açıklıyor bu şarkı. Baya uzun bir hikâye ama anlatayım. Birkaç yıl önce Berlin'i gezdiğim sırada Yahudi bir müzeyi ziyaret ettim. Tüm Yahudi tarihinin yanında müzede en dikkat çeken şey ne yazık ki soykırımla ilgili kısımlardı. Odalardan birisi ziyaretçilere o kamplarda tutsak edilmenin nasıl bir şey olduğunu hissettirmek için özel dizayn edilmişti. Beton bir yapının içinde kitli olduğunu düşün: zifiri karanlık, soğuk, yalnız, umutsuz ve gerçekten kendini küçücük hissediyorsun. Işık ise ulaşamayacağın kadar uzakta. Bu olayın benim üzerimde büyük bir etkisi oldu ve daha sonra okuduğum bir şiir bana müzeyi ziyaret edişimi hatırlattı. Şiir umudu olmayan bir insan hakkındaydı. Bu insan enerjisini gerçekten de ufak şeylerden alıyordu, mesela odasına her gün giren güneş ışığı. Şair tamamen karanlık bir ortamdan ışığa geçişi sembolik olarak çok iyi anlatıyordu. İşte bunlar karşıma "Pitch.Black.Effects" ismini çıkardı. Albüm isminin yanı sıra,  "Schwarzes Licht" tüm bu hikâyeyi anlatıyor. Arta kalan anlatılamayan kısım da kapak çalışmasına yansımış durumda. (Sinan: bu açıklamadan sonra kapağa tekrar bakınca daha bir lezzetli geliyor)

Callenish Circle tarihine baktığında, hayallerinin tamamen gerçekleştiğini düşünüyor musun? Yoksa daha mı ötesi oldu? Bu kadar başarı bekliyor muydunuz daha işin başındayken?
Dünyadaki en iyi grup değiliz ama yine de çok güzel işler yapmış bir grubuz. Birçok tura çıktık, Wacken Open Air ve Ozzfest gibi büyük yaz festivallerinde çaldık. Mekisa'da turneye çıktık. Bunların hepsi gösteriyor ki yaptıklarımızın bir değeri varmış. On yıl önce, bu kadarını yapacağımızı hiç hayal edemezdim. Sanırım bu grupta bu kadar uzun süre kalacağımı bile düşünmezdim.

Bir röportajda Metal Blade'e çok şey borçlu olduğunuzu söylemişsiniz. Sizin için ne faydaları oldu?
Metal Blade firması ile anlaşma imzalamadan önce, enerjimizin çoğu olayın "business" kısmına gidiyordu. Bu konuda çok sıkıntılı birkaç yıl geçirdik. Metal Blade ile anlaştığımızdan beri promosyon, dağıtım ve kayıt bütçeleri ile ilgili her şey çok iyi düzenlenmiş durumda. Kısacası, eğer iyi bir firmayla birlikteysen, bir müzisyenin odaklanması gereken neyse ona odaklanabilirsin: müzik yapmak.

Türkiye ve Türk gruplar hakkında bir şeyler biliyor musun?
Bizim ülkemizde Türkiye dost canlısı insanlarıyla güzel bir tatil ülkesi olarak biliniyor. Türkiye ile ilgili tek bağlantım da zillerim. Geçenlerde İstanbul zillere geçtim ve artık onları kullanıyorum. Gerçekten çok sağlamlar!

En iyi çaldığınız konserden bahseder misin?
Wacken müzikal olarak ele alındığında en iyi performansımız değildi ama şu ana kadar verdiğimiz en iyi konserdi.

Sorularım bu kadardı Gav. Teşekkür ederim. Bir şeyler eklemek istiyor musun?


Gruba olan ilgin için çok teşekkür ediyorum. Türkiye'de konser vermeye çok sıcak bakıyoruz. Callenish Circle ile ilgilenenler için resmi web sitemiz www.callenish-circle.com ve myspace alanımız www.myspace.com/callenishcircle linklerini hatırlatayım. Şerefe!!!


Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: