SÖYLEŞİ

Bury Your Dead Röportajı

Benan Erdoğan - 27 Ocak 2006

Majör grupları bir yana dursun, Amerikan underground Metal ortamları da inanılmaz sesler yükseltmeye devam ediyor. Son yıllarda hızla yayılan Metalcore trendi sayesinde yeraltından sıyrılıp isim yapan birçok grup var. İşte bunlardan biri olan Hardcore çetesi Bury Your Dead ile arkadaşımız Benan Erdoğan görüştü.

Kısa süreli kariyerlerine rağmen Ozzfest tecrübesine de sahip olan grubun gitaristi Rich Casey soruları yanıtlayan isimdi.

Selamlar "Cover Your Tracks" adlı albümünüzün ardından bir konser albümü çıkardınız. Bu albüm hakkında ve genel olarak grubun şu an neler yaptığıyla ilgili bir şeyler söyleyebilir misin?
Geçtiğimiz yaz uyandırdığımız ilgiden biraz olsun yararlanabilmek adına çıkardık "Alive" adlı bu konser albümünü. Ve tabii ki yeni fanlara Bury Your Dead konserlerinin nasıl geçtiği hakkında iyi bir örnek sunmaktı amacımız. Şu sıralarda ise grup yeni albüm kayıtları üzerinde çalışıyor ve bahar aylarında çıkacağımız yeni turne için hazırlıklar yapıyoruz.

İlk albümünüz; şimdiki firmanız Victory Records'a nazaran daha küçük bir şirket olan Eulogy Recordings tarafından piyasaya sürülmüştü. Victory Records'un sizin tarzınızdaki gruplar için majör firmalar gibi çok çalıştığını görüyoruz. Geçtiğimiz yaz birçok festivalde yer aldınız. Sizce Eulogy Recordings bu tarz olanakları sağlayabilir miydi size?
Eulogy de bu tarz imkânları sağlayabilirdi. Firma sahibi gruplarını kademe atlatacak imkânlara sahip aslında. Fakat biz Victory'e geçmeden önce her şeyimizi kendimiz hallediyorduk. Merchandising, menajerlik, booking gibi konular hep benim tarafımdan hallediliyordu. Şimdi Victory'de işler biraz daha kolaylaştı ama yanlış anlamayın. Hala yapacak çok iş var.

Gruptaki hemen herkes farklı gruplarda da yer almış müzisyenler. Bury Your Dead ilk olarak Hamartia adlı grubun yan projesi olarak görünüyordu fakat son zamanlarda bir turne grubu oldunuz bile. Hala diğer gruplara zaman ayırabiliyor musunuz? Devam ediyor mu diğer gruplar?
Diğer gruplara için çok az zaman ayırabiliyoruz. Birkaçımız eski gruplarından arkadaşlarıyla elektronik tarz takılıyorlar fakat onun dışında tüm zamanımız Bury Your Dead'e gidiyor.

Geçtiğimiz yıl Ozzfest'te yer alan gruplardan biriydiniz ve söylentilere göre de Iron Maiden'a olaylı konserde yumurta atanlardan biri de B.L.S. elemanlarıyla birlikte sizmişsiniz. Bu konu hakkında daha önce açıklamalar yaptınız fakat bir kez daha kendi ağzınızdan öğrenebilir miyiz durumu?
Bury Your Dead efsanevi Iron Maiden'ın hayranıdır. Hepimiz Kelly'nin yüzüne karşı reddettik bu olayda yer almayı, zira dünyanın en büyük iki Metal devi arasında kalmayı istemezdik. Fakat sonradan bizi Hollywood Undead adlı grubun elemanlarıyla karıştıranlar olmuş. Osbourne'lara Ozzfest'te bize yer verdikleri için, Iron Maiden'a da Heavy Metal yollarına döşedikleri kaldırımlar için teşekkür ediyoruz.

Hatebreed'in Victory Records'tan ayrılıp Universal'e geçmesinin ardından, siz Victory'nin yeni Hatebreed'i olarak adlandırılıyorsunuz. Bu tarz karşılaştırmalar sık sık yapılıyor. Bu bağlamda kendinize yakın hissettiğiniz ya da ilham aldığınız gruplar var mı?
Sevendust, Slipknot... Bunların dışında ise biz müziğimizi yapıyoruz ve ortaya ne çıktığına bakıyoruz.

"Cover Your Tracks" albümündeki tüm şarkılar Tom Cruise'un oynadığı filmlerin isimleriyle aynı. (Top Gun, Vanilla Sky, Eyes Wide Shutvs) Tom Cruise hayranı olmanızdan kaynaklanan bir saplantı mı bu yoksa kendisiyle dalga geçme amaçlı yapılmış bir şey miydi?
Hayır, kesinlikle dalga geçmek amaçlı değil. Bakın, o bu piyasanın içinde çok uzun zamandır var ve o bir erkek seks ikonu. Biz de bu piyasada olabildiğimiz kadar uzun süre olmaya çalışacağımızı, sevdiğimiz müziği yapacağımızı söylemeye çalışıyoruz. Ayrıca Mat kesinlikle Tom'u çok sever.

Şarkı sözlerinizi kim yazıyor? Sözlerin bazıları birçok kişiyi olduğu gibi beni de etkiledi. Mesela tahminimce "Color Of Money" ve "Magnolia" gerçek olaylardan esinlenerek yazılmış. Şarkılar aile ya da arkadaş çevreleriyle mi ilgili?
Şarkıların çoğu Mat tarafından yazılıyor. Bazılarını da Slim yazdı. Tüm şarkılarımız gerçek yaşam olaylarından esinlenerek yazılmıştır.

Bury Your Dead ve Hatebreed gibi gruplar seyirci kitleleriyle daha sıcak bir ilişki içindeler. Bunu canlı albümünüzden de görebiliyoruz. Seyirciler adeta bir koro gibi sizinle birlikte şarkılara eşlik ediyorlar hep birlikte. Between The Buried And Me veya Dillinger Escape Plan gibi gruplardan daha anlayışlı olmanızdan mı kaynaklanıyor bu?
Şimdi, bir kere biz o gruplardan farklıyız kesinlikle! Çocuklar onların konserlerinde de gruba eşlik ediyorlar fakat biz grup olarak seyircilerle iç içe olmayı seviyoruz. Mümkün olduğunca karmaşık ortam olmasını sağlıyoruz. Başka türlüsünü istemiyoruz. Seyirciler ve bu ortam olmazsa biz de sahnede olmayız çünkü. Eğer sahne ile seyirci arasında bariyer varsa bile seyircilere yakın olabildiğimiz kadar yakın bir şekilde çalmaya çalışıyoruz.

Birçok Hardcore/Punk dinleyicisi old-school grupların politik tavırlarından uzaklaştığını ve içi boş hale geldiklerini düşünüyorlar. Hatta yeni grupları bu yüzden sevmeyenler de var. Bu konu hakkında ne düşünüyorsun?
Kimseyi yargılayamam. İnsanlar kendilerini mutlu eden şeyleri yapsınlar.

Sorularım bunlardı. Okuyuculara söylemek istediğin son şeyleri alalım. Teşekkürler.
Bury Your Dead'in yaptığı şeyi desteklediğiniz ve bu şeyi yapmamıza imkân sağladığınız için teşekkür ederiz. Umarım herkes için işler yolundadır ve 2006'da konserlerde görüşmek üzereTeşekkürler

www.buryyourdead.com
www.axisfabrix.comYazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: