SÖYLEŞİ

Alt Röportajı

Sadi Tirak - 31 Ekim 2006

"Şarkı sözlerinde ve müziğimizde insanları düşünmeye itiyoruz. Onları ısrarla bir yerlere çekmeye çalışıyoruz."

Bir önceki sayımızın albüm tanıtımları köşesinde yer verdiğimiz İstanbullu grup Alt'ın müzikleri o kadar derinime işlemiş durumdaydı ki, kendileri ile bir röportaj yapma fikri oldukça cazip geliyordu son zamanlarda. Grubun kurucu ikilisi Orkun Tüzel ve Okan Sargın da bu talebimizi kabul ettiler ve ortaya bu röportaj çıktı. Bu röportajı okumadan önce www.altmosfer.com adresli sitelerinde paylaşıma açtıkları "İkinci Dönem" adlı albümlerini dinlemenizi öneririm. Albümü çoktan hatim etmiş olanlar... Sizi şöyle alalım...

Selamlar Orkun. "İkinci Dönem" adlı albümünüzü internet siteniz üzerinden yayınladınız. Öncelikle böylesine güzel bir albüm ortaya çıkarmış olduğunuz için sizi can-ı gönülden tebrik ediyorum. Peki, neden CD olarak basılmadı bu albüm? Gelecekte böyle bir plan var mı veya?
Orkun: Uzun bir kayıt döneminden çıkmıştık. 1-2 şirketle görüştük. Genel kanı 6 şarkılık bir albümünün basılamayacağı yönündeydi. Biz ise bıkmıştık. O yüzden albümü birgün CD formatında satışa sunarız düşüncesiyle internet üzerinden yayınladık. Artık şirketlerle görüşürken daha dezavantajlı durumdayız. 6 şarkıdan oluşan, internetten yayınlanmış bir albümün basılma şansı şu piyasa şartlarında yok gibi ama söylenecek pek bir şey yok. Böyle bir yolu seçmiş bulunduk.

Okan: Büyük firmaların prodüksiyonlarının bile ne kadar komik rakamlar sattığını biliyoruz, şirketlerin içinde bulunduğu durumu anladığımız için albümü fazla bekletmeden sunmanın doğru olacağını düşündük. Sonuçta bu bir geçiş dönemi ve ileride şirketler de toparlandığında sonraki albümün CD olarak da ulaşmasını istiyoruz dinleyicilere. Ayrıca bu albümün de CD olarak basılması benim hala kafamda İleride inşallah gerçekleşir

Albüme yönelik genel tepkilerin ne yönde olduğunu öğrenebilir miyiz? Sizi şaşırtan düşünceler oldu mu hiç bu süreçte?
Orkun: Albümü yayınladıktan sonra bir süre insanlardan pek tepki alamadık. Bu beni biraz düşündürdü fakat sonraki dönemde oldukça iyi tepkiler alamaya başladık. İnsanların şarkıları anlaması ve benimsemesi zaman alıyor. İnternetten yayınlamak işimize yaradı. "İkinci Dönem" oldukça geniş bir kitleye yayıldı. Gelen tepkiler sitemizin ziyaretçi defterinde de okunabilir. Muhtemelen kalıcı bir iş çıktı ortaya. Başlarken de hedefimiz buydu.

Albümün kayıt dönemlerine geri dönmek gerekirse Bizlere o günlerden, şarkıların yaratılmaya başladığı o anlardan anlatmak istediğin neler olabilir? Albümün zor bir dönem içerisinde yaratıldığını duymuş, okumuştuk. Neydi bunun sebepleri?
Orkun: Albümün adının "İkinci Dönem" olmasının sebebi bu şarkıların "Aç Kanatlarını" demosundan sonraki dönemde yapılmış olması ve müziğimizde yeni bir dönemi simgelemesiydi. Bu albümdeki şarkıları yaparken kendimizi yeni yeni tanıyorduk ve tarzımız oturuyordu. Stüdyoda birlikte zaman geçiriyorduk ve daha fazla paylaşıyorduk. Daha sonra kayıt dönemi başladı. Bu dönemi daha çok Okanla ben yaşadık. Uzun sürmesinin birçok sebebi vardı. Şimdi bunları düşünmek bile yorucu. Kısaca her şeyiyle bir albüm yapmayı öğrendik. İmkanlar yüzünden birkaç farklı mekanda çalışma gerekliliği, tecrübesizlik, hayatımızdaki sıkıntılar yüzünden sürekli yaşanan motivasyon kaybı, fazla mükemmelliyetçi davranma vb. sebeplerden işler uzun sürdü. Acılı bir şekilde çok şey öğrendik.

Şarkılarda vurgulamak istediğin temaları teker teker bizlere aktarabilir misin? Her birinin ayrı anlamları olmalı sizin için de Özellikle "Sen"in ve "Kaktüs"ün ortaya çıkmasına sebep olan duygu ve düşünceleri ve o duygu ve düşüncelerin ortaya çıkmasını sağlayan sonuçları merak etmekteyim. Mesela "Kaktüs"ün adına nasıl karar verdiniz? Ya da "Mor ve Kızıl"da aslen kimleri anlatıyorsunuz?
Orkun: Şarkı sözleri genelde kişisel tecrübelerle ilgili. Anlatılanları temalar ya da duygular cinsinden formülize etmek zor ama genelde zor ve yaralayan durumları konu alıyorum diyebilirim. "Sen" ve "Kaktüs" biribirinden oldukça farklılar. "Sen", gün içinde yaşanan kısa süreli platonik aşkları anlatıyor. Bence hayatımızın önemli anları bunlar. Kırılma noktaları.. Genelde o kişiyle konuşamıyor olmak ise herkesin sorunu. Sonuçta "Sen" şarkısı doğdu bu konudan. "Kaktüs" ise daha çok iç dünyaya yönelik bir şarkı. Delirmenin eşiğinde hissedilenleri anlatıyor. Sözleri ben yazdığım için şarkı isimlerini de genelde ben koyuyorum. Kafamdaki kaktüs imgesi, şarkıdaki ruh hali için iyi bir simgeydi benim için. İsim böyle çıktı. "Mor Ve Kızıl"da anlatılan kişiler belli formatlarda giyinerek bir çevre içinde kabul görmeye odaklı yaşayan tüketim gençliği 

Bundan sonraki şarkılarınızda da sözler karşı cinse yönelik olmaya devam edecek mi? Yani  sadece aşk eksenli şarkılar üzerinde mi yaratıcılığınızı sınamaya devam edeceksiniz?
Orkun: Direk olarak aşk ekseninde olduğumuzu düşünmüyorum. Hatta çoğu grubun sözlerine göre ALT'ın şarkı sözleri fazlasıyla kişisel ve iç dünyaya dönük. Karşı cinsle ilgili şarkılarda da özlem, ulaşamama, bazı şeyler için geç kalma gibi durumlardan bahsediliyor ama bunlar "Love Song" mantığında şarkılar değil bu yüzden aslında tam tersi yönde yaratıcılığımızı sınıyoruz.

Okan: Sanırım ben de genel olarak kendimi yaralayan gerçek ya da hayali anları dondurmaya ve bir çeşit dönüşüme yönelik bir sınama var. Şarkılar üzerine emprovize yaptığımız anları düşündüğümde Fakat bu çok da bilinçli olmuyor.

Müziğinizde hüzün ve aynı zamanda da huzur veren bir sadelik olduğunu düşünüyorum. İşi müzikal boyutta ele alacak olursak, tarzınızı nasıl ortaya çıkardınız ve artık oturttuğunuz ve o yolda devam edebileceğiniz bir sound olduğunu düşünüyor musunuz?
Orkun: Tarzımız zaman içinde kendiliğinden stüdyoda ortaya çıktı. Giderek kendimizi ve birbirimizi tanımamızla ilgili. Kendimize has bir sound yakaladığımızı düşünüyorum, eğer ALT sorunsuz devam ederse değişimler de yaşanabilir. Çünkü hepimiz değişiyoruz. Aslında Radiohead'deki gibi radikal değişimlere soğuk bakmıyorum. İhtiyaç duyarsak neden olmasın fakat şu an memnunuz.

Okan: Bence daha çok başındayız her şeyin, ama yaptığımız parçalarda bir bütünlük aradığımızdan bu sound'a tarz olarak yansıyor Bu arada Orkun'un vokal olarak kendisini keşfetmesinin yansımalarının bir sonraki albumde ciddi olarak fark edileceğini hatta albüme damgasını vuracağını düşünüyorum.

Battle Of The Bands'da birincilik kazanan "Siyah" adlı şarkınız ile duyulmuştunuz ilk olarak. Ve şuan o şarkınız Alt denince insanların aklına gelen ilk şarkı konumunda. Birçok kişinin favori Alt şarkısı "Siyah". Peki, sizin için neler ifade ediyor o şarkı?
Orkun: Grubun diğer üyelerini bilmiyorum ama benim için diğer şarkılardan çok farklı değil hatta gördüğü ilgi yüzünden biraz soğudum bile diyebilirim fakat konserlerde bizle çok alakalı olmayan insanlar bile şarkıyı bildiği için çalması zevkli...

"Başka neyimiz var ki hayallerden?" Bu albümdeki sanırım en vurucu anların yaşandığı bölüm bu soruyu sorduğunuz/sorduğumuz an... Karamsarlık ve hayaller ile ilgili genel görüşlerini öğrenebilir miyim? Zira bu iki kavram da müziğiniz için önemli birer konum teşkil ediyor bence.
Orkun: Şarkı sözlerinde ve müziğimizde insanları düşünmeye itiyoruz. Onları ısrarla bir yerlere çekmeye çalışıyoruz.. Konuları itibariyle şarkılarda bir rahatsızlık ve haykırış var. Ulaşılamayan hayallerden bahsediliyor. Bütün bunlar ALT'ın müziğe bakışıyla ilgili. Çok farklı yaklaşımlarda olan insanları da dinliyoruz. Ama biz böyle yapıyoruz ve sonuç olarak karamsar bir grup olarak gözüküyoruz. Fakat bu karamsarlığa ters düşen bir şey var. Bazı şarkılarda vurgulanan şey umut. Yani her şarkı kendi içinde tartışılabilir. Kendi adıma konuşursam sadece karamsar olduğumu söyleyemem, daha çok romantik olduğumu söyleyebilirim. Yani bazen karamsar ve huzursuz bazen umut dolu bir hayalperest...

Grubun adına nasıl karar vermiştiniz? Nereden geliyor bu "ALT" ismi?
Orkun: Bir ara grup ismi arıyorduk ve aklıma ALT ismi geldi. Kısa ve sade olması ve birçok anlam yüklenebilmesi bakımından bu ismi benimsedik. O zamanlar İstanbul dışındaki Güzelyalı semtinde çalışıyor oluşumuz da bunda etkili. Kendimizi gerçekten bir şeylerin dışında ya da altında (underground) hissediyorduk.

Müzikal etkileşimleriniz arasında kimleri gösterebilirsin? Ben özellikle A Perfect Circle tarzı bir hüzün duygusu seziyorum şarkılarda "Kırılgan Melek"in sözlerini ithaf ettiğiniz Alice In Chains'in geçtiğimiz yıllarda kaybettiğimiz vokalisti Layne Staley hayranlığınız da ortada
Okan: N.I.N., A Perfect Circle, Alice In Chains Beraberken dinlediğimiz gruplar Orkun'un geniş bir arşivi var ve bize dinletmekten, biz de onun getirdiği albümleri dinlemekten büyük zevk alıyorduk "İkinci Dönem"de. İçten, samimi müziklerden hoşlanıyoruz. Zorlama olmayan Sanırım böyle bir ortak payda var dinlediğimiz işlerde

Şarkıları yazarken, "konserlerde bunları söyleyince kendimi kötü hissedebilirim" endişesi yaşadığın oldu mu? Konserlerde bu şarkıları seslendirirken o şarkıları sana yazdıran günlere geri dönüp o negatif duyguları tekrar yaşamak duygusu korkutuyor mu seni hiç?
Orkun: Hayır böyle bir endişe yaşamadım. Sadece yeni bir şarkı yaptığımızda onunla ilgili duygular daha taze olduğu için daha çok keyif aldığım oldu. Duyguların en yoğun yaşandığı an şarkı fikri aklınıza geldiği zaman oluyor genelde. Bazı şeyler hissediliyor ve yavaş yavaş fikirler şarkıya dönüşüyor. Bundan sonra defalarca aynı şarkıyı söylüyorsunuz. Bu yüzden konserlerde şarkıyı söylerken onun duygusunu tekrar yakalayabilirsem kendimi şanslı hissediyorum o kadar. Onun dışında kendimi kötü hissetme gibi bir durum olmuyor sadece tatlı bir burukluk oluyor eğer havasına girebilmişsem. 

Müzik dışında hayatlarınızda neler var? Öğrencilik hayatı devam ediyor mu?
Orkun: Kafamda hala en çok yer kaplayan şey müzik, fakat bir yerden sonra başka şeylerin önemini anlıyorsunuz. Artık vaktimi arkadaşlarımla daha güzel geçirmeye çalışıyorum. Bir yandan İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünde yüksek lisans yapıyorum.

Okan: Askerden yeni döndüm, hayatımı kazanmak için bir işe girmem gerekiyor. Mühendislik işi olacak herhalde.

Peki, yerli gruplardan kimleri takip ediyorsunuz ve hangi yerli gruplar Türk Rock piyasası içerisindeki favorileriniz?
Okan: Bence sound ve teknik olarak artık gruplar cok gelişti, Battle of the Bands 2006'da dinlerken genç grupları keşke ben de zamanında böyle çalabilseydim, bu rahatlıkta sahnede olabilseydim dedim kendime. Yine de piyasaya baktığım zaman beni çarpan bir grup yok. Mor ve Ötesi'nin bazı parçaları dışında Dinleme ve takip etme içgudüsü de yok aslında. Sanırım biraz yorgunluk var, Replikas grubundan çıkan bir yan proje, şu sıralar en çok sevdiğim albüm (Reverie Falls On All). Manga ve Ayyuka diyebilirim beğendiğim diğer gruplar olarak Farklı özellikleriyle Ve bir de Asfalt Dünya tabi iki

Orkun: Aslında son zamanlarda yerli grupları takip etmeye başladım. Geçenlerde Kafabindünya'yı izledim ve baya sevdim. Onun dışında yerli grupların konserleri açısından Peyote'de güzel bir ortam var. Buz, iyi gözüküyor ama hala çok dinleyemedim. Duman'ı her zaman sevdim. Hakan Kurşun'un "Kütle" albümünün de yeri ayrı. Eskilerden de Climb, çıtayı yükseltmiş olan önemli bir grup. Aslında son dönemde çıkan ve sert müzik yapan grupların hiçbiri bence onun olgunluğuna ulaşamadı.

Grup olarak bundan sonraki ilk hedef olarak neyi gösteriyorsunuz? Gerçekleştirmek istediğiniz öncelikli planlarınız nelerdir?
Okan: Sanırım en öncelikli planım(ız) yeniden müzik yapmakYeniden bir arada ortak bir kimya yakalamak Gerisi gelir nasil olsa

Orkun: Okan'ın askerde olduğu dönemde Ömer arkadaşımız bize yardımcı oldu ama sadece konser vermekle yetindik. Yeni dönemde nelerin değişeceğini ben de merak ediyorum.

Sorularım şimdilik bu kadar. Eminim ki o güzel müziğiniz devam ettiği sürece sizinle daha çok kez karşılaşacak, daha birçok kez röportaj yapacağız. Söylemek istediğiniz son sözler ile noktalayalım.
Okan: İgilenenler "İkinci Dönem"i www.altmosfer.com sayfamizdan indirebilir, altforum daki linklerden ayrıca siyah klibini de izleyebilirler. Altmosfer bizim içinde yeraldığımız bir dünya, tüm alt severleri bekliyoruz, son gelişmeler ve konserlerin tarihlerini  de altmosfer'de sürekli duyuruyoruz Delikasap'ın tüm ekibine teşekkürler!

Orkun: www.myspace.com/altweb de bir diğer linkimiz... Umarım yeni bir albümün ardından yine röportaj yaparız.  Delikasap'a başarılar...

Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: