SÖYLEŞİ

Adrenalin İle Röportaj

Aşiyan Kutlu - 13 Eylül 2012

Bu kez Grup Adrenalin ile beraberiz, onlarla aslında hiç tercih etmediğim bir şekilde bu röportajı gerçekleştirdik, ilk defa mail yoluyla röportaj yaptım. Bana göre bu şekil pek samimi, sıcak olmuyor. Neyse her şeyin bir ilki varmış, buyurun işte ilk mail röportajım… Keyifli okumalar efendim…

Aşiyan: Biliyorum bu soru çok klasiktir fakat bu röportajı okuyan ama sizi tanımayanlar için kısaca Adrenalin grubunu anlatır mısınız, nasıl ve ne zaman kuruldu, grupta kimler var v.s gibi?

Adrenalin İle Röportaj

Adrenalin Umut:1997 yılında üniversiteye başlamıştım. Tabii ki her müzisyen gibi bende hemen bir grup kurdum. O zamanlar sürekli trio, yani 3 kişi olarak sahne alıyorduk. Grup elemanlarında da sürekli değişiklikler oldu. Birçok festivalde ve organizasyonda yer aldık. Eğitimimiz tamamlanınca, biraz da şehir değişikliği nedeniyle müziğe ara vermek zorunda kaldık. Sonra ben Bosna Hersek'e gittim orada Lana ile tanıştım o da zaten bir grupta bas gitar çalıyordu. Sonra tekrar müzik yapmaya karar verdik ve Adrenalin bugünlere kadar geldi.

Aşiyan: Türkçe rock müzik yapıyorsunuz, ilk albümünüz 1 sene önce çıktı, peki neden hala Adrenalin tam olarak bilinmiyor, tanınmıyor, eksik olan nedir sizce?

Adrenalin Umut: Aslında albümün çıkış tarihi kesin olarak aralık 2011 son haftası. Yani albümümüzün 8-9 aylık bir geçmişi var. Tabii ki bazı ufak sorunlar oluyor ama benim kişisel görüşüm 8 aylık bir grup ve albüm için gayet iyi durumdayız bence. P&R çalışmaları sürekli yapılıyor.

Lana: Ben de Umut'a katılıyorum. Biz zaten müziği istediğimiz/sevdiğimiz için yapıyoruz. Bazı şeyleri oluruna bırakmak daha güzel bence ki gelen olumlu tepkilerden de bunu anlayabiliyoruz. Sürekli dinleyicilerimiz artıyor. Ben iyi müziğin her zaman tanınacağına sevileceğine inanıyorum. Her şey planladığımız gibi gidiyor zaten.

Aşiyan: Şarkı sözleriniz sadece "aşk"ı anlatıyor. Neden böyle bir tercih yaptınız?

Adrenalin Umut/Lana: Bence müzik kişisel durumları/sorunları anlatınca dinleyicide daha fazla iz bırakıyor. Bunu da özellikle yapmış değiliz tabii ki. Belki bizimde böyle bir dönemimize denk geldi. Ama şu da bir gerçek ki aşk her insanın hayatında çok özel bir yer tutuyor. Şarkılarımızda her dinleyen kendinden bir parça bulabiliyor.

Aşiyan: Albümden beklediklerinizi aldınız mı, tepkiler nasıl?

Adrenalin Umut&Lana: Çok güzel tepkiler alıyoruz .Müziğimizi çok farklı buluyor dinleyicilerimiz. Gitar sound'umuzu çok beğenenler var. Vokallerimizi çok beğenenler var. Vokal melodilerin çok akılda kalıcı olduğunu söylüyorlar. Ama en çok söylenen batılı anlamda farklı bir sound'umuzun olduğu. Zaten bizimde en büyük amacımız bu. Önce müziğimizle farklı, alternatif olmak. Buradan prodüktörümüz Levent Bey 'e de çok teşekkür ediyoruz. Çünkü sound'umuzun bu şekilde ortaya çıkmasında kendisinin çok büyük katkıları var.

Aşiyan: Yeni albüm çalışmaları başladı mı, yoksa bir süre sadece ilk albümün tanıtımı v.s için konserler şeklinde mi devam edecek siniz?

Adrenalin Umut: Yeni albüm çalışmalarına başlamadık. Şu an ilk albümümüzü tanıtmak amaçlı projeler yapıyoruz. Ama müzik hiç yerinde durmuyor. Sürekli yeni besteler yapıyorum. Muhtemelen önümüzdeki yaz 2.albüm kayıtlarına başlarız.

Lana : ilk albümümüzü tanıtmak için daha yapılacak çok şey var. 2.klip çekimlerine başladık, 3.ve 4. klibi de düşünüyoruz. Sonra çok konser vermek istiyoruz. Önce bu düşündüklerimizi gerçekleştirelim sonra 2.albüm.

Aşiyan: Albüm temasını nasıl oluşturuyorsunuz, bir proje dahinde mi, yoksa hadi oturup şarkı yapalım, aklımıza nasıl eserse öyle şeklinde mi?

Adrenalin Umut: Albüm teması için özel bir çalışmamız tabii ki oluyor.Fakat şarkılar açısından durum biraz daha farklı. Şarkıları ben besteliyorum. Doğal olarak oluyor bu. Bazen aylarca hiçbir şarkı çıkmıyor bazen 1 ayda albümün yarısı çıkıyor. Müzik acayip bir şey. (gülüyor)

Lana: Umut şarkıları getirir. Birlikte üzerlerinde çalışırız. Aranje şarkı sözleri riffler vs. Sonra kayıtlar ve en son albümün kapak dizayn ve fotoğraflarına karar veririz. Hepsi çok heyecan verici keyifli çalışmalar oluyor.

Aşiyan: Bosna-Hersek'de bir konseriniz olmuş, yurt dışı ile ilgili başka projeleriniz var mı yakında?

Adrenalin Umut/Lana: Evet Bosna Hersek konserimiz süper geçti. Biz grup olarak albüm öncesi hem biraz dinlenelim tatil yapalım hem de şarkılarımızın üzerinde biraz çalışalım diye gittik. Orada yerel bir grup bize birlikte konser teklif etti. Bizde kabul ettik. Çok iyi bir organizasyon yaptılar. Şehrin her yerine afişler asıldı.Tv ve radyolarda röportajlar verdik. Bir de Türkiye'den bir grup gelmiş denilince katılım çok yüksek oluyor. Bunda Türk dizilerinin etkisi de çok büyük tabi (gülüyor). Sonbaharda Hırvatistan ve İngiltere konserleri olacak. Tarihler netleşince web sayfamızdan paylaşacağız.

Aşiyan: Gelecekte ki planlarınız nedir, nerelere kadar ulaşmak niyetinde siniz?

Adrenalin Umut/Lana:Biz müziği çok sevdiğimiz çok istediğimiz için yapıyoruz. Şarkılarımızı paylaşmak, insanların beğenmeleri kendilerinden bir şeyler bulmaları bizleri çok mutlu ediyor. Müzik kariyerimizi yapabildiğimiz kadar ileri götürmeyi planlıyoruz. Ama ileride İngilizce bir albüm kaydetmek ve Dünya'ya açılmakta planlarımızda var. Bakalım hep birlikte göreceğiz bunları. (gülüyor)

Aşiyan: Yaşlarınız oldukça genç diye biliyorum, günümüzde yaşanan güncel olaylarla ilgili gençler ne düşünüyor, onları temsilen söylemek istedikleriniz var mı?

Adrenalin Umut/Lana: MAKE LOVE NOT WAR!!!!

Aşiyan: Doğuda yaşanan çatışmalar, hemen hemen her gün 1-2 ölüm haberi, bazen bu sayı daha da fazla oluyor, en son Gaziantep'te üzücü şeyler yaşandı ve tüm bunlar karşısında insanlar kendilerince tepki gösteriyorlar sosyal medya ortamında. Bazıları da "sosyal medyada vatan kurtarılmaz" diyor. Siz ne düşünüyor sunuz?

Adrenalin Umut/Lana: Grup olarak politik ve politik/güncel olaylarla ilgili yorum yapmak genellikle tercih etmediğimiz bir durum. Hayat çok kısa, yaşanacak o kadar çok güzel şey var ki. En basitinden müzik var. Yaşananlara bizde çok üzülüyoruz. Ayrıca sosyal medyanın gücü inanılmaz. Her şeyi anında paylaşabiliyorsunuz, haber alabiliyorsunuz vs. ki; bunların içinde protesto etmek veya bir yorumda bulunmakta var. Sosyal medyada her şey yapılabilir.

Aşiyan: Öne çıkan, ünlü, müzisyenlerin, ya da müzik gruplarının "örnek" olması gerektiğini düşünüyor musunuz?

Adrenalin Umut:Düşünmüyorum açıkçası. Herkes istediği gibi yaşamalı bu hayatta. Normal yaşamda mesleği ne olursa olsun herkes istediği gibi giyinebilir, düşünebiliri vs. Müzik ile uğraşanlar daha ön planda oluyor tabii ki. Ama kimseye örnek olmak gibi bir zorunluluk yok. Relax (gülüyor)

Lana: Bende düşünmüyorum. İnsanlar tabii ki her zaman bir şeylerden etkileniyorlar. Fakat etkilendiği şeylerden yola çıkarak kendi hayat tarzlarını oluşturuyorlar. Kimse kimsenin kopyası olmamalı zaten.

Aşiyan: Son olarak sizi dinleyenlere, takipçilerinize neler söylemek istersiniz?

Adrenalin Umut/Lana: Aslında bu sorunun cevabı albümümüzde saklı (gülüyor). Bizleri dinleyerek Adrenalin'in dünyasına katılabilirsiniz.Adrenalin'i hissedeceksiniz!!! Bizlere ulaşmak için http://www.facebook.com/adrenalinmuzik http://www.myspace.com/adrenalinmuzik http://www.adrenalinmuzik.com/Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: