MÜZİK ÖTESİ

Zühtü Bayar'ın son arzusunu gerçekleştirdik

Atlantisten Gelen Adam - 6 Mayıs 2011

Ve sevgili yoldaşım Alp Eren Doğan'ın içten ve kalpten desteği, sevgili Gökhan Yenice ağabeyimizin samimi ve değerbilir katkısıyla güzel insan Zühtü Bayar'ın son arzusunu gerçekleştirdik. Öncelikle; 23 nisanda kalabalık bir grup eşliğinde yapabileceğimiz etkinliği "hava muhalefeti" sebebiyle bir hafta ertelemek zorunda kaldığımızdan, tüm Zühtüsever ve rakısever kardeşlerimden özür dilerim ve fakat ben, Zühtü abi, Gökhan; sizin yerinize de bol bol içtik (En çok da Zühtü abi lüpletti Kuran hakkı için!!!

Zühtü Bayar'ın son arzusunu gerçekleştirdik

(Zühtü Bayar çok sevdiği Rakısını Fondip yaparken en sevdiği rock mecmuası Deli Kasap'ı okumayı da ihmal etmiyor. Dergileri gömmeyi teklif ettim ama yeğeni Gökhan Zühtü abinin okuduktan sonra başkasının okumasını isteyebileceğini söylediğinden orada bıraktık ama şişeyi gömdük!)

Alp Eren ile buluştuğumuzda Zühtü Abinin yakın bir akrabasının da bize eşlik edeceğini, böylelikle son görevimizin daha anlamlı olabileceğini söyleyip müjdeyi vermiştim: "Gökhan Yenice adındaki yeğeni de bize katılcak!"

Ve fakat bir sorun vardı ki Gökhan'ın ne telefonunu almıştık ne de adresini!!! Neyse ki dışardan gelmek isteyenler de olabilir diye son anda facebook grubumuza yazdığımız "Buluşma Yeri Fındıklı Parkıdır" ibaresi aklımıza geldi ve biraz sonra sevimli gülümseyişiyle Gökhan ile de tanışmış olduk...

Yazımın başlığının "Zühtü Bayar'ın son arzusunu gerçekleştirdik" olduğuna bakmayın, tamamen tesadufen, Zühtü abinin son dönemlerinde Gökhan'a da "Ulan Gökhan, mezarıma rakı dökecen değil mi!?" diye çemkirmesini mezarın başında Gökhan ile Zühtü abi konuşurlarken tesadüfen duydum. (Evet hem Gökhan hem de ben, mezarının başında Zühtü abi ile konuştuk ne var bunda!?)

Zühtü Bayar, seneler önce, sağlığında bana yarı şaka yarı ciddi söylediği bu talebini öz yeğeni Gökhan Yenice'ye yaşamının son anlarında da dillendirmişti. Dolayısıyla şu an gerçekleştirdiğimiz bu eylem daha da anlam kazanıyordu.

Zühtü ağabey annesi ve babası ile aynı mezara gömülmüştü. Sonuçta Bayar 60 yaşının üstünde olduğundan babasının -muhtemelen hacı olduğu gerekçesiyle- Gökhan'a "peder kızmasın bu yaptığımıza?" diye takıldım.

Büyük babanın "kulağı kesik"gillerden olduğunu öğrendiğimde ise bir parça rakı da O'na serpiştirmeyi ihmal etmedim!

Zühtü Bayar; güzel yaşadı.

Anısını yaşatacağız.

Zühtü Bayar'ın son arzusunu gerçekleştirdikYazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: