MÜZİK ÖTESİ

Venezuela'daki Spor Politikası ve Yurdum Motosikletçisi

Can Ali Erdal - 27 Ekim 2010


Bilindiği üzere Venezuela'da ülke yönetimini elinde bulunduran Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi'nin çok güzel bir uygulamasını sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu ne mi? Ülkede trafiğe açık olan büyük ve ağaçlarla kaplı olan bir cadde, pazar günleri halk yürüyüş, koşu, bisiklet, paten gibi sportif aktiviteleri rahatça yapsın diye günün belli bir saati arabalara kapatılıyor. İnsanlar topluca spor yapıyor, o kapanan caddede. Öncesinde olmasa bile böyle bir uygulama karşısında insanların spor yapma isteği üç katına çıkabiliyor.

Venezuela'daki Spor Politikası ve Yurdum Motosikletçisi

Spora sevk etmek için çok akıllıca bir yöntem bence. Düşünsenize bu uygulamanın aynısı Türkiye'de olsaydı, mesela her pazar Boğaziçi Köprüsü trafiğe kapatılsaydı, eminim oraya gelen insanların yarısından çoğu sırf "boğazda spor yapıyoruz" sevinciyle oraya gelir ve inanılmaz bir spora şevk yaşanırdı.

Ama bu olayın Türkiye'de, hatta İstanbul'da olması, tam bir hayal herhalde. Hasbelkader yerel yönetimlerden buna benzer bir uygulama çıksa eminim binlerce araba sahibi aşındırmadıkları mahkeme kapıları kalmazdı. O mahkemeye başvuran insanların yaptığı tek spor (aşk sporunu saymazsak!), arabalarında sigara içerken, dirseklerindeki fleksiyon (*) ve ekstansiyon (**) hareketleridir herhalde!

Bir de Türkiye'de şöyle bir abukluk olabilirdi; bisikletiyle, pateniyle veya kaykayıyla gelmek yerine, motosikletleriyle gelen insanlar! Sırf yol trafiğe kapatıldı diye illegal yöntemlerle motosikletlerini oraya getirir ve orada binmeye çalışan bir yığın insan çıkar! Bu absürt düşüncede olan bazı insanlarda gözlemlediğim diğer bir absürtlük ise kask kullanmamaları ya da kasklarını dirseklerine takmaları!

Venezuela'daki Spor Politikası ve Yurdum Motosikletçisi

  Hayatta ulaşabileceği en üst seviyeye ulaşmış bir insan! Kaskın nerede yahu!

 

Evet, yanlış okumadınız. Kasklarını başları yerine dirseklerine takan bazı motosiklet sahipleri var. Şöyle etrafınıza dikkatlice bakarsanız böyle kişileri görmeniz hiç de zor değildir. Düşünsenize saatte iki yüz kilometre hızla giden bir yarış motosikletinde, sürücü kafasına takması gereken kaskı dirseğine takıyor! Ee ne diyeyim? Saatte iki yüz kilometre hızla giden bir motosiklette, kaskı dirseğine takıyorsan "beyin" denilen, korumak zorunda olduğun bir organın yok demektir zaten!

Venezuela'daki Spor Politikası ve Yurdum Motosikletçisi

                              Bak bu insanlara, ne güzel takmışlar kasklarını!

 

Uzun lafın kısası, Venezuela'da uygulanan son derece güzel, sağlık açısından son derece faydalı olan bu politikayı hayata geçirdikleri için başta Hugo Chavez olmak üzere Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi'ni kutluyorum…

Venezuela'daki Spor Politikası ve Yurdum Motosikletçisi

(*): Düz durumda bulunan kolun, dirsek eklemi tarafından bükülmesi.
(**):Bükülü durumda bulunan dirsek ekleminin, tekrar başlangıç seviyesine gelmesi.
Not: Fleksiyon ve ekstansiyon hareketleri sadece dirsek eklemi için değil, her eklem için geçerlidir.Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: