MÜZİK ÖTESİ

Türkiye Punk Tarihi ve Yeraltı Kaynakları Hakkında...

Murat Arda - 14 Eylül 2008
Yerli Punk Rock ve Yeraltı Hareketinin resmi kayda geçmiş ilk bilimsel çalışması olarak nitelendirebileceğimiz "Türkiye'de Punk ve Yeraltı Kaynaklarının Kesintili Tarihi 1978-1999" kitabının internet sitesi hayata nihayet geçebildi.

Kitap ile ilgili yorumlarınızı, kitabın gelişmiş baskısına yapabileceğiniz katkıları, Punk komünitesi ile irtibat ve eleştirilerinizi sunabileceğiniz bir platform olarak görebileceğiniz web sayfalarında şunları söylüyorlar:

"80'lerde ve 90'larda Türkiye'deki Punk hayatı ve kendi Punk tarihi üzerine söyleyecek sözleri olan, zaman ve yer darlığı ile yer veremediğimiz, ulaşamadığımız, unuttuğumuz veya es geçtiğimiz kişi ve gruplar elbette olmuştur.

Yeni projelere ışık tutması açısından kitapta "eksik" olduğunu düşündüğünüz konuları paylaşmanızı bekliyoruz..."   http://www.turkiyedepunkveyeraltikaynaklarininkesintilitarihi.com/   http://www.myspace.com/turkiyepunktarihi

Sezgin Boynik ve Tolga Güldallı'nın yayıma hazırladığı bu muhteşem kitap, son zamanlarda ülkemizde yayımlanan en önemli müzik kitaplarından.

Devamının geleceğini müjdeleyebileceğimiz bu çalışmaların "gerçekten alternatif" yaşam tarzlarının geç de olsa ülkemizde de yaşandığının belgelenmesi açısından önemsenmesi gerekiyor.

"Punk rock", "heavy-metal", "hard-core" ve benzeri müzik kültürlerine yabancı olan müzikseverlerin dahi belki de -dünyanın en samimi karşı kültür hareketi- olarak değerlendirebileceğimiz ve 20. yüzyılın etki alanı en geniş müzik & sokak felsefesinin yurdumuzdaki aynası olduğunu düşündüğümüz bu çalışmaya kayıtsız kalmamasını tavsiye ediyoruz.Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: