MÜZİK ÖTESİ

Tanrı, Metalcidir!

Kobi Farhi - 7 Mart 2012

Türkiye Turnesi Sonrası Tekrar Merhaba

*Orphaned Land İstanbul'dan Eskişehir'e giderken yolda "Karlar üstünde İskandinav Black Metalcisi" pozu vermek için durduğunda.

Merhaba sevgili Delikasap okurları,

Buradaki son yazımdan bu yana bir süre geçti ama şimdi döndüm. Bazılarınızın bildiği üzere Orphaned Land Türkiye Turnesi'nden de yeni döndüm. Dört konserlik ufak bir turdu ve şu an evimde oturmuş size bu satırları yazarken kendimi harika hissediyorum çünkü "Orphaned Land Türkiye Anıları" koleksiyonuma yeni güzel parçalar ekledim. Bildiğiniz gibi, mevzu Türkiye olunca Orphaned Land olarak iyi vakit geçirmemiz çok doğal. Şu açıdan baktığınızda bu biraz garip görünse de; Kendini -nüfusunun %99'u müslümanlardan oluşan bir ülke olan Türkiye'de evinde hisseden İsrailli bir grup. Sanırım bizi eşsiz yapan da bu olsak gerek ve bunu söylemekten gurur duyuyorum:
Ev gibisi yok!
Türkiye'de doğmadım ama Türkiye benim ikinci evim. Türkiye'ye her gelişimiz ve çalışımız benim için mutluluk kaynağı ve bu seferki diğer seferlerden daha fazlaydı.
Çünkü ilk olarak Türkiye'de 4 konserlik bir turne planladık, Eskişehir'de ilk defa, İzmir'de ise 7 yıl aradan sonra ikinci defa çalacaktık. Bunun dışında tabi ki Ankara ve İstanbul şovlarımız da vardı.
İkinci olarak; İstanbul konserimizin bizim için başka bir amacı vardı.
Van depremini duyduğumda kendimi berbat hissetmiştim ve menajerimiz Derya şu ana kadarki en iyi fikir olan Van'a yardım için konser verip, İstanbul gelirinin tümünü Van'daki depremzedelere bağışlama önerisiyle çıkageldiğinde tabi ki kabul ettik! Turu ve yardım konserini anons ettiğimiz andan itibaren her yerden bir sürü karşılık aldık. Bazıları İsrailli bir grup olarak bizim neden Türkiye'ye yardım ettiğimizi soruyordu. Bu konuda hiç bir zaman neden yaptığımıza dair bir açıklama yapma gereği duymadım çünkü fanlarımız ve dostlarımızın bizi zaten tanıdıklarından emindim. Dolayısıyla tüm söylediğim şu oldu; Türkiye bize her zaman kendi ailesiymişiz gibi davrandı ve bizim de biraz da olsa karşılık verme şansımız varsa, bunu her zaman tüm kalbimizle yapacağız.
Bu tur başka bir takım iyi şeylere de vesile oldu, mesela Ürdünlü dostlarımız Bilocate turneye bizim ön grubumuz olarak katıldı. Ve ben Erkin Baba'nın muhteşem Fesupanallah'ının bir kısmını öğrendim, bunu İstanbul ve İzmir konserlerinde söyledim. Şarkı sözleri çok güçlüydü ve gelecek konserlerimizde şarkının tümünü söyleyeceğim, söz!Türkiye Turnesi Sonrası Tekrar Merhaba

*Grup Barış Ödülü'nü Ankara Hacıbayram Camii önünde aldı.
 

Ankara'da güzel bir sürpriz bizi bekliyordu; Başbakan danışmanlarından biri, milletvekili Sayın Hüseyin Tuğcu ile tanıştık ve elinden bir barış ödülü aldık. Bu bizim oldukça hoş bir sürprizdi ve bu nazik jestinden dolayı kendisine teşekkür ediyorum. Heavy Metal melodilerini takdir eden politikacılarla karşılaşmak güzel bir şey:) Neyse, bu harikaydı! Bugünlerde, kelimenin tam anlamıyla İsrail ve Türkiye arasındaki dostluğu ayakta tutmaya çalışan yegane elçiler gibi hissediyoruz kendimizi.
Türkiye'de İsrailli olarak, Ürdünlü şahane grup, Bilocate ile turlamak ve Lübnanlı bir dansçımız Johanna Fakhri'nin olması; bütün bunlar bizim her zaman yansıtmaya çalıştığımız, bir arada olabileceğimizin sadece ufak bir örneği. Biz gruplar, fanlar ve dansçılarla büyük bir aileyiz. Eğer biz bunu yapabiliyorsak, bizleri yönetenlerden de bunu yapmalarını tekrar tekrar isteyelim. Biz bu kardeşlik ve dostluğa dair mükemmel örneğiz ve eminiz ki hangi dinin Tanrı'sı olursa olsun, O da bu durumdan mutluluk duyar. Ve bu birlikteliğin başarılabildiği tek yer burası ise o zaman Tanrı kesinlikle heavy metal fanı!
Sizleri şimdiden çok özledik ve gelecek seferi sabırsızlıkla bekliyoruz!
Şerefe! Mucx! Türkiye'yi seviyorum!
Kobi Farhi
Orphaned Land
Türkiye Turnesi Sonrası Tekrar Merhaba

*Orphaned Land İstanbul konserinden.

****
Hello dear Delikasap readers,
It's been a while since my last time in here and now I'm back. As some of you might know, I am also just back from Orphaned Land Turkey Tour - which was a small tour with 4 gigs and now I am home, writing these lines for you guys and feeling great because I have added new good pieces to my "Orphaned Land Turkey Memories" collection. You know, having good time is usual for Orphaned Land, when it comes to Turkey. Although it may sound a bit strange when you think this way; An Israeli band feels like home in Turkey -a country that has 99% of the population consisting of muslims. I think this makes us unique and I am so proud of saying this;
There is no place like home!
I wasn't born in Turkey, but Turkey is my second home. I'm always thrilled to go back and play in Turkey and this time was even more than ever.
Firstly because we planned 4 shows, 1st ever in Eskisehir, and also in Izmir after 7 years since the last time. Besides that we also scheduled Ankara and Istanbul of course.
And secondly; Our Istanbul show had another purpose.
I felt terrible after I heard about the earthquake in Van and our manager Derya offered the best idea ever when she asked us to donate our fees and all incomes from the Istanbul concert to the VAN victims. Of course we accepted! After we announced the tour and charity show, we got many responses from everywhere and some questioned why we-as an Israeli band- were doing this for Turkey. I never needed to express why because I was sure that our fans/friends already knew us. So all I said was; Turkey has always treated us like family and if we have the chance to give a little bit back, we will always do it with all our love.
In this tour it also occurred some good things such as having our Jordanian friends Bilocate as the support band. And I started to learn Fesupanallah of Erkin Baba and tried a bit of that amazing song in our Istanbul & Izmir shows. The lyrics were stronger than ever and I promise in our next times to try and complete the whole song !
In Ankara we had a nice surprise when one of Prime Minister's advisor, Dr. Hüseyin Tuğcu met us and gave us a peace award, it was such a nice surprise and a very nice gesture and I want to thank Mr. Tuğcu for that, it's nice to see that some politicians also appreciate Heavy Metal tunes, or maybe it is our peaceful message :) Anyway, it was great! These days, we feel like we are literally the ambassadors of Israel in Turkey and the only ones that keep the friendship between the two countries alive.
Being Israelis in Turkey, and having with us a Jordanian great band (Bilocate) and a Lebanese belly dancer (Johanna Fakhri) was just the example of coexistence we always try to reflect. We are a one big family of bands, dancer & fans. If we can do it, let's ask again and again from our leaders to do it so. We are all the perfect example of brotherhood and friendship and we are sure that the God of all religions is happy. And if this is one of the only places that this coexistence is happening, then I am sure that God is a heavy metal fan!
We already miss you all so much and can't wait for the next time to come!
Sherefe! Mucx! Turkiye seviyorum!

Kobi Farhi
Orphaned LandYazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: