MÜZİK ÖTESİ

Taner Öngür'den festivalcilere mektup var

Taner Öngür - 19 Ağustos 2014

Selam dostlar, bu Burgazada Progresif Müzik Festivali, benim bir girişimimdi, başta Güven Erkin Erkal ve birçok dostun, özellikle katılan müzik gruplarının destekleri ve dayanışmasıyla, gerçekleşti.
Fakat, şimdi bu etkinliğe, festival adını koymaktan pişman oldum, çünkü festival deyince, kitlesel bir olay olarak anlaşılıyor galiba.
Hayal ettiğim sadece müzisyenlerin kendi aralarında, bu karanlık günlerde, felekten bir gıdımcık iyi anların yaşanmasını çalabilmekti.
Sonra, ne oldu ? Tam takip edememekle birlikte, adada bazı hoş olmayan küçük de olsa gerginliklerin yaşanması üzerine, resmi yetkililerin uyarısı ile ikinci gün konserlerimizi iptal etmek zorunda kaldık.

Taner Öngür'den festivalcilere mektup var

Tamam olabilir, çok büyük bir kalabalık olunca, bu mümkün olan birşey...
Fakat sosyal medyada, özellikle twitter'da, festivalin kendisinden, müzikten, yaşanan güzel anlardan değilde, festival alanı dışındaki, durumlardan, bizi ve festivali karalamaya çalışan, bazılarının müzik camiasından olduğunu bildiğim bazı rahatsız kişilerin (bonzaici gençlerinizi alın adadan gidin veya evimin önüne kustular vs...) tipinde provokatif çirkin yorumlarını okuyunca çok üzüldüm..

Herkes çöp dağlarından (abartılı bir şekilde) bahsediyor, elbette bu kadar kişi bir yerde toplanırsa çöp fazla görülebilir; festival olmasaydı da bu insanlar, hepimiz gibi günlük çöp üretimini zaten yapacaktı, hatta bazıları adanın kırık bira şişeleri ile dolduğunu yazıyor, festival mekanında sadece kutu bira tüketilmişti, bu şişelerin festivalle bir ilgisinin olmadığı ortadadır...

Şuraya bakın; festivali sadece çöp ve kırık bira şişesi, evlerin bahçesine kusmak olarak görüyorlar ve bunları yazanlar müzikle uğraşıyor, yazıklar olsun (bu çirkin yorumları yapanlar: Ahmet Birsay, Güvenç Dağüstün, Erdem Çapar, Levent Candas, Cem Refuse Resist gibi arkadaşlar), aslında festivale zahmet edip gelmediler bile, tabii ki sadece bunlar değil, bunlara çanak tutup, hemen ortalığı gaza getirmeye çalışan, sosyal medya rahatsızları da dolu, hepsini affediyorum, onlara barış ve sevginin daha tam olarak ölmediğini ve her an canlanıp ayağa kalkma ihtimalinin yüksek olduğunu hatırlatarak...

Neyse, ben artık festival ve progresif isimlerini kullanmıyorum, fakat bu grup sayfasının yapacağı birçok şey olduğu için ismin bu şekilde devam etmesini sağlayarak, her cumartesi, 3 veya 4 grubun katıldığı "paradisos sessions" (belki Paradisos Buluşmaları da olabilir) devam edeceğim...

23 ağustos cumartesi Golden Horn, Ferforje, Kutu ve Klan grupları sahne alacak. rahatsız adalılar da davetlidir..
herkese sevgiler saygılar..Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: