MÜZİK ÖTESİ

SONISPHERE 2010 / AYAR!!!

Seyda Babaoğlu - 1 Temmuz 2010

Hala ibret ve şaşkınlıkla takip ediyorum bana ait, kişisel bir fotoğrafın nerelere gittiğini! Bugün de Haber Turk'ün magazin sayfasındayız komple uydurmasyon bir haberle. Hadi bazı gazeteciler atıp tutar, biliriz, ama grubun fanı geçinen gençlere ne demeli? Bir takım forumlara bakacak olursak hepsi her şeyi pek iyi biliyor! Sanırsın ki kendileri oradaymış, her bir elemanla tek tek iç dünyalarına girip konuşmuş, düşüncelerini okumuş, hangi bakışın ne anlama geldiğini çözmüş, burç özelliklerinin ne denli tuttuğuna kadar karar vermişler.

SONISPHERE 2010 / AYAR!!!

Yine ve yeniden görüyoruz ki internet gençliğinde okuma-yazma ve işin gerçeğini öğrenme-araştırma oranı sıfıra yakın. Ama hepsi birer uzman, hepsi birer alim, hepsi sanırsın ki metali, müziği, organizasyonu ve buna dair her şeyi yalayıp yutmuş, yılların tecrübesiyle konuşan, piyasanın ağır topları! Sanırsın ki bu piyasayı Türkiye'de kuran ve geliştiren onlar, biz değil. Sanırsın ki yıllardır dinledikleri grupların Türkiye'ye gelmesini, Türkiye'de müzik piyasasının gelişmesini, konserlerin olabilmesini sağlayan onlar, biz değil. Biz derken kendi jenerasyonum dostlarımdan ve elbette bu işlerde - kusura bakmayın, tevazuyu kenara bırakmak zorundayım bir dakikalığına - hiç de azımsanmayacak bir role sahip olan naçizane şahsımdan bahsediyorum.

Biz yıllardır bunca zorlukla boğuşurken, ama müzik aşkımızdan dolayı bunları her seferinde göz ardı edip boğuşmaya zevkle devam ederken, sevdiğimiz müziğin devamı ve Türkiye'de gelişmesi için mücadele ederken bu yaş ortalaması herhalde 13-15 olan kitle henüz "me" diyemiyordu ki bir de metal nedir, Rammstein kimdir bilsin. Ama şimdi öylesine uzman, öylesine muhteşem insanlar olmuşlar, öyle güzel kişilikler geliştirmişler ki! Örneğin bana özel mesaj atan bir arkadaşa verdiğim - yine özel - olan cevabı ertesi gün alakasız bir foruma copy-paste edilmiş ve üzerine yorumlar yapılmış olarak bulabiliyorum. Bravo gençler! Son derece asil davranışlar bunlar - devam!!

Popodan uydurma konusunda bir numara olan bazı gençlerimiz için, hatta bir grubu "ölürüeemmm, o beni sevmese de, o bana b.k gibi davransa da kurban oluruuum, hatta bana b.k muamelesi yapsssıııaaaann, gözümde o zaman daha da büyüyoarrr" boyutunda seven fanlarına merak ettikleri tüm detayları derli toplu bir yazı çerçevesinde topluyorsun, yazıyorsun, ama bu minik hazretler okuma zahmetine bile girişmeden aynı popocuklarından atıp-tutmaya, aynı taze beyin lopçuklarından yorumlar yumurtlamaya devam ediyorlar. Eh bu nasıl fan'lıktır ben de bunu anlamıyorum. Fan dediğin gidip gerçek bilgiyi edinmenin yollarını arar - dergiler, DVD'ler, CD kitapçıklarındaki şarkı sözlerinden teşekkürlere kadar hepsini hatmeder, forumlarda kendisi kadar cahil ve bilgisiz insanlarla bla bla ederek vakit harcamaz.

Toparlayacak olursak, bazı şeyler kulağınıza küpe olsun isterim:

Önce kendi ülkemizin, kendi piyasamızın değerlerini bilelim, bu biiir! Hayko'muz sahnedeyken "Menovııır" diye böğüren zihniyet nasıl festival ve müzik kültüründen uzaksa (sevmiyorsan git kenarda otur, dinlen, bir şey ye-iç be kardeşim!), nasıl bir kompleksle kendi sanatçısını aşağılayıp (orada bulunan yabancılar Türklerin Türklere davranışları konusunda nasıl şaşırıyor biliyor musunuz?) yabancı sanatçıyı üstün görmeyi marifet sanıyorsa, bu da aynı zihniyet. "Ramşıtayn anama da sövse ben onları seviyoroooammmm, kimse onlara laf edemez!!!" kafası, "O kadının orada ne işi var?" ve "Niye bunları bilmemnereye değil de şuraya götürmüşler" kafası, hep aynı zihniyet. Nereye götüreceğimizi biz bilemedik, sen yanımızda yoktun, o yüzden yanlış yaptık, öylece ilk önümüze çıkan yere soktuk adamları öyle mi herşeyi-bildiğini-zanneden-bebe? Yıllardır grup rehberliği ve organizasyon yapan biz değiliz çünkü, sensin, öyle mi? Biz bilmeyiz nereye gidileceğini, gruplara nasıl davranılacağını, nerede ne yapılacağını, sen bilirsin öyle mi? Sen üstün zekanla, kültür ve tarihimizi yalamış-yutmuş entelektüelliğinle yanımızda olmadığın için biz ülkemizi yanlış tanıttık, öyle mi? (Joey olsa da o güzel Türkçesiyle cevap verse şimdi size!)

Buradan çemkirmeme de şimdi bik bik edecek gençere bir de şunu söylemek istiyorum, bu da ikiiiii! Eksik ve yalan-yanlış bilgilerinize elbette kızarım internet çağı yavrukuşları! Her ama her bilgi bir "tık" kadar uzağınızdayken cehalet ve bilgisizlik lüksüne sahip değilsiniz!

Bizler ki bilgileri zar zor fanzin ve dergi aracılığıyla elde ederdik, sizin yaşınızda, sizden çok, ama çok daha fazla şey bilirdik! Şimdiki yaşımıza gelene kadar daha neler koyduk üzerine bir düşünün önce, ondan sonra atıp tutun emi.

Biliyorum, şimdi göz boyamak çok kolay, ortalık "ben çok süper metalciyim, çok fena biliyorum bu işleri" diye takılan poser'lardan geçilmiyor. Çek üzerine bir grup tişörtü ya da iki-üç deri-dekolte-gotik veya en basitinden siyah kıyafet, çektir bir-iki mosh'lu fotoğraf, yaz oradan-buradan-erkek arkadaşından-çevrenden duyduğun bir iki grup ismini Twitter'ına, facebook statüne filan ("Bilmemkim geliyor çok mutluyum!" ya da "Bilmemkinin konserine gidemedim, ah çok bedbahtım!"), uydur kendine bir imaj, ondan sonra gezin ortada "ben bilirim bu işleri" edasıyla. Gülünç ve acınası. Şu teknolojiyi yalan imajlar yaratmak yerine gerçekten araştırma için kullansa şu insancıklar bütün bu pozlara da gerek kalmayacak.

Bu kadar aragaz yeter. Ama Sonisphere Bölüm II yazısına devam edebilmem için öncelikle bu ayar gerekiyordu. Şimdi esas konumuza dönebiliriz - adam akıllı okuyan ve bilen birkaç kişi var orada, biliyorum! Her şey o gerçek metalkardeşlerim için!

Cheerz!

Seyda "Abigail" Babaoğlu Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: