MÜZİK ÖTESİ

Rockçılar ezelden beridir aptallık, sağcılık ve muhafazakarlıktan çok çekti

Deli Kasap - 2 Nisan 2015

Türkiye'de rockçılar ezelden beridir aptallık, sağcılık ve muhafazakarlıktan çok çekmiştir. Muhafazakarlık ve sağcılık aslında dünyada her ülkede aptallığa tekabül eder. Ama özellikle Türkiye'de çoğu zaman gerizekalılık ile sağcılık arasında ince kırmızı bir hat vardır. Artık dünyanın geri kalan memleketlerinde (Arap ülkeleri ve şeriatla yönetilen geri kafalı devletler hariç) muhafazakarlık, sağcılık en azından bir aşama kaydetmiştir. Bunu bir örnekle somutlayalım, konuyu biraz detaylandıralım. Örneğin aşağıdaki fotoğrafta görülen iki genç kız, Danimarka'nın en sağcı, gerici partilerinden Muhafazakar Parti'nin iki üyesidir:

Rockçılar ezelden beridir aptallık, sağcılık ve muhafazakarlıktan çok çekti

Gelelim Türkiye'ye. Bu iki "aşırı sağcı gerici Danimarkalı kız", bizim ülkemizde bırakınız gerici, dar kafalı, sersem sağ partileri; en ilerici partiler, sosyalist, komünist, avangart, ekolojik sıfatlı "devrimci" kurumlarda bile "ellezine!" ya da "sümme haşa" tepkisiyle karşılaşıp üye kartlarına daha parti binasının kapısında el konur (biraz abarttık tabi). Ama alın işte; Danimarka sağcıları böyle. Yukarıdaki gibi. Peki gelelim bizim memlekete. Bizim memleketin sağcıları sittin seneden beri nelerle uğraşır? Aşağıdaki küpürü yorumsuz olarak sizlere sunmak istiyoruz. Belki de bu memleketin en suya sabuna dokunmaz şarkıcılarından efsanevi sanatçı Barış Manço, bakınız 1971 yılında Türk sağcıları ile nasıl bir muhabbetteydi:

Rockçılar ezelden beridir aptallık, sağcılık ve muhafazakarlıktan çok çekti

Alın bu da Almanya'nın muhafazakar ve sağcı politikacıları. Sanıyoruz ki Almanya, Danimarka gibi ülkelerde "sağcı", "gerici", "muhafazakar" olarak adlandırılagelen politikacılar bizim TC'de "marjinal", "devrimci", "uçuk", en azından "entel" gibi kavramlara denk geliyor ve farklı sıfatları hakediyorlar! Bu arada, cıbıl ablalardan en soldakinin kim olduğunu bilene en az 3 bira hediye edeceğiz!

Rockçılar ezelden beridir aptallık, sağcılık ve muhafazakarlıktan çok çektiYazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: