MÜZİK ÖTESİ

P.M.R.C'nin Cılızlaşan Fısıltısı

Sibel Oral - 23 Şubat 2005


Bu sayıda sizlere Rock'ın politik yanı ile ilgili bir araştırma yazısı yazacaktım ki aslında birkaç yıl önce yazdığım başka bir yazıyı buldum ve yeniden derledim. Olayları, kişileri incelerken beni fazlaca rahatsız eden bir şey vardı. Bu P.M.R.C yani PARENTS MUSIC RESOURCE CENTER'dan başka bir şey değildi.

Her dönem topluluğun bir dönem mutlak suretle karşısına çıkıp medya aracılığı ile kamuoyuna yönelik bazı müzik gruplarını karalama kampanyalarında at koşturan P.M.R.C gerçekten rahatsız edici.
Rock'n Roll ilk çığlığını attığı yıldan bu yana politik idi ve hala 2000'li yıllarda bile bu tavrını koruyor yada kelimenin geniş anlamıyla korumaya çalışıyor.
1956 yılında New York Times "Rock'n Roll bulaşıcı hastalıktır" adlı bir öykü yayınladı. Çünkü ABD kendisinin Rock'n Roll tarafından tehdit edildiğine inanıyordu.

Bu yıllarda, Amerikan düzenini alt üst eden sadece kızgın Blues şarkıcıları yada asi Rock'n Rollcular değildi. Anti komünist paranoya döneminde, en fazla zarar görenlerin çoğu ya komünist parti üyesi yada sempatizanı olan müzisyenler oldu.
Bir bölümü hitlerin 1930'larda ki zulmünden kurtulmak için ABD'ye kaçan ve anti kızıl avcılığına değin çalışmalarını Hollywood'da sürdüren Bertolt Brecht gibi adamlar bir tarafta ise politik konulara değinme konusunda köklü tarihe sahip solcu folk şarkıcıları.
Aslına bakarsanız bu kısmı çok fazla önemli değil . Yani bilindik düzen. Mahkemeler, karalama kampanyaları, tutuklanmalar, serbest bırakılmalar vs..vs..vs..

Zaman geçiyor ve bu karmakarışık atmosfer, Hıristiyan hard'n heavy grubu STRYPER'ın doğmasına sebep oluyor.
Öyle ki ilk konserlerinde binlerce İncil dağıtıyorlar.
Akabinde 1985 yılında PMRC diye bir isim dilden dile dolaşmaya başlıyor. Türkçe karşıtı EBEVEYN MÜZİK KAYNAK MERKEZİ olan 'PARENTS MUSIC RESOURCE CENTER' ....

Bu topluluğun yada derneğin kurucuları arasında Maliye bakanı eşi Susan Baker ve senatörlerden birinin eşi Tipper Gore gibi düzen ve sistemin yöneticilerinin eşlerinden oluşuyor. Bu derneğin kurulmasının sebebi ise diller destan olabilecek nitelikte.

Senatör karısı Tipper Gore 18 yaşındaki kızının isteği üzerine PRINCE'in "PURPLE RAIN" adlı plağını alır. Ve kızları albümü dinlerken DARLING NIKKI adlı parçayı duyduklarında Şok olurlar.
Parçanın sözleri onları fazlaca etkilemiştir.
"Ona bir otel lobisinde rastladı
Dergiyle mastrubasyon yapıyordu."

Daha sonra çift diğer senatörler ve bakan eşleriyle birleşip bu derneği kurmaya karar verirler. Kısa zaman da PMRC grubu destekçilerini arttırdı ve 31 Mayısında, aralarından 16 tanesi kongre üyeleriyle evli olan 20 kadın tarafından imzalanmış bir mektup, Amerikan Plakçılık Sanayii Derneği'ne gönderildi. Mektup plak sanayiini seks, şiddet ve plak mağazaları ve medya sayesinde ayrımsız her yaştan insanın ulaşabildiği uyuşturucularla alkole övgüler düzen plaklar yapmakla suçluyor ve gönüllü oto sansür talep ediyordu. Bu talep kabul edildi ama bu zafer PMRC için yeterli olmamıştı. PMRC artık bir lobi grubu haline gelmiştir.

Bu topluluğunun üyeleri medya yıldızı haline gelir ve DARLING NIKKI şarkısının sözleri ile Mötley Crüe, Judas Priest, Ac/Dc , Wasp, Twisted Sisters gibi grupların şarkıları, eskiden olduklarından daha da fazla ün kazanırken, 19 Eylül günü Senato ticaret komitesinin Rock müzikte pornografi tartışması yapmasıyla birlikte daha da arttı.
Bu arada PMRC'nin yeni hedefi JUDAS PRIEST idi.

Çünkü intihar eden 16 yaşındaki bir genç kızın Judas'ın EAT ME ALIVE adlı parçasından etkilenerek intihar ettiği tezi ortaya atılıyordu. Tabii ki PMRC bir an önce kampanyalara ve mahkemelere başvurdu. Beklendiği üzere PMRC herkesin bildiği argümanları tekrarladı.

Tarihli ilk albümleri WINGED ASSAINS de yer alan ANIMAL FUCK LIKE A BEAST ortalığı darma duman eden W.A.S.P ta tabii ki PMRC'nin en önemli müşterilerindendi. W.A.S.P 'ın her yeni albümünde veya konserinden sonra PMRC mahkemelere başvuruyor, kampanyalar başlatıyor, medyaya demeçler veriyordu. Ama gelin görün ki PMRC'nin W.A.S.P 'ı yerin dibine batırma isteğinde sadece hüsrana uğruyordu.
Onlar W.A.S.P için debelenirken W.A.S.P 'ın albümleri satış rekorları kırıyordu konserlerinde izdihamlar yaşanıyordu.

PMRC TV haberlerinde çıkmaya devam etti. Kendi bültenlerinde, ebeveynleri yerel televizyon ve radyo yayınlarını dikkatle izlemeye ve saldırgan içerikli yayınlar konusunda karşı çıkılan sözcük,şarkı,sahne,isim tarihi ve ticari yapımcının ismini not etmeye çağırıyordu. Şikayetlerin resmi olarak nerelere yöneltilmesi gerektiği konusunda pratik öğütler veriyor ve Phil Collins, U2 gibi pozitif şarkıcılar listesi hazırlıyorlardı.
Kendi hit şarkılar listelerini, ebeveynleri iyi ve kötü müzik konusunda bir kez daha uyaran ve açıkça , çocukların plak çalarak eğlendiği bütün evlere korku dalgası yaymayı hedefleyen PMRC ROCK RAPORU '86 isimli bir kasette yayınladılar.
Kasette eleştirilen topluluklardan biride DEAD KENNEDYS idi. Hatırlarsanız Köprü Altı dergisi yıllarında Punk yazı dizisinde yazmış olduğum yazıda D.KENNEDYS'n politik tavrını kısaca anlatmıştım. PMRC ise topluluğun "radikal politik" görüşleri ile tanındığını ve cinsellik dolu şarkılarının gençleri etkileyeceğini bu yüzden de bu topluluğun albümlerinin yasaklanması için ellerinde geleni ardına koymayacaklarını söylediler.

Sözde devrimci, ahlaklı, akıllı bir genç kuşak için çalıştığını söyleyen PMRC uzun yıllar Topluluklarla uğraşmıştır. Üstelik sadece Rock grupları değil, zaman zaman pop grupları ile de içli dışlı olmuşlardır. Aslına bakarsanız PMRC üye ve kurucularının bakan ve senatör eşi olması bana hiçte tesadüf gelmiyor.

Sistem ve düzenin yöneticileri iç ve dış politikayı alt üst edip işçi kesimini grev meydanlarında süründürürken Gündemi meşgul eden PMRC den başkaları değildi.
Bizim ülkemizde bir PMRC yok belki ama eminim ki aynı zihniyette olan ve gündemle oynaşıp insanları yönlendirenleri burada yazmama gerek yok gibi. Bizden de WASP ya da MÖTLEY CRÜE gibi gruplar çıksaydı neler olurdu çok merak ediyorum demeyi çok isterdim ama maalesef çok net bir şekilde tahmin edebiliyorum.
En kötüsü de bu sanırım....

Yararlanılan kaynaklar:
Stüdyo İmge 1998/8
Politik Popun Öyküsü R.DENSELOW


Sibel Oral

Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: